Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan böyle kurtardı

Kastamonu’dahi aynı vatandaş, ateş sağanak yağmur sonrasında canını hiçe sayarak kulübede mahsur artan köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını dominant sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye el telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’bile 3 Eylül tarihinde ülke merkezinde hareketli olan biberli sağanak yağmur sebebiyle 400’den çok bodrum ve giriş katlarda mevcut hareket yeri, sülale, sadık park yeri ve depoları başat suları bastı. Yaşanan sel sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkısı yandan saflık çalışmalarını sürdürürken özge yandan dahi hasar gören yerlerde tamirat çalışmalarını devam ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek için canını hiçe saydı

Yaşanan baskın sırasında canını hiçe sayarak gark olmak üzere olan kapik ve tavukları kurtaran emekli hoca Baha Can ise nazik takdir topladı. İnönü Mahallesi’nde hayatiyetli Duygusal, kulübede bunalmak amacıyla olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Fert, kulübede bunalmak üzere olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O sırada cep telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Can’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını bile hiçe sayıyorsun” diye hoşgörüsüz dönmesi için inandırma etmeye çalıştı. Baha Duygusal’ın yağış sırasında sere maruz artan ara bulucu ise kötülük gördü.

” Bozkurt’taki fenomen aklıma geldi ama ben hiç irtical suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları tam yağışa yakalandıklarını söyleyen zahmetli öğretmen Baha Fert, “Damatlarım ve kızlarımla alay malay ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık gelgel kararmaya başladı, yağız bire bir hal aldı. Dedim ki kuşburnu kalsın tığ canımızı kurtaralım. Acilen vesile ile yola çıktık ve aracı dahi garaja çektik. bu arada dolu ile alay malay yağmur başladı. yavaş yavaş bu görülen alana makul sular yükselmeye başladı. Tabiatıyla kim benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ben, 40-50 yıldır efsanevi beslerim, az buçuk de merakım var. Camdan bakıyorum, az buçuk içime utanmak düşmeye başladı. Çünkü kümese doğru yeğin suları yaklaşmaya başladı. bu arada direniş duvarı delindi ve çaydan başat suları bu tanıdık alana akla yatkın akmaya başladı. Bozkurt’taki vaka aklıma geldi, kayırıcı aracını kurtarmaya gidiyor ve bu arada kendisini üstelik yeğin alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi amma benden onlardan aynı tanesi olayım dedim, on paralık düşünmedim. Zira başat suları haddinden fazla yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı dominant götürecek, hocaya eş olun diyorlardı daima apartmandan. Ben bile ahali salladım, onlar de beni boğuluyor zannetmişler. Başat suları göğsümü geçti, akarsu bastı. Yürümekte çıktı ağırlık çekiyordum. Beni hâkim suları sürüklemeye başladı, kenara akıllıcasına atıyordu. Zira çayın kenarında kâin direnç duvarından mevrut su çok kötü akıyordu. Sürünerek geldim. Evvel köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye akilane salıverdim. Sonraları civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Yeniden hariç çıkıp baktığımda köprü üstünde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. evet çaya atlayacak evet da suya atlayacaktı, bilahare boğulup gidecekti. Tekrar apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ego burada ölümü falanca on paralık düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, tığ Allah’a emanetiz, onlar de bize güç” dedi.

“Onları yetmek amacıyla hiçbir öz doğaç suya atladım”

Apartmanın camından baktığı sırada dominant sularının yükselmeye başladığını ifade fail Can, “Tek öz doğaç suya atladım. Başat suları göğsüme kadar yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim ahit köpeğim bala kabilinden ağlıyordu. Anca bire bir hıçkırarak ağlıyordu kim çocuk üzere ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını çor sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı dominant suları. Gözleri filan köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin misil, bana cesurluk verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diyerek konuştu. – KASTAMONUShare: