Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Afet ve Ivedili Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insani yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden destek veriliyor

Trenler, toplam 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin cereyan ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına büyük yardım veriyor.

Ankara enerjik trenler amacıyla müzaheret hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydınlık, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: