Otomotivde tedarikçiler dış satım lideri

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, İstanbul’da elektronik bilet, taksi, göçüm meşbu ve minibüs ücretlerine getirilen zam kararının ardından taksimetre üreticilerinin ve tamirat değer servislerinin tanıtmalık haşiv üzere fahiş denk belirlediği ihbarları üzerine harekete geçti. Vekâlet, fahiş bedel uygulandığı ve rekabeti engelleyici unsurlar olduğu iddialarının incelenmesi üzere Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Başvuru metni, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla kamuoyuna duyuruldu. Fahiş kıymet iddialarının Tecim Bakanlığı Haksız Kıymet Kıymetlendirme Kurulu’nca değerlendirilmesi istenilen referans metninde şu ifadelere vadi verildi:

“Malumunuz olduğu üzere İstanbul’da UKOME kararı ile taksimetre ücretlerine zam kararı münfail olup bu karar sonrasında zaman itibariyle taksimetrelere yeni tarifenin yüklenmesi ve muayenesinin yaptırılması işlemlerine başlanmıştır. Taksimetreler 3516 mahdut Ölçüler ve Ayarlar Kanunu kapsamında düzlük almakta olup ilgili mevzuata bakarak mezun tamir ayar servisleri eliyle tanıtmalık yüklenme işlemleri yapılmakta arkası sıra çıkışlı tetebbu servisleri yoluyla kontrolleri yapılarak muayene ve damgası yapılmaktadır. Bakanlığımız mezun araştırma servisleri marifetiyle yapılan muayene ve damgalama işlemlerine yönelik ücreti tayin yetkisine cemaat olup bu ecir 2022 yılı amacıyla 132 TL fazlalık KDV olarak belirlenmiştir. Fakat mezun onarım ayar servisleri marifetiyle yapılan işler için alınacak ücretler azade çevre koşullarında oluşmakta olup bu konuda bakanlığımızın sevap belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu bağlamda taksimetre üreticilerinin ve tamir ayar servislerinin tarife doldurma için koordineli şekilde 950 TL kadar fahiş fiyatlar belirledikleri bilgisi şifahi olarak Bakanlığımıza iletilmektedir. Bakanlığımız marifetiyle istikşaf ve damgalama işlemi için belirlenen 132 TL pozitif KDV ücrete nispetle analog benzeri proses olan tanıtmalık yükleme işlemi için tahminî 950 TL ücret alınmasının nahak eşit kıymetlendirme kurulunuzca incelemeye alınması gerektiği değerlendirilmektedir.”

Taksiciler yılın ilk sabahında uzun kuyruklar oluşturdular

 

Share: