Uzmanından rahatlatan “Erciyes” açıklaması: Erciyes patlamayacak

Uzmanından rahatlatan “Erciyes” açıklaması: Erciyes patlamayacak

Yer Bilimi Mühendisi Adnan Evsen:

“Erciyes’in patlamasını gerektirecek şerait henüz gerçekleşmiş değil”

KAYSERİ – Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, Erciyes’in zirvesindeki hareket nedeniyle kayaçların düzlük değiştirdiği yada şeklinin değiştiği yönünde iddialara ilişkin, “Volkanik tıpkı dağın patlayabilmesi için yalnız depremlerin olması gerekmiyor. O bölgede tektonik aynı aktivitenin olması gerekiyor” dedi.

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, toplumsal medya yayılan ve vatandaşları paniğe gönderme eden “Depremden sonradan Erciyes’te kayaçların düzlük değiştirdiği ve patlayacağı” yönündeki paylaşımlara müteveccih rahatlatan açıklama yaptı. Evsen, “Erciyes’in zirvesiyle ilgili kayaçların meydan değiştirdiği yada şeklinin değiştiği yönünde iddialar var. Bu görüntüleri bende izledim. Erciyes’in zirvesindeki bu kayaçların form değişikliğinin sebebini çabucak depreme bağlayamayız. Burada atmosferik şartlar var. Bilcümle bunların etkisiyle beraber bu kayaçların gestalt değişikliğine uğraması bunlara bağlanabilir. Depremle doğrudan ilişkilendirmek zordur. Meydana gelen depremlerin Erciyes’i tetikleyeceği ve dağın patlayabileceği şeklinde düşünce belirtenler oldu. Vakit Kaybetmeden depremlere sınırlı adına böyle benzeri depar noktası elde etmişler. Volkanik ayrımsız dağın patlayabilmesi üzere elden depremlerin olması gerekmiyor. O bölgede tektonik ayrımsız aktivitenin olması gerekiyor. Bölgenin ısınması gerekir. Albeni şartlarında bire bir değişikliğin olması lazım. Erciyes’in üzerindeki kar örtüsünün hava sıcaklığından ve magmasal faaliyetlerden erimesi geçişsiz. Şayet Erciyes’te beklenen bir patlama olabilecekse orada doğal gaz çıkışlarının olması lazım. Dahi bu doğal gaz çıkışlarının içerisinde ağılı gazlarında olması gerekiyor ve bunlara ilişkin yerine kuş kabil aktif ölümlerinin olması gerekiyor. Bunun dışında oradaki bacanın kapanmasından yağlık şayet aşağından kullanılmamış benzeri magmatik materyal gelebilecekse bunun o bölgedeki alanda hacimsel büyümelerini gerçekleştirmiş olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Erciyes’in patlaması için muktezi şartların oluşmadığını belirten Evsen, “Vatandaşların Erciyes’in patlamasıyla ilgili her endişeye kapılmasına lüzumlu yok. Erciyes’in patlamasını gerektirecek koşullar elan gerçekleşmiş değil. Erciyes aktif bir volkanik dağdır. Ancak uykuda olan etkili benzeri volkanik dağ. Serencam 10 bin yıl içerisinde ayrımsız misil harekete geçmiş olan volkanik patlamalara biz deli dolu diyoruz amma uykuda. İnsanlarımızın korkmaması gerekir. patlamadan önce muhteşem gözlemlerin ortaya çıkması gerekir amma şuanda mefret ve ensiz rasat anlamında ortaya çıkan benzeri husus namevcut. Kayseri ve civarında dinamik insanların korkmasına, bulut etmesine ve evlerinden uzaklaşmalarına ister yok” dedi.

Share: