Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’de meydana mevrut çığlık yağışla ilgili yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde mevcut Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar gösterişli tıpkısı boyutta yağışın olacağı yönünde dahi akla yatkın su haddinden fazla çok vukuf sahibi de değildik ama Tanrı’tan bizler, nahiye olarak bu kök afetlerin çok fazla aşina olunca daim teyakkuz halindeyiz. Zımnında çabucak engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’da önceki zaman etken olan boğanak yağmur, incitici fırtına ve meşbu yağışı cihetiyle 400’den fazla bodrum ve antre katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve tutkun otoparklar ile depoları akarsu bastı. Dominant sularının tahliyesi tamamlanırken, sülale ve işyerleri ile otopark ve depolar başta kalkmak üzere şehrin türlü noktalarında günahsızlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkısı yandan saffet çalışmalarını sürdürürken başka yandan birlikte hasar gören yerlerde hizmet ve tamirat çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Ivedili Uzanım Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle gelişigüzel hasar belirleme çalışmalarına dahi başladı. Hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak selden engel gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında iş yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tayin çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam ezanı çokça yavaş benzeri yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde dahi 400’ün üstünde ihbar aldık. Haddinden Fazla ağır sıklet oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız bekçi dün akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, alelacele Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin arkası sıra Aşirefendi Han’ı vardı, ora dahi sel sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın birlikte, haddinden fazla ciddi sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla alay malay hem ilçelerimizden hem dahi yer illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe gelen araçlarla gelişigüzel bizler kolaylıkla suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Koca aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını belirten Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima uyanıklık halinde. Bittabi ki bu kadar ağırbaşlı benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde dahi doğrusu haddinden fazla çok bilgelik sahibi da değildik amma Tanrı’tan bizler, nahiye yerine bu tür afetlerin çokça fazla bilinen olunca daima teyakkuz halindeyiz. Dolayısıyla müstacelen engelleme ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Serian hemencecik seçkin tarafta temizliklerimizi yaptık, iki çıngı yolumuzda yıkılma oldu. Suyun düşüncesiz taşması oldu. Hele Kastamonu üzere çukurda artan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği üzere derede yükselen su seviyesi sebebiyle suyun geriye akıllıcasına basıncına sebebiyet veriyor yani suyu ansız püskürtmüş oluyor. Bu bile haddinden fazla gösterişli şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’dahi suyun bastığı aile, hareket yeri, park yeri ve depo gibi alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını rapor eden Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek akarsu kalmadı. Bazı bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe mevrut hep herkese ve şehremaneti başkanlarımıza değişik teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem da bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine gerekli bilgileri verdik. Çok şükür şu anda seçkin sıkıntı yaşamıyoruz. bu arada bati manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgilendiren arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih ölçü inandırmak haddinden fazla makul olanaksız ama hasar tespitinden sonraları bu konuda lüzumlu açıklama ve bilgilendirmeyi da yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıran bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne büyüklüğünde bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyici günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak mamul enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun teferruatlı zamandır bu denli ayrımsız yağış almadığını aktaran Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’dahi ince zamandır burada yerleşme olduğum amacıyla biliyorum bu derece baskın felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize tıpkısı işarettir. Eskimemiş normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin bildirme heybetli problemlerinden tıpkısı tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içme suyu ve madun yapı ile ait altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden dolayı Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile oranlı enfrastrüktür çalışması çokta kabil olmadı. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusuna göre mamul enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu suret ilçeye hizmet aldığını düşünürsek elhak bu altyapıyla ilgili kayran düzlük bu suret sıkıntılar vermesi haddinden fazla katıksız. Çünkü borularımız bozuk, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, vahim kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ait boru çaplarımız âdeta geliyor. Şehrin ortasından güzeşte dere yatağında suyun seviyesinin oranla yükselmesiyle çaya cari suyun tekrar düşüncesiz gelmesi dolayısıyla akarsu baskınları yaşandı. Bununla ait gene bire bir say yapacağız. Bu denli balaban yeğin felaketlerinin imdi yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek mutlaka ve pekâlâ yeni normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda haddinden fazla şişman hasarlarımız sokak. Sâdır hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede genişlik gelişmemiş sürede vatandaşlarımızın zararlarını sıralama etme yönünde adımlar atarız. Cümle Kastamonu’ya önceki olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: