Kilis’te “Süper hücre fırtınası”! Şimşekler geceyi aydınlattı, görüntüler tüyler ürpertti

Kilis’te akşam saatlerinde gök gürlemesi eşliğinde yara yağış başladı. Çakan şimşeklerin geceyi aydınlattığı şehirde sağanak yağış bazen ise doluya dönüştü.

VESAIT YOLDA KALDI

Yollar mahmul yağışı zımnında beyaza dönerken, araçlar tutum etmekte zorlandı. Çığlık yağış dolayısıyla bazı yolları akarsu basarken, haddinden fazla sayıda şalter yolda kaldı.

GÖRÜNTÜLER TÜYLER ÜRPETTİ

Çok sayıda kazaya birlikte hastalık olan ceviz büyüklüğündeki kırcı ve sağanak yağışın ürperten görüntüleri cep telefonu kameraları ile kaydedildi. gök gürlemesi ve şimşekler eşliğinde yağan sağanak, görenlere “Gök delindi” yorumlarına hastalık oldu.

SÜPER GÖZE FIRTINASI NEDİR?

Süper göze, atmosferin üst seviyelerindeki zaviyevi rüzgar alnaç değişiminin fazla olduğu kararsızlığa ilişkin namına dikey rüzgarların begayet olduğu kuvvetli benzeri oraj biçimidir. Süper hücreler, akla yatkın düz oluştuğunda dünyanın gelişigüzel yerinde meydana gelebilir. Amerika’nın geniş düzlüklerinde haddinden fazla fazla görülen süper göze, Arjantin, Uruguay ve Brezilya’nın bazen bölgelerinde üstelik rastlanır.

Share: