Vali Pehlivan: “Festivalle Mersin’in narenciyenin başkenti olduğunu bir defa daha ilan etmiş olduk”

Sazak Valisi Şanlı Hamza Güreşçi, bu yıl 8.’si düzenlenen Arsıulusal Sazak Narenciye Festivali ile tıpkısı kez elan Sazak’in narenciyenin başkenti olduğunun zar edildiğini belirterek, “Festivaller, insanların ayrımsız araya geldiği sunma önemli organizasyonlardır” dedi.

Mersin Ağacı Tecim Borsası’nda planlı ‘8. Arsıulusal Mersin Narenciye Festivali’nin kapanış toplantısında konuşan Ilbay Güreşçi, festivale yardım koyan çalım ve kuruluşlara teşekkür etti. Sonuç anda değişmeyen verilmesine ve kısıtlı ayrımsız bütçeye rağmen haddinden fazla evire çevire bir curcuna gerçekleştirildiğini kaydeden Güreşçi, “İyi kim bu festivali yapmışız. Ego da önce günden itibaren ailemle birlikte katıldım ve şipşak çabucacık tamlık stantları mülakat ettim.

Güzel bire bir enerjisi vardı. Yüzbinlerce kişinin katılımı ile tıpkısı aktiflik gerçekleştirdik. 300 binin üzerinde insanımız festival alanına geldi. Tabi festivalin bir amacı de insanlarımızı bir araya getirebilmek. O festivalin yapıldığı yerdeki insanlarımızın benzeri araya gelebilmesi ve duygularını paylaşması önemliydi. amma velakin o festivale konu olan narenciyenin ve narenciye ürünlerinin tanıtımı da son aşama önemliydi” ifadelerini kullandı. Festivalin ayrıca tarım ve turizm sektörüne bile yardım sağladığını dile getiren Pehlivan, “Bu aynı gezi ve burada koskocaman olan temas güzeşte yıl üstüne çoğaltmak vasıtasıyla ve boyutunu bile bollatmak vasıtasıyla daha ferah noktalara gidebilmek. Bu sene bu kadar gücük sürede bunu yaptıysak, önümüzdeki sene uluslararası anlamda az buçuk elan gürültülü getirecek benzeri boyuta taşıyabileceğimizi düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkı kerede elan Mersin’in narenciyenin başkenti olduğunu car etmiş olduk”

8.’si düzenlenen bu yılki festivalle bir el elan Mersin Ağacı’in narenciyenin başkenti olduğunun car edilmiş olduğunu vurgulayan Pehlivan, şöyle devam etti; “Esbak Efdal ilçesindeydik. Lamas limonunun hasadına paydaşlık ettik. Esasen sene boyunca yapacağımız faaliyetlerde dahi narenciye festivalinden bahsetmemiz gerekir. Bunun bile farkındalık oluşturacağını düşünüyorum. Nedeniyle bu curcuna yıldan yıla çokça elan fazla katılımın olduğu telaki noktası, tıpkı paylaşma zemini olma özelliğini mufassal yıllar inşallah taşıyacaktır. Festivale elimizden gelen katkıyı vereceğimizi tavzih etmek istiyorum.

Haddizatında bu toplantıyı birlikte bir zamanda gelecek yılki festivalin kelle toplantısı kendisine görüyoruz. Önümüzdeki yıl neler yapılacağını şimdiden planlamaya başlayacağız. 8.’si planlı turunçgiller festivalinin, hem Mersin’e hem ülkemize hem de dünyaya turunçgiller tadında mesajlar vermesini kâm ediyorum.”

“Mersin’deki bağlantı ve muadele havasını bakmak ve bunu herkese izah etmek en eke hedeflerimiz arasındaydı”

Mersin Ağacı Ticaret Borsası Başkanı ve Curcuna İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ise toplantıda curcuna ile ait umumi değerlendirmelerde bulundu. “35 dolaşma kabilinden gücük ayrımsız sürede, böylesine iri ayrımsız organizasyonun altından alnımızın akıyla çıkmış olmaktan çevre haddinden fazla nazik ayrımsız sevinme duyuyoruz” diyen Özdemir, “Esasta bu yıl curcuna yapılması üstüne hepimizde tereddütler vardı. Ancak Valimizin zait bakış açısı ve taraf foto liderliği sebebiyle bu nazik organizasyonu tamamladık” ifadelerini kullandı.

Destek veren tüm gurur ve kuruluşların isimlerini biricik tek farzımuhal teşekkürname eden Özdemir, “2010 yılında önce festivalimizi planlarken belli hedefler koymuştuk. Mersin’deki bağlanak ve kardeşlik havasını yetiştirmek ve bunu herkese ifşa etmek yeryüzü yüce hedeflerimiz arasındaydı. Bu konuda parçalanmamış Türkiye’ye yaşıt olacak bire bir birliktelik sergilenmiştir. Mersin’in turunçgiller sektörünün lideri olduğu gerçeğinin tescillenmesini hedeflemiştik. Bu hedefe ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bugün turunçgiller denince akla önce Sazak gelmektedir. Kent ile narenciyenin özdeşleşmesine katkı vermeyi hedefliyorduk. Festivalimiz sebebiyle tıpkı turunçgiller kenti olduğumuz gerçeğini güzel pekiştirdik. Curcuna kelimesinin anlamına akla yatkın yerine, Mersinliler amacıyla aynı şenlik ortamı kurmak istiyorduk. Henüz önce festivalimizde bu hedefimize ulaştık. Mersinlilerin festivalimize ilgisi seçkin sene biraz henüz artarak devam etti. Yüz binlerce yaşama curcuna alanına gelerek, haddinden fazla dörtköşe iki güzel dönem geçirdi. Curcuna alanı, Sazak’in genişlik nazik buluşmasına tıpkı öğün henüz ocak sahipliği yaptı. Curcuna alanını gezenlerin yüzündeki gülümseme ve memnuniyet ifadesi, bize göre festivalimizin başarısı konusundaki arz düşündürücü göstergedir. Festivalimiz Mersin’in gülen yüzünü yansıtan genişlik iri düzenleme olma özelliğini meydanda benzeri şekilde tanıt etmiştir” dedi.

Turunçgiller Festivali namına hedefleri kemiksiz biçimde anlatım etmeye baştan sona ilgi gösterdiklerini kaydeden Özdemir, “Fakat bizim bu hassasiyetimize karşın, anlaşılan kesimlerce festivalimize dair mübalağalı beklentiler oluşturulduğunu görüyoruz. Bazen kesimler, az daha Sazak’in eksiksiz sorunlarının çözümünü festivalimizden beklemeye başladılar. Festival yapmanın veya yapmamanın, turunçgiller ürünlerinin fiyatlarının oluşumu üzerinde tek etkisi yoktur. Fiyatlar genişlik ve irade koşullarına göre herhangi bir sezon yeniden oluşur. Üreticilerimizin karşı terlerinin karşılığını alamamaları ya da tüketicilerimizin yüksek fiyattan tüketim yazmak zorunda kalmaları elbette bizi üzer. Ancak bundan festivalimizi sorumlu sancımak çok büyük bir haksızlıktır. Eş şekilde, çabucak iki çağ süren aynı festivalin kentteki turizm sektörünü ayağa kaldırmasını beklemek de realist değildir. Festivalimizin kentimize dışarıdan volta çekmece potansiyeli vardır. Turizm sektörümüz, bereketli bire bir pazarlama stratejisiyle, bu potansiyeli değerlendirebilir. Gelecek sene yapılacak festivalin tarihini olanaklı olduğunca ercecik belirleyerek, turizm sektörüne havari olabiliriz” şeklinde konuştu.

Festivalin bütçesi 5 milyon 312 bin 379 liralık

Bu yılki festivalde, eski yıllardan ayrımlı kendisine ecnebi dans ve halk bilimi gruplarının olmamasının dikkati çektiğini söyleyen Özdemir, şu bilgileri verdi; “İcra Yerleşmiş yerine, antlaşma darlığı, vize sorunları ve bütçedeki belirsizlikler zımnında yabancı grup çağırmamaya karar verdik. Ecnebi grupların festival bütçesine 1,5- 2 milyon lira arttırma bir dara getirecek olması, bizi hakeza benzeri değişmeyen almaya zorladı. Bu sene gelirimiz 5 milyon 312 bin 379 teklik adına gerçekleşmiştir. Giderlerimiz ise 4 milyon 726 bin 53 teklik olmuştur.

586 bin 327 liralık ayrımsız bütçe dahası oluşmuştur. Bütçe fazlasının erdemli olmasının nedeni, ecnebi folklor gruplarının çağrılmamasıdır. Eğer ecnebi grupları çağırmış olsaydık, bütçemiz bırakın aşkın vermeyi, arz beş altı 1 milyon lira kategorik verecekti. Bütçe açığı vermektense, bütçe fazlası vermenin henüz bol olduğuna siz da katılırsınız. Elimizdeki nakit kaynağını 3 şekilde değerlendirebiliriz. Katkıları oranında, bütçeye yardım veren kurumlarımıza iade yapabiliriz. Bu parayı tıpkı hesapta yilbik, nemalanmasını sağlar ve gelecek yıl kullanabiliriz. 2023 yılı tedbir çalışmalarına er başlayarak, bu çalışmalarda kullanabiliriz.”

Toplantıya Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Reisi Neşet Tarhan ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile bindi veren gelgel ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. – MERSİN

Share: