Otomotiv üretimi Ocak’ta düşüş gösterdi

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin sunu büyük buluşmaları beyninde gösterilen AGROEXPO Arsıulusal Ekincilik ve Hayvancılık Fuarı’nda traktör ve tarım makineleri üreticileri, geliştirdikleri yıpranmamış kabil ve teknolojileri üreticilere tanıttı.

Dövizdeki sansasyon sonrası 2 yıl ilk daralma yaşanan ve sabık sezon mebzul bire bir zaman geçiren traktör pazarında, tüketici ilgisinin okkalı olması yetiştirici firmaları sevindirdi.

TürkTraktör Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, yaptığı açıklamada, eskimemiş yayın, misil ve finansman kampanyalarıyla fuara katıldıklarını ve faal bire bir devir geçirdiklerini söyledi.

Salgının kamu dünyayı etkilediği 2020 ve 2021 yıllarında tarımın öneminin ortaya çıktığını ve bu durumun traktör piyasasına de yansıdığını belirten Canbeyli, 2021 yılında traktör üretiminin, alelhusus tedbir zinciri kaynaklı sıkıntılardan âlem berenarı stresli geçtiğini anlattı.

Canbeyli, umum olumsuzluklara karşın mebzul bir yılı geride bıraktıklarını ve kullanılmamış yıldan üstelik ümitli olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tam olumsuzluklara karşın 2021 yılında Türkiye, traktör üretiminde rekor kırdı, 72 bin 600 traktör üretimiyle tarihimizin yer erdemli traktör adedine ulaştık. 64 bin 70 traktör satışına ulaşarak dünyadaki 4. iri traktör pazarı namına 2021 yılını kapattık. Bu anlamda üretimin bu seviyeye gelmesi bizler için şişman aynı sevinç kaynağı. Sıkıntıların bitmesiyle umarım bu yıl elan gür dönem geçiririz. TürkTraktör yerine dahi tığ bu istihsal içerisinde gerçekte üzerimize düşeni olağandan adına getirdik, 48 bin istihsal yaptık ve tarihimizin genişlik faziletkâr seviyesine ulaşmış olduk. Sadece istihsal değil, ihracatta de 16 bin 100 civarında as gerçekleştirerek sunu faziletkâr rakama ulaştık.”

Satışlara müstevli ve heybet destekleri etkisi

Erkunt Traktör Sıkıntılı İçi Bey Müdürü Alp Kosova bile hem güzeşte sene hem üstelik 2020 yılında kısım adına iki mebzul sene geçirdiklerini belirtti.

Salgın sonrası besin ihtiyacının artmasıyla tarım ürünlerinin derece bulduğunu, çiftçinin ürününün tamamını pazarda değerlendirdiğini rapor fail Kosova, “Bunun sonucu adına 2020 ve 2021 yılında departman, teferruatlı süredir görmediği as adetlerine ulaştı.” dedi.

Bilcümle bunlara karşın bu iki yıl içinde değişik tedarik sıkıntıları yaşadıklarını, hele yonga ve içki konusundaki sıkıntının üretimi etkilediğini ve şakirt umum namına karşılık veremediklerini aktaran Kosova, taleplerin halen sürdüğünü dile getirdi.

Çipte hazırlık sorununun ilkgüz ayına kadar ağız ağıza çözüleceğinin konuşulduğunu, buna rağmen talebi karşılayacak kadar traktör üretmelerinin edisyon göründüğünü kaydeden Kosova, “Mir anlamında bakarsak karı ayında tıpkı gravite bulunmayan. Devletin açıkladığı destekler, motorin destekleri, güven destekleri çokça mebzul. Onlarla bu arada haddizatında satışın geçtiğimiz yıldaki kabil 64 bin civarında oluşacağını düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

İzmir Fuarı’nda yerel motorlu traktör tanıtıldı

Yiğit Kosova, motorunu yerel imkanlarla geliştirdikleri traktörü fuarda tanıtmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Lansmanını yaptıkları “eCapra Engine” motorunu arsıulusal pazarda görücüye çıkardıklarını dile getiren Kosova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evcil motorumuz eCapra Engine’ı 75 beygir ve şeş traktör modellerinde görebiliyoruz. İzmir Fuarı’nda 4 modelimizle sergiledik. Mayıs ayından sonra birlikte 80 atlama beygiri ve üstü amacıyla çalışmalarımız bitmeme ediyor. Onları de Konya Fuarı’nda tanıtmayı planlıyoruz. Türkiye adına dışa bağımlılığı bitirmeye çalışıyoruz, motoru dışardan kabul etmek istemiyoruz. Tığ ahzetmek değil, ihraç eylemek istiyoruz. O yüzden çalışmalarımız bilcümle bu yönde.”

QNB Finansbank 2021 yılında bile istikrarlı büyümesini sürdürdü

Türkiye’nin kaba çelik üretimi 2021’dahi rekor kırdı

Türkiye’nin elektrikli traktörüne büyük rabıta

 

Share: