Malatya Eczacılar Odası Başkanı Sönmez: “İlaç Kıymet Kararnamesi’nde Bir Aranjman Yapılmazsa 2023’te Eczacıları Çok Dokunaklı Eyyam Bekliyor”

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, 2 eczaneden 1’inin hala kapanma tehlikesiyle yüz yüze olduğunu anlatım ederek, “İlaç zamları geldi, elimizdeki stokları karlılığı ile az buçuk döndürebiliriz amma şayet tıpkı çözüm oluşmazsa 2023’ün ortalarına doğru kesinlikle bu sıkıntılarımız devam edecektir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde tıpkısı aranjman yapılmazsa, Toplumsal Asayiş Kurumu protokolümüzde düzeltme olmazsa eczacılarımızı 2023’te haddinden fazla elem günler bekliyor” dedi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, eczacılar namına şişman teessürat yaşadıklarını rapor ederek, kamudaki eczacıların sorunlarının bibi çözülmediğini kaydetti. “Bizim yer iri sorunumuz bibi ispençiyari fakültelerinin açılıyor olması” değerlendirmesini fail Sönmez, “Kontenjanlar hala artıyor. Biz bu sıkıntıları görmedikçe ve çözmedikçe yaralarımıza çıkar yol olmayacağız” dedi.

“SENEDE 3-4 KERE DÜZEY GÜNCELLEMESİ YAPILMASI LAZIM”

Sönmez, İlaç Eşit Kararnamesi’nin kesinlikle güncellenmesi gerektiğini belirerek, şunları söyledi:

“Afiyet Bakanımız de yılda bir kez yapılacak reçete zammının tek sıkıntıyı çözemeyeceğini çok şükür akseptans etti. O nedenle senede 3-4 yol kur güncellenmesi yapılması geçişsiz. Şu dakika yapılan seviye güncellemesiyle birlikte hala tığ euronun yarısı büyüklüğünde benzeri derman kurunu yakalayabildik. O nedenle senede aynı değil yer bir iki 2-3 kere yapılması lazım. Bunun yanı sıra domestik ilacı birlikte tavlandırmak gerekiyor. Yerel tılsım olmazsa tığ maatteessüf daim euroya takılıp kalırız.”

“CİROMUZUN ARTMASI BANA KAR SAĞLAMIYOR”

Giderlerin aheste oranda arttığını ve artmaya bile bitmeme ettiğini dile getiren Sönmez, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Asgari ücret zammıyla ilişik görüşmeler sürüyor. En birkaç 2 personel işveren eczacılar korkuyla bekliyorlar. Onların primleri, vergileri, yiyecek-içmeleri, nöbet paraları, el ve faaliyet ücretleri göz önüne alındığında asgari ücret 8 bin TL olduğunda bir personelin maliyeti eczacılara 15 bin TL olacak. Eczacıların elden benzeri personelin ücretini ihata etmek amacıyla ayrımsız yılda sunu az bire bir milyon TL iş hacmi yazmak zorunda, iki personel olunca 2 milyon iş hacmi yapması gerekecek. Şu olanaklarda, tılsım fiyatlarında ve bu karlılıkta bu çokça mümkün gözükmüyor. Şöyle bile benzeri sıkıntımız var; ciromuz arttıkça devlete indirim yapıyoruz, eczane bakım bedelimiz düşüyor, apotr eczacı ya bile ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğumuz oluyor. Yani cironun artması bana benzeri kar sağlamıyor. Cesamet diyor kim, ‘ciron arttıysa bana ekstra alacak verip, tenzilat yapacaksın, sana ödediğim bakım bedelini düşüreceğim’. Bunlar olmamalıdır. Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ın bizleri ziyaretinde üstelik bu konuyu gündeme getirdik. Bindirim aldıkça karlılığı azalan ayrımsız fasıl söyleyin dedim, söyleyemediler. Esnafın hepsinin sıkıntıda olduğunu söylediler. Bizim harcama kalemlerimiz arttı ama gelirlerimizi artıramıyoruz. Benim yanımdaki nalbur, kirası ya dahi giderleri arttığında bunu sattığı ürüne yansıtabiliyor ama ego bunu yapamıyorum. Afiyet Bakanı’nın iki dudağının ucuna bakıyorum. Köle başka esnaf kadar olabilseydim, hangi büyüklüğünde zararım var, giderim arttı diye niteleyerek akıllıca oranda karlılığımı artırırdım. Maalesef bizim özlük karlılığımızı açık artırma kadar tıpkı durumumuz namevcut. İlaç dışı ürünlerde zam geldikçe ya dahi giderler arttıkça bizde artırabiliyoruz ama ilaçta böyle benzeri madde bahis konusu değil. İlaçta tığ bekliyoruz kim Sağlık Bakanımız bir remiks açıklasın ya da karlılığımızı artırsın kim tığ giderlerimizi ödeyelim. Biz maalesef bunu bekliyoruz. Başkanımıza anlattığımda o üstelik durumun vahametine vardı ve lazım yerlerle görüşeceğini söyledi.

“2 ECZANEDEN 1’İ KAPANMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Bizim daha çok görüşmeden öte icraata geçmemiz geçişsiz. Bibi 2 eczaneden 1’i kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. İlaç zamları geldi benzeri nebze elimizdeki stokları karlılığı ile biraz döndürebiliriz amma eğer ayrımsız çözüm oluşmazsa 2023’ün ortalarına akla yatkın kesinlikle bu sıkıntılarımız bitmeme edecektir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde benzeri aranjman yapılmazsa, Sosyal Güvenlik Kurumu protokolümüzde düzeltme olmazsa eczacılarımızı 2023’te haddinden fazla incitici eyyam bekliyor. Bunun olmaması amacıyla biz eylemlilik sürecimize devam edeceğiz.”

Share: