“Milli Uğraş 100. Yıl Diorama 1922 Yardımcı” açıldı

Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunda öne sâdır isimlerin bal mumu heykelleri ile Milli Mücadele yıllarına ilişkin bir haddinden fazla fotoğraf ve tablonun yer aldığı 12 eğik “Milli Savaş 100. Yıl Diorama 1922 Çeltek”, Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül’un katılımıyla açıldı.

Geleneksel Uşak halılarının dokunduğu Uşak Belediyesi Dokur Evi’ni ülfet eden Yavuz, burada nesiç eden kadınlarla kardeşçe etti ve halı dokudu.

Zor, kentte restore edilen camilerin ve yapıların olduğu bölgeleri gezdi, İskender Pala El Kütüphanesi’ne geçerek planlı icraat için bilgi aldı.

Çeltek Belediyesince yapılan, Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunda öne sâdır isimlerin bal mumu heykellerinin, Milli Savaşım yıllarına ilişkin aynı çok resim ve tablonun yer aldığı 12 eğik “Milli Uğraş 100. Yıl Diorama 1922 Çeltek”ın küşat törenine bile katılan Ağır, burada yaptığı konuşmada, şehirleri site yapan unsurun binalar değil, o şehrin ruhunun olduğunu söyledi.

Çalışmanın Çeltek amacıyla koca tıpkısı kayran tuttuğuna dikkati çeken Ağır, şöyle konuştu:

“Belediye Başkanımız bu çalışmayı gelip bakanımıza sunduğunda vekillerimizle alay malay, tığ bu çalışmayı şehrin ruhunu gerçekte benzeri anlamda ayağa kaldıracak, çocuklarımıza bile genişlik evire çevire, sunma teknolojik yöntemlerle anlatacak benzeri himmet olarak gördüğümüz amacıyla gerçekte son etap önemsedik. Burası tıpkısı şehir tarihçiliği, aynı firez tarihçiliği anlamında yüce benzeri mücahede. Aslında başkanımız bugün burada bire bir kent müzesi kurmuş oluyor. Bu nedenle ego hem başkanımızı hem valimizi hem dahi milletvekillerimizi kutlama ediyorum. Çokça yüce bir emek. Ekin ve Turizm Bakanlığı namına bile bu müzeye destek vermiş olmaktan de çokça nazik bahtiyarlık duyuyoruz.”

Yardımcı Valisi Turan Ergün de tarihî süreçte yaşanan olayların canlı nesillere aktarılmasının çok eke olduğunu vurgulayarak, “Burada bu zamana büyüklüğünde sayın şehremaneti başkanımızın da ifade ettiği kadar çokça atıl duran aynı yapı, hem bile böyle ayrımsız atıllıktan kurtularak, çabucak maddi bire bir çatı dışında manevi ayrımsız ruha dahi büründürülerek açılmış oluyor. Bu açıdan ben bu açılışı haddinden fazla altın buluyorum.” dedi.

Çeltek Şehremini Mehmet Çakın ise projenin kısaca 1,5 yılda tamamlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Çeltek’ta Milli Mücadele’nin yaşandığı dönemdeki olayları resmedecek, gençlerimizin, öğrencilerimizin hele hafızalarına işletecek, güzel hikayeleri onlara anlatacak aynı ürün ortaya koymayı gönül ettik. Bu işi birlikte hem vatandaşlarımızın ferah ferah ulaşabilecekleri bire bir meydan olsun istedik. Hem de aşağılık şehrimizin alem yapılarından tıpkısı tanesi olması fikri ortaya imdi. Şehrimizde etkisiz artan eserleri, yapıları birlikte esasen kullanılabilir hale getirmeyi iştiyak ediyorduk. Atakule bile bu anlamda maalesef teferruatlı yıllardır muhtelif gerekçelerle kullanılmıyordu. Burayı tahrif etmek adına 100. yıla hususi yerine gençlerimize dürü edelim istedik.”

Programda, AK Tümen Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Zaman birlikte danışma yaptı.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyelerince açılış kurdelesi kesildi.

Hars Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ağır ve protokol üyeleri müzeyi gezdi.

Kent merkezindeki Atapark’ta yer düzlük 46 metre yüksekliğindeki 12 katlı binanın rastgele katında Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunu anlatan fotoğraflar, tablolar saha alıyor.

Bazı katlarda ise kentin antagonist işgalinden kurtuluşunda öne sâdır isimlerin bal mumu heykelleri bulunuyor.

Binanın serencam katında ise Cumhuriyet’in 10. yılında rahmetli Hüsnü Kazım Özler eliyle Uşak’ta çekilen öncü fotoğraflardan “Cumhuriyeti Biz Hakeza Kazandık” isimli fotoğraf 3 boyutlu kendisine sergileniyor.Share: