TOKİ Mağdurları ile Tıpkı Araya Gelen CHP Aksaray İl Başkanı Ertürk: “Faizci Olsa Hakeza Bir Ihtişam Uygulamaz”

KEMAL SAYGINLIK ATALAY

Aksaray’dahi 40-160 bin liraya adalet sahiplerine doğrulama edileceği belirten TOKİ konutlarının fiyatlarının 700 bin liraya kadar yükseldiğini tamlayan CHP Aksaray İl Başkanı Mualla Abbas Ertürk, Sultanhanı İlçesinde kıygın vatandaşlarla benzeri araya geldi. Ertürk, “Bunaltıcı bahsetmek istemiyorum ama tefeci olsa böyle benzeri fehamet uygulamaz” dedi.

Sultanhanı’nda üçüncü girişim çalışmalar kapsamında TOKİ 158 sayı konut üretiyor. Tıpkı ocak sahibi olma hayali ile vacip başvurusunu fail vatandaşlar hem teyit sürecinin uzun hayvan hikayesine dönmesi hem üstelik küsurat fiyatlar dolayısıyla büyük bir manzara kırıklığı yaşıyor.

“BELEDİYE BAŞKANI’NIN YANINA GİTTİK ‘ALIRSANIZ ALIN, ALMAZSANIZ ALMAYIN’ GİBİ HAREKETLER YAPILDI”

TOKİ’ye ev başvurusu fail 28 yaşındaki İsmail Çakırdoğan, yaşadığı sorunları anlattı. Sorunla ilişik olarak milletvekilleri ve AKP İl Başkanıyla görüştüklerini ancak “destek yemekten beter olduklarını” dile getiren Çakırdoğan, “Neymiş TOKİ ile görüşmüşler ve maliyet henüz faziletkâr eski. Eşmekaya’birlikte konutlar tasdik oldu, yeryüzü yükseği 345 bin liraya gitti. Buradaki en bağan konut 650 bin teklik. Kredili alırsak rakam 1 milyondan çok. İkisi üstelik ayrımsız bina, tıpkısı proje. İki ayda iki katına mı bundan sonra?” dedi.

Üç yıl önce yazıldıklarını, 2020’dahi kuraların çekildiğini ve 158 bin liraya hak sahibi olduklarını anlatan İsmail Şarap, “Henüz sonraları fiyatlar tıpkısı açıklandı, alışılmamış olduk. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı rakam ve şu anki cirim ortada haddinden fazla çok ayırt var. Buraya güçlükle gelirli konutlar yapılacağı söylendi ama neymiş merkezde göz yapılıyor gibi tıpkısı alım satım var. İlgilenen yok. Şehremaneti Başkanı’nın yanına gittik ‘Alırsanız karşı, almazsanız almayın’ gibi hareketler yapıldı. Çoğu sevimli hakkından vazgeçti. 75 bin liralık peşinat vereceğiz, 2 artı 1 göz amacıyla sabit faizi akseptans edersek 20 yılda 1 milyon 200 bin liralık ödeyeceğiz. Şu zaman aldığımız 5 bin 500 liralık mahiye ile bizim burada geçinmemiz imkansız. Benim 5 bin teklik ödeme imkanım olsa ego buraya gelmem ki” dedi.

“ŞİMDİ VATANDAŞTAN İSTENEN RAKAMLAR BILDIRME DÜŞÜK 700 BİN LİRA ERGIN”

İnşaat sahasına her an burada açıklama yapan CHP İl Başkanı Yüksek Abbas Ertürk, konutların üstenme edilen sürede teslim edilmemesinin sorunun yemeden içmeden bir parçası olduğunu, aynı farklı mehabetli sorunun birlikte fiyatlandırmaya dayalı belirsizlik olduğunu kaydetti. Ertürk şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuna bu projeyi duyurdu ve mikro gelirli vatandaşların kira öder kabilinden sülale sahibi olacağına yönelik izahat yaptı. 2 fazlalık 1 konutlar üzere açıklayan önceki rakamlar 140-160 bin liraydı. Amma rastgele nedense ortada bir itilaf bulunmayan. Bu misil tıpkısı sözleşmeye angaje değil, benzeri ifa planı yok, ucu küşade… Demişler ki ‘Sen gel başvurma yap, inşaat bittiği devir o günkü koşullarda sana ayrımsız eşit vereceğiz’ başvuru yapılan dönemdeki koşullarla bugünkü şartlar alelacayip ergin. Yüklenici bu konutları 31 milyon 421 bin liraya yapacağını üstenme etmiş. 2 fazlalık 1, 3 zait 1 ayırt etmeksizin benzeri hesaplama yaptığımızda, basamak başı maliyet 198 bin lira. Ama demin vatandaştan maksut rakamlar genişlik düşük 700 bin liralık ergin. Üstelik bu fiyat bile sabit değil.”

“TEFECİ OLSA BÖYLE BİR DEVLET UYGULAMAZ”

TOKİ’nin vatandaşın üzerinden yüzde 400’ün üzerinde mülk kazanacağını dile getiren ve bu durumun çok bati olduğunu kaydeden Ertürk, “Çetin temas etmek istemiyorum ama tefeci olsa böyle tıpkı kerem uygulamaz. Çap vatandaşını kandırmaz” dedi. 1,5-2 yıldır vatandaşların evlerine taşınmayı beklediğini ancak beklentisinin yerine gelmediğini anlatan Ertürk, “Devlet vatandaşını kandırmaz. Ulus evine taşınmanın hayalini kurarken TOKİ vatandaşları konvansiyon fethetmek amacıyla çağırıyor ve önceki 75-80 bin teklik peşinat istiyor, sonra de önlerine iki yara ilaç koyuyor. Birincisi, ‘Eğer getiri değişmesinden etkilenmeyeceğim diyorsan 2 zait 1 ofis sana 1 milyon 200 bin teklik ve 20 yılda ödeyeceksin. Ödemeler mahiye 5 bin liralık, minimal sevap 5 bin 500 lira. Artan 500 liralık ile faturalarını, çocuğunun masraflarını, aş damı masraflarını karışla, 5 bini bize getir’ diyor. İkincisi, ‘Bunu akseptans etmezsen karşılık 750 bin lira. Bunun üst sınırı bulunmayan, nerede duracağı belli değil. Mahiye 3 bin 750 liralık taksit ödeyeceksiniz’ diyor. Bugün 5 bin 500 liralık mahiye alıyorsun, 3 bin 750 teklik ödüyorsun; cebinde küsurat bin 750 lira. Ayın sonunu tahakküm getiren minimal ücretliye bunu reva kaldırmak balaban bire bir hayıf” diye konuştu.

“NEYMIŞ FAİZE KARŞILAR, FAİZ İNDİRİMİ GELİYOR AMA VATANDAŞA GELEN BİR ŞEY YOK”

Geçkin yapılan matbuat açıklamasına Finansal Müşavir Haberci Karaüzüm birlikte katıldı. İş sahasındaki tabelaya ilgi calip Resul Karaüzüm, mesul firmanın değiştiğini belirtti. Ifa planlarında azalan bakiye sisteminin uygulandığını, bu sistemde bankaların evvel faizi, sonradan birlikte anaparayı öğrenim ettiğini anlatan Karaüzüm, “TOKİ aynı vezneci mı, para kuruluşu mu üstelik evvel vatandaştan borcunu tahsil girmek, onu bire bir dakika geçmiş idare etmek yerine ondan nema öğrenim ediyor? Bu repo ile esmer geçmeyi mi hedefliyor? Bizler benzeri yurttaş yerine mağdur olan vatandaşlarımızın temas ant yanındayız. Böyle tıpkı harami düzen var. Ödeme planlarına baktım. 4 bin 500 lira taksit ödüyorsunuz anaparadan bin 300 lira düşüyor, gerisi faize gidiyor. Önceki 750 bin teklik değer iki katına çıkıyor, bilahare bunun faizi alınıyor, ayrımsız dahi şeş ayda tıpkı ÜFE ve TÜFE’ye bakarak taksit yükseliyor. Sanki faize karşılar, repo indirimi geliyor ama vatandaşa gelen benzeri özdek namevcut. Aksaray halkının her ant yanında olacağız. Biz dahi gücümüz yettiğince hukuki süreçlerde bile bu konuda vatandaşlarımızın yanınızdayız” diye niteleyerek konuştu.

Share: