Sular altında kalacak olan Yusufeli’nden çıkmaz köpeklerinin tahliyesi sürüyor

Sular altında kalacak olan Yusufeli’nden çıkmaz köpeklerinin tahliyesi sürüyor

ARTVİN Artvin’in baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesinde çıkmaz köpeklerinin tahliyesi sürüyor. Kentte aynı hayvanı bile tezyit etmek istemeyen gönüllüler, tıpkısı misil daha bot sayesinde nehrin karşısında bulunan kapik amacıyla seferber oldular.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı akarsu sübvansiyon işlemi nedeniyle bölgelerde bulunan sokak hayvanlarının tahliyesi sürüyor. Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği koordinesinde, gönüllülerin katıldığı çalışmada tayin edilen hayvanat sular yükselmeden bir tane biricik toplanıp tehlikesiz bölgeye taşınıyor. Gönüllüler, ilçede sular altında küsurat Dünya (Ahalt) mahallesinde suyun alın tarafında tıpkı köpeğin mahdut kaldığını belirleme etti. Çabucak harekete gecen gönüllüler, etrafı sularla kuşatılmış olan mahalleden çıkamayan köpeği üzere kurtarma operasyonu başlattı.

Raftingciler eşliğinde bot sayesinde suyun karşı gecen geçen gönüllüler köpeğe ulaşmaya çalıştı. Az Çok korkmuş olan kapik yakalanamayınca, gönüllülerde sakıncasız bölgeye kadar haremlik ederek bulunduğu bölgeden kurtarmayı başardılar. Hayvanları Doğayı İnsanları Esirgeme ve Yaşatma Derneği suların yükselene kadar boşaltma işlemlerinin bitmeme edeceğini rapor ettiler.

Share: