Şırnaklı kadınlar şiddete dikkat örtmek amacıyla duvarları turuncu ve beyaza boyadı

ŞIRNAK’ta Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, ‘kadına müteveccih çabukluk’e ilgi buyurmak için meydanın etrafında bulunan duvar ve merdivenleri turuncu-beyaz renge boyadı.

Şırnak’ta son dönemlerde yaşanan karı cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete ilgi örtmek amacıyla Sakat Nemli ve Babasız Vefa Derneği,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Familya ve Içtimai Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile cidar boyama etkinliği yapıldı. Site merkezinde bulunan ve insanların sıklıkla kullandığı Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan zar ve merdivenler turuncu beyaz zehir renklere boyandı. Kadınlar ellerine aldıkları gato ve fırçalar ile duvarı boyayarak meydana yapılış kattı. Etkinliğe katılan kadınlar, gayret serencam bulana büyüklüğünde bu çeşit etkinliklere bitmeme edeceklerini söyledi.

‘ŞİDDET SON BULANA KADAR SAHADA OLACAĞIZ’Engelli Nemli ve Yetim Vefa Derneği Başkanı Bişenk Fatma Acara, “Hangi eyvah kim ülkemizde akıbet dönemlerde hem kadına hem bile çocuklara yönelik yol haddinden fazla arttı. Alelhusus Şırnak İlimizde de bunun arttığını görmekteyiz. Bu bizi olağandan üzüyor. Biz üstelik cümle kadınlar adına toplanıp, duvarımızı turuncu beyaza boyadık. Turuncu beyaz zehir, kadının renginin sembolüdür. Biz kadınlar yerine bu şiddetin seçme devir karşısında duracağız. Zira ne ülkemize ne de yöremize tek şekilde bu nev şiddet ve cinayetler yakışmıyor. Farkındalık görüntülemek üzere bu cins etkinliklere bitmeme edeceğiz. Biz sonuna kadar ‘şiddete hayır’ diyoruz. Çaba son bulana kadar sahada olacağız. Bugün burada yapılan boya pekâlâ vasıf katıyorsa ortama, kadınlar bile ortama, dünyaya uzanım katıyor, geçim veriyor” dedi.TOBB Karı Girişimciler Oturmuş Şırnak İl Başkanı Ayşe İskenderoğlu bile, “Şırnak ilimiz kadına müteveccih şiddette en son sıralardayken son günlerde yaşanan üzücü vaziyetler bizi etraflıca üzmüştür. Avrat varsa erte var sloganı ile hem ilimizi güzelleştirmek hem birlikte acun dahi tek varlığa sürat olmaması adına zaman bu farkındalık çalışmasını yaptık” diye niteleyerek konuştu.Share: