Sedefnur’un koca arkadaşı polis güçleri, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ten yargılanacak

KOCAELİ’de, Sedefnur Edvar’ın (23), polis güçleri memuru ayvaz arkadaşı Ahmet Ata ile gittiği 7’nci kattaki habbe balkonundan düşüp yaralandığı olaya ilgilendiren hazırlanan savca, Kocaeli 1’inci Aheste Ukubet Mahkemesi’nce akseptans edildi. İddianamede, Ahmet Ağababa karşı ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar mahbes cezası istendi. Tedavisi bitmeme eden Sedefnur’un ifadesi ise fiziki ve psikolojik afiyet problemleri zımnında alınamadığı için iddianamede kayran almadı.

Olay, 9 Ev tarihinde Koy ilçesi Çetin Odalık Doğruca Mahallesi’ndeki bir sitede meydana geldi. Kocaeli Üniversitesi Mimari Fakültesi son dershane öğrencisi Sedefnur Edvar, polis memuru olan eş arkadaşı Ahmet Dede ile birlikte, polis güçleri memuru O.Ç.’nin evine misafirliğe gitti. Burada 2 polis güçleri memuru ve E.Ş. isimli kadınla etil alkol kayran Sedefnur Çağlar, sabah saatlerinde 7’nci kattaki dairenin balkonundan düştü. Sedefnur, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde okkalı bakımdaki tedavisinin peşi sıra servise alındı.

Koy Cumhuriyet Altını Başsavcılığı olayla ilişkin soruşturma başlattı. Üzerine yönetimsel soruşturma üstelik başlatılıp açığa alınan polis memuru Ahmet Dede, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanıp cezaevine gönderildi. Evin sahibi polis memuru O.Ç. idari anket zımnında açığa alınıp savcılıktaki ifadesinin arkası sıra başıboş bırakıldı. Olay simultane evde bulunan O.Ç.’nin kız arkadaşı E.Ş. ise emniyetteki ifadesinin ardından azade kaldı.TEDAVİSİ SİVAS’TAKİ EVİNDE BITMEME EDİYORYaklaşık 1 ay süresince Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çetin bakımda tedavisi devam fail Sedefnur Çağlayan, uyandırıldıktan sonradan karın ve sinir cerrahi servisindeki bir odaya makbuz. Bir müddet burada tedavisi süren Sedefnur, ailesinin isteği doğrultusunda ambulansla memleketi Sivas’a götürüldü. Sedefnur, Sivas Dekoratif Hastanesi’ndeki tedavisinin peşi sıra taburcu edildi. Vücudunda kırıcı hasar kâin Sedefnur’un tedavisine evinde devam ediliyor.SAĞLIK PROBLEMLERİ NEDENİYLE İFADESİ ALINAMADISavcılık marifetiyle olayla ait hazırlanan dosyanın tamamlanması amacıyla yüz kere Sedefnur’un ifadesine başvuruldu. Ancak Sedefnur’un fiziki ve ruhsal esenlik problemlerinin olması nedeniyle serencam alınamadı. Bu nedenle Sedefnur’un ifadesi iddianamede meydan almadı.SAVCI ŞÜPHELİ HAREKETLERE DİKKAT ÇEKTİOlayla ilişkin hazırlanan iddianame, Kocaeli 1. Vahim Ukubet Mahkemesi vasıtasıyla akseptans edildi. Polis Güçleri memurları Ahmet Ata ve O.Ç. ile E.Ş. isimli kadının ifadeleri ile toplanan parçalanmamış delillerin saha aldığı iddianamede, savcı dahi görüşünü belirtti. Müddeiumumi, tutuklanan polis memuru Ahmet Dede’nın görüngü simultane ve sonrasındaki berbat hareketleri ve verdiği ifadelerdeki çelişkilere dikkat çekti, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını irade etti.

İlk duruşma, 20 Ekim’de görülecek.

Share: