UNESCO’ya namzet Nemrut Kalderası’nda göz kamaştıran kar manzaraları

UNESCO’ya aday Nemrut Kalderası’nda göz kamaştıran kar manzaraları

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde UNESCO’ya aday beğeni harikası Nemrut Kalderası kış güzelliği ile adeta büyülüyor.

Avrupalı Herhangi Bir Destinasyonları Projesi çerçevesinde “mükemmelliyet ödülü” düz ve UNESCO’ya aday Nemrut Kalderası, yağan karla alay malay ağız ağıza beyaza büründü. Tatvan şehir merkezine 21 kilometre uzaklıkta mevcut 2 bin 948 rakımdaki Nemrut Kalderası, kar yağışının peşi sıra parafin örtüyle kaplandı. İlkbahar ve yaz mevsiminde haddinden fazla sayıda kişinin yol uğrağı yeri olan kalderada, kışın da alelhusus yılbaşına az eyyam kala sakil rabıta görüyor. Kalderaya akmak amacıyla kar şita dinlemeyen vatandaşlar; virajlı, karlı ve rüzgarlı bire bir yolculuğun arkası sıra mehabetli kaldera görüntüsünü strateji imkanı buluyor.

Öte yandan, çekicilik sıcaklığının sıfırın altında 8 derece yerine ölçüldüğü bölgede, dağları ve ağaçları şamil beyaz örtü havadan görüntülendi.

2022 yılının sonuç günlerinde Nemrut Kalderasını kabul etmek istediklerini dile getiren vatandaşlar, “Bitlis’in Tatvan ilçesinde mevcut Nemrut Kalderasına geldik. Gerçekte şehrin tanıtımı için ayda hele Nemrut’a geliyoruz. 2022’nin serencam günlerinde Nemrut’un serencam halini fotoğraflamak üzere buradayız. Boydak dokunaklı anlamda itici, rüzgar, tipi ve sıkıntı var. Bundan muhit zirvede ara vermek zorunda kaldık ve kalderanın aşağısına inemedik. İnsanları buraya Nemrut’a bekliyoruz, gelip bu dünya harikası yeri görsünler. Bizler birlikte şehrin tanıtımı üzere elimizden geleni yapıyoruz” diye niteleyerek konuştular.

Share: