Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin arz büyük içtimai hane hamlesinin sair etabı olan geçmiş evim yer ve evvel işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Kasım’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Gayrimenkul Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı ilk evim arsa ve evvel işyerim başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Konut başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı ev arsaları için başvurular Tarım Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara topluluk olan vatandaşlar özlük evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular amacıyla 18 yaşından iri, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde tevakkuf ediyor olmak gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin veya ergin sıfır çocuğunun seçme uray sınırı içinde aile yapmaya yarar arsaya yahut seçkin yerde tıpkı sülale veya apartmanın ayrı benzeri dairesine denk olan yer payına cemaat olmaması dahi yiyecek” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce arsa evet dahi konuttan birine başvuru yapılabileceği açıklansa de Bakanımız Kasıt Gelgel, sosyal göz projesine başvuru yapanların arsaya de referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önce çeyreğine büyüklüğünde ev ve arsalar amacıyla umum kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve hisseli arsalara referans alınacak. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Hür arsalar üstüne; arsa tahsis tarihinden itibaren önceki sene içerisinde basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek. Paylı parseller üzere kura çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı ortaklar (7 ve gövde ortaklar için), 3 ay içinde göz çatı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hâkimiyet alınmasına lüzumlu olmaksızın ödemiş olduğu tıpkısı karşılık var ise yüzde 10’u kesilerek artan tutar iade edilerek dümbelek alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksitle yapılacak

Arsa kuraları üzere referans bedelinin 500 TL olduğunu anlatım fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u başlangıçta geriye kalanı 9 yılda karşılık taksitle ve faizsiz namına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, kavil imza tarihinden itibaren 1 sene ahir zaman olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene sonraları kabul etmek için, taksitler mahiye evet da yıllık bedel taksitler halinde da ödenebilecek. Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk gelişim yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin gelişim yeri amacıyla dahi başvuruların başladığını belirten Özelmacıklı, “Müracaat bedeli 2 bin TL olan hisse senedi yeri başvuruları dahi 7 Kasım tarihine kadar E-Devlet üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı görünmek, projenin bulunduğu diyar nüfusuna mukayyet koyulmak yahut o diyar sınırlarında faaliyette bulunuyor girmek ve 18 yaşını doldurmuş başlamak gerekiyor. Bunun yanı sıra teknik belgesi, işyeri açılış belgesi, nazar araç belgesi veya vergi yükümlüsü görünmek kadar gâh şartlar birlikte arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından âdeta çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması de gerekiyor. Ödemeler amacıyla dahi tenkis sonrası kısaca dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Küsurat bakiye için üstelik namus borcu vezneci sözleşmesi sonrasında soldurmak üzere, 6 maaş dönemlerde Işyar maaşı çoğalma oranında çoğalma uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, iş yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’üstelik 1000, İzmir’dahi 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’de 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’birlikte 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’üstelik 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’birlikte 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kargaşa, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100.” – İSTANBUL

Share: