18. Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Kült İşleri Başkanlığı marifetiyle 18. Ayvaz Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Kült İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Edvar Camiinde düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 ayvaz ilmek görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Örgen Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kayaç, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çıpa ve Salih Akyüz’den oluştu. Hakem Heyeti ve dinleyiciler karşısında birbirinden pir sesleri yarıştıran ilmek görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle ölçüm topladı. Yarışma böylecene seçiciler kurulu marifetiyle belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Belgit Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarış, dereceye giren kült görevlilerine ihsan takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda mevcut Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Din İşleri Başkanlığı’nın Din Görevlileri Haftası münasebetiyle, din görevlileri ortada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Kıraat Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların iri tıpkısı haz gösterdiğini kaydeden Demir, “Camimiz tamamen doldu. Haddinden Fazla ateşli oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz bile 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi da Muş ilimizden aynı diyanet görevlimizdi. Öncelikle elçi kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Her birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada üstelik Türkiye finali yaptık. Kült İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Kurulu Başkanımız kendinden ilimize geldiler. Jüri üyemizin tamamı Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çokça güzelce benzeri yarış neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi aynı şölen verildi. Tığ değme birisini tebrik kartı ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi el tuttum”

Hediyesini Muş Vali Vekili Hasan Taş’ın elinden kayran konkur birincisi Hüccet Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Okuma Yarışmasına katıldım. İlk geçmiş Erzurum’üstelik kendi şehrimizde seçildikten bilahare, elan sonraları Gümüşhane’üstelik bölge yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada dahi birincilik yıldız oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca haddinden fazla duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak için kendimi tahakküm tuttum. Siftinlik haddinden fazla iyice bir duygu. Koca olan gelip burada görmek” diye konuştu. – MUŞ

Share: