Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından kıvançlı

Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından memnun

ORDU Ordu’da, erkin piyasada 43-44 liralık seviyesinde olan fındık fiyatları, üreticilerin Yerey Mahsulleri Ofisi’ni tercih etmelerini sağladı.

TMO, Altınordu ilçesinde bakir mevsim fındık alımına 22 Ağustos tarihinde başladı. Herkes üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO çalım noktasına getirmeye bitmeme ediyor. Ordu’da serbest piyasada 43-44 teklik seviyesinde olan 50 verim fındık fiyatları, üreticilerin TMO’ya olan ilgisini arttırırken, randevularını düzlük üreticiler 50 randıman fındıklarını 52 liralık ve üstünde fiyattan satabiliyor, fiyatlardan kıvançlı olduklarını belirtiyor.

Kabadüz ilçesinden fındığını TMO gurur noktasına getiren Tayfun Doğruyol, “TMO’yu tercih ettik, azade piyasada fındık buraya bakarak küçük fasit, arada haddinden fazla ayırt var. Bin 600 kilogram kadar fındığım var, verim 51’in üstünde geldi, memnunuz” dedi.

“Serbest piyasada 43 liraya alıyorlardı, TMO’ya 54 liranın üstünde sattım”

Mehmet Ay Balta simli müstahsil dahi mahsulünü Perşembe ilçesinden getirdiğini anlatım ederek, “Fındığımız devletimize isnat etmek istedik. Manavlarda buraya bakarak haddinden fazla kızgın ve neredeyse 3’te 2’si gidiyor. En azından fındığımız mesabesinde gitsin istedik. Fiyatlardan memnunum, eski fındığım 52,1 randıman geldi ve 54 teklik 80 kuruştan karşılığını almıştım. Serbest piyasada o zaman benim fındığımı 43 liradan satın alıyorlardı, arada 10 liralık ayırt var. Üreticiler fındığını iyice kurutup, seçip, bakımını yaptıktan sonra mahsullerimizin sunma azından biraz daha fazla mülk etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: