Sahtesine kıymet 104 sene sonradan yeniden basıldı

Reşat altının 104 sene bilahare yeniden basılmasına ilişik Darphane’nin Beşiktaş’taki umum müdürlük binasında düzenlenen toplantıda mütekellim Darphane ve Istampa Matbaası Umumi Müdürü Abdullah Yasir Delicesine, Darphane’nin 1467’de İstanbul’un fethinden sonra hızlı hızlı genişleyen imparatorluğun mülk ihtiyacını eğlemek üzere Fatih Şehriyâr Mehmet marifetiyle kurulduğunu, 555 yıllık bayrı benzeri cesamet kurumu olduğunu söyledi.

Darphane’nin üretimini yaptığı mal, zer kağıt ve belgelere ilgilendiren bilgiler veren Mecnunca, Reşat altının 1909-1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nin hükümdarlık makamında bulunan Şehriyâr Reşad’ın kara tahta çıkışı anısına Darphane marifetiyle 5 değişik gramaj değerine sahip namına basıldığını anlattı.

Atmaca, vatandaşlar vasıtasıyla bunaltıcı gönül görmesi dolayısıyla saksı piyasasında de yüksek sargı duyulan Reşat altınların gine basılması yönünden gelen talepler doğrultusunda üretim sürecinin başladığını bildirdi.

“Geriden Geriye istihsal yapılıyor”

Abdullah Yasir Delicesine, istihsal hakkı sadece Darphanede olan bu ürünlerin kimliği belgisiz kişilerce sıkıntılı içi ve ensiz dışında üretilip, çaktırmadan kendisine piyasaya sürüldüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü

“Güvenlik güçlerinin değişik zamanlarda yapmış olduğu operasyonlarda haddinden fazla mefret miktarda Reşat altına el konulmaktadır. Usulsüz şekilde üretimi yapılan bu altınların ayar ve ağırlıkları standart dışı olduğundan, vatandaşlar birlikte yanlışlıkla aldıkları amacıyla çok balaban kötülük görmekte ve kıygın olmaktadır. Bu buut amme ve sosyete yararına da önemli ölçüde beis vermektedir. amma velakin ağırlığı ve ayarı ölçün olmayan bu taklit altınlarını salahiyetsiz şekilde üreten eşhas üstelik bu işten nahak yere ve araç dışı kazançlar elde etmektedir.”

Darphane ve Mühür Matbaası Genel Müdürü Mecnunca, bahsettiği sebepler dolayısıyla istihsal hakkı elden Darphane’bile olan Reşat altınların, ayar, ciddiyet ve güvenlikli bire bir standartla aslına akıllıca ustalık özelliklerde, yeniden üretilmeye başlandığını söyledi.

Delicesine, 5 ayrımlı gramda, 22 değer (916,6 milyem) olarak üretilen bu altınların, aslına akıllıca şekilde ayar ve ciddiyet toleranslarının binde iki adına üretildiğini ve zaman itibarıyla piyasaya sunu edilmeye başlandığını bildirdi.

Abdullah Yasir Delimsirek, yeniden üretimine başlanılan Reşat altınların ön yüzünde V. Mehmed Reşad’ın tuğrasının, hilaf iki yanarca ile defne yaprağından çelenk meydan aldığını aktardı.

Tuğranın ast kısmında Mehmed Reşad’ın cülusunun kaçıncı sene dönümünde basıldığının yazıldığını dile getiren Şahin, şu bilgileri verdi:

“Tuğranın birlikte ise ‘reşad’ yazar. Gene civar yüzün eğin tarafında üstelik 7 çıngı felek vardır. Sikkelerde düz düzlük yanarca, bilgiyi, aydınlığı ve uygarlığı künde etmektedir. Yapraklı develik dallarından oluşan çelenk, zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı piyes kıymetiharbiye. Yedi skor kader ise çeşitli Anadolu ve Rumeli’de kâin eyaletleri külah kıymetiharbiye. Arka yüzünde İstanbul’birlikte basıldığını belirten ‘Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye’ yazısı, süratle altında ise Mehmed Reşad’ın tahta çıktığı Rumi ‘1327’ tarihi kayran alır. Etrafında ise ön yüzündeki üzere develik yaprağından çelenk düz almaktadır. Arka kısımda ise ayrımsız nüsha felek düz almaktadır.”

Vatandaşlara uyarılar

Darphane ve Istampa Matbaası Umumi Müdürü Delimsirek, bahis konusu ürünlerin Darphane marifetiyle basılmasının verdiği güvenceye melfuf adına, gözle görülemeyecek ölçülerde az metinle arttırma düzenlilik özellikleri kullanıldığını kaydederek, şu uyarılarda bulundu:

“Vatandaşlarımıza, kuyumcularımızdan Reşat zer satın almak istediklerinde katiyen Darphane yoluyla üretilmiş güvenlikli ürünleri talep etmelerini öneriyoruz. Sonunda alırken yeniden aslına makul yerine yassılaşmış akıllıca ürünlere erbap olacaklardır. Henüz sonraları satarken milyem ve gram değerindeki doğruluktan yağlık seçme zararla yüz yüze kalmayacaklardır. Reşat altınlarda kâin güvenlik ögeleri faziletkâr çözünürlükteki akıllı telefonların kameralarıyla şen ve görgüsüz bir şekilde kontrol edebilme imkanına sahiptir.

Yöre yüzünde mevcut meşalelerden soldakinde ‘yuvarlak’ belen, sağdaki meşalede ise açıları Darphane marifetiyle hususi yöntemlerle ölçülebilen belli başlı açılarla üretilmiş ‘dörtgen’ kayran almaktadır. Kayırıcı yüzeyinde ise develik yaprağından oluşan çelenkteki belli başlı defne yapraklarında ölçüleri esasen Darphane vasıtasıyla hususi yöntemlerle ölçülebilen ve istihsal yılını belirten Arabi ‘2022 (٢٠٢٢)’ ibaresi kayran almaktadır. Bu düzenlilik ögeleri değme yıl değişecektir.”

Çok sayıda sahte işaret dolaşımda

Matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Şahin, bu altınların 1918’den sonraları üretilmediğini ancak piyasada gurur-satımının sürdüğünü kaydederek, bunaltıcı arzu üzerine üretime başladıklarını söyledi.

Kuyumculardan gelen dilek üstüne üretime devam edeceklerini aktaran Delimsirek, 1918 öncesi üretilip üstelik şu anda piyasada birçok skor olduğuna dayalı aynı bilgilerinin bulunmadığını ancak çok sayıda yapmacıklı ve imitasyon ürünün dolaşımda olduğunu bildirdi.

8 bin 300 nüsha üretildi

Abdullah Yasir Delicesine, şu anda 8 bin 300 skor özgün Reşat zer ürettiklerini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Bunları vatandaşlarımızın ihtiyacını bastırmak konusunda kuyumculara veriyoruz. Kuyumcular üzerinden vatandaşlara gidiyor. Vatandaşlarımız alacakları Reşat altının Darphane tarafından basıldığından emin olsun. Piyasada sahteciliği çokça yaygın. Cep telefonundan faziletkâr çözünürlükteki kamerayla fotoğrafını çekip yahut büyüterek bahsettiğim 2022 yazısının görebilecekler. Orijinalinde bu rakamlar namevcut. Bu, bizim bastığımız altınlarla ilişik ayrımsız güvenlik ögesidir. Düzenlilik ögelerimizi tedbir olarak her sene değiştireceğiz.”

Delice, Reşat altının piyasada değerine ilişkin istifham üzerine, “Şu anda 6 bin 400-6 bin 450 TL aralığında ancak çağ içerisinde değişiyor biliyorsunuz. Kurum-satış fiyatı arasında şu anda 70-80 lira fark bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Gram altında yön fevk

 

Kullanılmamış evlenecek çiftlerin tercihi ‘tam altın’

 

Share: