Pakistan’a yardım malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıyamet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insani müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Kırıcı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’üstelik yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların dahi afetzedelere çabuk tıpkısı şekilde ulaşmasını rica fail Bozkurt, “Imge ediyoruz ki trenlerle giden hem müzaheret paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem birlikte çerge ve battaniye üzere asıl insanca arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların ana ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek umut ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde gelmek üzere esenlik trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı günü Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları dahi Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Tüm demiryolcular canla başla gayret göstermektedir”

TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Kırıcı Altun de 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Biraz sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplam 3 bin 991 kilometre duruluk bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine benzer olan yer güdük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki yekpare demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 titrem besin yardımının Pakistan’de yaşanan besin sorununa majör oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz kıytırık atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler amacıyla yardım hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: