Niğde Eczacılar Odası Başkanı Öztürk: “Piyasada Haddinden Fazla Ağırbaşlı Bir İlaç Sıkıntısı Var”

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, çare sıkıntısının devam ettiğini belirterek, “Piyasada haddinden fazla güç tıpkısı çıkar yol sıkıntısı var, bize söylenen ‘reçete sıkıntısını çözdük, çözeceğiz’, ‘mutlaka önce girdiği eczanede bulacak’ sözünün akilane olduğuna inanmıyoruz. İlaçlar asla ve asla piyasada bulunmayan” dedi.

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, ülkede yaşanan ilaç sıkıntısıyla ilişkin izah yaptı. Öztürk, şunları söyledi:

“Eczanelerimiz kısaca 5,6 aydır çıkar yol temininde ülkü yaşamaktadır. İlacı istif fayrap etmek amacıyla alışılagelen stoğumuzu beğenmek için hangi kadar irade etsek de asla normal stoğumuza erişemediğimiz kabil elimizdeki ilaçlar üstelik bitti. Şöyle kim, hastalarımızın hele tıpkısı olsun maksadıyla gelip dahi istediği ilaçları artık bulamayacaklarını ifham etmek istiyorum. İstediğimiz ilaçtan istediğimiz kadar alamıyoruz. Bire Bir eczaneye antrepo bir koli tılsım gönderirken piyasada bir iki olan ilaçları yahut olmayan ilaçlardan tıpkısı evet dahi iki devam adetlerle göndermektedir. Bu adetler üstelik eczanelerde anca iki kişiye yetebilir.

“NÖBETLERDE ÇOK CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYORUZ”

Nöbetlerde çok dokunaklı sıkıntılar yaşıyoruz. İnsanlar nöbetlerde rastgele iki gözcü eczanelerimize gitmelerine karşın ikisinde birlikte bulamıyorlar. Sürekli ilacını gerçekleştirme edemediklerinden eczanelerdeki parasız sayısı güya anormal artmış üzere görünmektedir. Halbuki işin aslı o değil, işin aslı seçme iki eczaneye değişik geliyor. Başkaca bir devir önceki gözcü eczaneden veya gündüzden mütezayit alamadığı ilaçları almaya gelen insanlar olduğu üzere bu şekilde birikime etmen oluyor. Vatandaşlarımızdan biz iş bekliyoruz. Haddinden Fazla çıkar yol piyasada namevcut bunun sorumlusu eczacınız değildir, katiyen değildir. Çünkü biz burada ilacı bulmak için bulunuyoruz. Elimizden geldiği büyüklüğünde stoğumuzu artırmaya çalışıyoruz amma bulamıyoruz.

“İLAÇLAR ASLA PİYASADA BULUNMAYAN”

Havale miktarının onda biri de eczanelerimize gelmiyor çıktı onun üzere bunu yetkililerin çözmesi geçişsiz eczacınız çözemez. Bu ilaçların depoda dahi olmadığını bize ifade ediyorlar. Doğrudur yanlıştır bunu bilemem esenlik müdürlüğü agâh ancak. Aynı bile alelhusus doktorlarımıza dilek ederim. Nöbetlerde nöbetçi eczanenin elinde olmayan ilaçları gerçeklenmiş yazıyorlar. Değiştirmelerini irade ettiğimiz ant birlikte reddediyorlar. Bu şekilde hem eczacı kıygın oluyor hem vatandaş kıygın oluyor. Acil doktorlarımıza da istek ediyoruz. Her bölüm sabah geldiğimiz ahit benzeri bölüm ilkin kalma bulunamayan ilaçların talepleri eczanelerimize geliyor. Bütün eczaneleri sırayla geziyor sayrı sahipleri. Ortalık üstelik çokça yoğun bir deva sıkıntısı var, bize söylenen ‘tılsım sıkıntısını çözdük, çözeceğiz’, ‘mutlaka önceki girdiği eczanede bulacak’ dediği sözü doğru olduğuna inanmıyoruz. İlaçlar katiyen ve katiyen piyasada yok.”

Share: