TOGG sedandan evvel görüntüler

Yerli makine TOGG’un fabrikasından yıpranmamış vukuf geldi! TOGG’dan yapılan açıklamada fabrikanın anahtar çalışmaları tamamlandığı belirtildi.

GEMLİK’TE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Mavera yandan Türkiye’nin Otomobili Adım Grubu, Gemlik Tesisi’nde 27 Ara 2019 tarihinde ‘Yeniliğe Gezi’ sloganıyla başlayan Türkiye’nin yerel otomobili sürecinin 2’nci yılı dolayısıyla basın toplantısı düzenlenmişti. Açılışta tike fail CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya kadar bir nice konuda hikmet verdi. İlk elektrikli SUV aracın, 2022 sonunda istihsal bandından indirileceğini söyleyen Karakaş, “2023’nam ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi.

Domestik otomobille toptan boyutta bir rekabete hazırlanıldığını tamlayan Mehmet Gürcan Karakaş, “Tığ yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Hibrit teknolojilerde eğer ülkemizde yoksa tığ bunların hepsiyle ilgili teker teker, dünyanın sunma iyileri kimesne onlarla beraber, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem de bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi tığ belirliyoruz.

Tığ aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz. Modülle beraber paket oluşturmasını, gerekseme duyulan yazılımları fazlalık araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Çabucak paket üretiyor atılmak türkçesi 500-600 kilogram ağırlığındaki aynı ürünün elden geri hizmet olarak bir yerlerden nakliyesini engellemek için mamul tıpkısı olaydır. Amma teknolojinin olduğu hücresine büyüklüğünde girebiliyorsak, yazılımlarını tığ yapabiliyorsak o ahit bu işin teknolojisi da bizdedir demektir. Biz hala yeni soy sop teknolojide ısrar ediyoruz. Küresel boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken de fikri mülkiyeti ve markası bize ait benzeri şirketten bahsediyoruz.”

14 bin 600 titrem polat montajı, 33 bin m2 çatı açık oturum montajı ve 19 bin 734 m2 görmez kalıp montajını tamamladığımız Gemlik Tesisimizin Boyahane çalışmaları hızlandırılmış videomuzda. #YeniLigGemlik #YenilikŞimdi#Togg pic.twitter.com/8qmyz0QFsb

— Togg (@TOGG2022) December 29, 2021

AVRUPA’NIN YERYÜZÜ TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki istihsal tesisi için birlikte vukuf veren Karakaş, şöyle konuşmuştu: “Tığ burada hoppadak bire bir üretim merkezi kurmuyoruz. Benzeri yapı altında stil tasarımından, Ar-Ge’sinden, prototiplerinden, mühim dümen merkezinden ve denetleme parkımızdan başlayarak bütünsel tıpkısı yaklaşımımız var. Bunun altını çizmek istiyoruz. Bunu yaparken üstelik buranın hangi kadar bozulmamış, fena hâlde aynı kesim olduğunu biliyoruz. Anca dahi kalmasını istiyoruz. Bunu nazik bir gururla söylüyorum, Avrupa’nın bildirme akman tesisini, Gemlik’te mensur ediyoruz. Uçucu uzvi bileşenler Avrupa’nın 7’da 1’i, Çin’i haddinden fazla çok belirgin olmadığı amacıyla bilmiyoruz amma bambaşka benzeri yerde elan temizi yok. Doğrusu rate emisyonlu benzeri açkı üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve hisse senedi ortaklarımızla düşük karbon emisyonunu önemsiyoruz”

‘AĞAÇ KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Marmara Bölgesi’nin hareket bölgesi olduğuna dikkat çekici Karakaş, tesisin zeminini pekitmek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, “Ayrıntılı bir süre yüzeyde benzeri madde görülmedi. ‘TOGG çalışıyor mu?’ soruları gelmişti. Çalışıyorduk ama yerin altında çalışıyorduk. Ülkemiz deprem bölgesi. Özellikle Marmara Bölgesi’nde cesim fay hatları var. Zeminin güçlendirilmesi üzere biz 6 ay büyüklüğünde, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde dayanç ihya kolonu yerleştirdik. Ongun kökü kadar salkım saçak yerin altına iniyoruz. 44 bin nüsha yerleştirdik. Bu eroin kazıl çakma yöntemi değil, yıpranmamış ayrımsız uygulayım bilimi. Bunun üzere kullandığımız çimento, bin 500 metrekare ayak tabanı alanında 50 kıvrım gökdelenlerden 67 parça düşünebilirsiniz. Şu dakika zemini yükseltmek amacıyla kullanıldı. Biz öz kayamızı o anlamda kendimiz yaptık” diye niteleyerek konuşmuştu.

‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ MUTLAK VE BAĞIMSIZ KILAR’

Yerel otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye’yi bağimsiz kılacağını belirten Karakaş, şöyle bitmeme etmişti: “Aracımızla ilişkin yüzde 51’lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde de gelişigüzel cins hizmetimizde, temas tür çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve zir yapısını maksimize emretmek amacıyla kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonraları iş ortaklarımızdan gelen ürünlerle bu arada prototiplerin testlerini yapmaya başladık. Bu testlerin bütünü tamamen normlar çerçevesinde, dış dünyada istekli şirketlerde bu hisse senedi şüphesiz yapılıyorsa tıpkı o şekilde bu testleri teker teker hayata geçiriyoruz. İstanbul Park’ta Türkiye’dahi ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden ayrımsız tanesiydi. Özgünlük, yerlilik, millilik. Tıpkısı tasarımın ya üstelik cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi müstakil kılar, hür kılar. Şu kavrama geliyor; tıpkısı iş ortağını seçerken, bire bir tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, aynı şeyi bire bir yerde üretirken, ürettirirken, kimseye yoklamak izin ahzetmek zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, çünkü o mükemmellik sizde gelmek. O yüzden yüzdelik 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını çok önemsedik ve bu şekilde debi ediyoruz. Adetsel bazda baktığımızda yüzdelik 75’i Türkiye’da, değerse bazda baktığımızda yüzdelik 51’i Türkiye’bile üretiliyor. Henüz ülkemizde olmadığı üzere ithal emreylemek zorunda kaldığımız teknolojileri adım adım ehemmiyet ve ihtiyaç derecesine bakarak, global rekabete fayda sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz.”

‘YÜKLEME ALT YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Karakaş, eskimemiş ayrımsız şirketin üstelik müjdesini verdi. Domestik otomobil TOGG’un dolum istasyonuna yüklenmek için müşareket kurduklarını söyleyen Karakaş, “Yeterince çabuk ayrımsız şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin bunaltıcı bire bir sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince çabuk aynı şekilde göze üretimi artıramazsa, benzeri kenara yazın, bugün yonga krizi olduğu üzere hücre krizi da olacak. Biz bile en üst hile kurulumuzla beraber oturduk, yükleme madun yapısında bizim dahi katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda de TOGG Akil ve Çabuk Yükleme Çözümleri A.Ş. ünlü benzeri ortaklık kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu kullanılmamış bire bir bilgi. Sonunda bizim araçlarımızın pazara lansmanında ülkemizde, aynı ucundan tıpkı ucuna gitmek için gerekseme olan acul şarj madun yapısının oluşması üzere olan kararlılıkla tığ üstelik katkıda gezmek istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TOGG’üstelik 469’u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu söyleyen Karakaş, karı çalışan oranının ise yüzde 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise kadın istihdamında yüzdelik 30’un üstüne geçmek olduğunu vurguladı.

‘2023’NAM İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını üstelik yanıtlayan Karakaş, 2023’ad önce çeyreğinde yerel araba TOGG’un satışa sunulacağını rapor ederek, şöyle konuşmuştu:

“Seneye bu ayakyolu buraya geldiğimizde buradaki tesisin sekans üretim için süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun beraberinde orada üretilen araçlarla kabul testlerine istihsal yapıldığının veya gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi angaje etmek. 10 Kasım’da angaje etmek için ağustosun başında bizim sınama üretimlerine başlamış olmamız lazım. Deneyim üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz için, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, ast yapısının kurulmuş olması lazım. Geçmiş istasyonlar teker tekerlek ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda de bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi amacıyla buradaki binanın anif inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bunların hepsi planlandığı şekilde gidiyor. Ayrımsız gecikme bizim için şu an bulunmayan. Tahminimiz 2023’ad önce çeyreğinde bu proses tamamlanır. Tığ dahi 2023’nam önce çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra, aptal cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız.”

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak

 

TOGG’un üretim tesisi inşaatında etkin saatler

 

Share: