19 Ilkgüz Gaziler Haset planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalaba, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Tasavvur Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Ofis Başkanı Gezmen Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette bir henüz muharebe olamaz. Ama olursa üstelik 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Mehmet Ulvi Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Ilbay Sonel, günün mazmun ve önemini belirten müracaat yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Gailesiz Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ile sair tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün deme ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Verimli okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ait meşveret yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Mukavemetli, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Büyük Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçme tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Zirve, “Bu nedenle eren milletimiz, gündüz süresince bağımsızlık ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Sunu zor şartlar altında üstelik kutsi bildiği tamlık değerlerine ehil çıkmıştır. Bu anlayışla debi fail kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Kurnaz Komutanı Bitirmiş Albay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gurur müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: