1 milyon yer ve 10 bin hareket yeri amacıyla TOKİ’ye referans zamanı! İşte ayrıntılar…

Icar fiyatları ve aile fiyatlarındaki artışın peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylelikle haleldar fiyata hane, arsa ve aksiyon yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin en nazik sosyal ev projesi 362 bilyon teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ eliyle mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde genişlik az 1 sene eğleşme fail veya proje mülk nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda ülke sınırları zarfında tapuda mukayyet konutları yoksuz, daha önceki TOKİ marifetiyle karı satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Sosyal konutlar için ayrımsız haneden yegâne referans alınabilecek. Seçkin haneden tıpkı yaşama evet konuta evet arsaya referans yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder kadar karı sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında saha düzlük arsalar için başvuru süreci bugün başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon bölük imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi düzlük alıyor. Referans süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen yavaş ilgi sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki nev arsa saha alıyor. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Hür arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci alternatif ise paydaşlı parseller olacak. Hane büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paydaşlı arsalar 112 bin 500’den başlayan kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Ortalık fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, canlılık, akarsu altyapıları tamamlanmış, imar planı mamul ve inşaat yapmaya amade şekilde vatandaşa konfirmasyon edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Ortalık fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan değer ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Genişlik balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 liralık taksit taksit ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u başlarken alınacak. Artan takanak, 120 ay önel ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde işyar maaşı artım oranında artma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, banal ve ölçülü ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde vadi takanak. 10 bin skor işyeri metrekare büyüklüklerine bakarak 50, 100, 150 ve 250 metrekare kalkmak amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin erkek ve ihtiyacına bakarak ayrımlı sayılarda düz yazı edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 sayı inşa edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı tutmak.Projenin bulunduğu iklim nüfusuna mukayyet doğmak veya o mülk sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak.18 yaşını doldurmuş almak.Ustalık belgesi, işyeri açılış belgesi, ilgilendiren göz kayıt belgesi veya vergi yükümlüsü girmek, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından banal çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Referans bedeli 2 bin TL olup, eneze işyeri çıkmaması yerinde bu karşılık gabi iadeli edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı gelmek.O uray sınırları içerisinde ikâmet almak.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir form ilçelerden rastgele birisinde ise şekil ilçelerden rastgele birisi sınırı zarfında ikâmet buyurmak. Başka belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet emretmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut olmuş olmayan çocuğunun temas uray sınırı süresince ocak yapmaya amelî arsaya veya seçkin yerde tıpkısı eş veya apartmanın ayrı bire bir dairesine bedel olan yer payına ehil olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca mamul olan uygulamalardan elan geçmiş faydalanmamış oluşmak.Başvuru bedeli adına 500 TL yatırılması.

Share: