Karaman’da Kızılay butik mağazası depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor

Karaman’birlikte Kızılay butik mağazası depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor

KARAMAN – Türk Kızılay Derneği Karaman Şubesi marifetiyle spor salonunda açılan butik mağazası depremzedelerin giyim ve hıfzıssıhha ihtiyaçlarını karşılıyor.

Karaman Cahillik Merkezi ve Türk Kızılay Derneği Şubesi’nin işbirliğinde açılan butik mağazasında kısaca 100 gönüllü tendürüst, depremzede ailelere destek yerine onların ayrı cinsten ihtiyaçlarını diremek için çalışmalar yürütüyor. Butik mağazasında 5 zaman içerisinde kısaca binin üzerinde depremzedeyi ağırladıklarını anlatan Türk Kızılay Derneği Karaman Şube Başkanı Yoksulluk Küçükyarma, 50 binin üzerinde üst desteği sağladıklarını söyledi. Karaman Toyluk Merkezi ile beraber Türk Kızılay Derneği Karaman Şubesi kendisine butik mağazasını işlettiklerini dile getiren Küçükyarma, “Bugün 5’inci günümüz. 100 mail fahri arkadaşımızla bu arada burada depremzede ailelerimize bindi olmaya, onların muhtelif ihtiyaçlarını karşılama gayreti içerisindeyiz. Kısaca 5 gündür binin üzerinde depremzede ailemizi burada ağırladık. Toplamda 5 binin üzerinde kişiye destekte bulunduk. 50 binin üzerinde elbise desteği sağlamış olduk” dedi.

“Butik mağazası değişik illere dahi benzer oluyor”

Kızılay butik mağazasında yapılan çalışmayla ilgilendiren hikmet veren Küçükyarma, “Buradaki muamele ilk başta ailelerimiz geldiği antlaşma anahtar işlemi yapılıyor. Henüz bilahare tıpkı gönüllümüz refakat ediyor. Bire Bir ailemizin çul ihtiyaçlarını ve heterojen hıfzıssıhha ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Ortalama tıpkı karı 50 ila 60 zerre arasında don alıyor buradan şu anda. Burası ayrımsız yankı sistem gerçekte. Ortadaki alanda esvap kabulü var. Orada gelmiş olan kıyafetler sınıflama edilmiş oluyor. Kullanılabilecek durumda olmayanlar ayrılıyor. Kullanılabilecek durumda olanlar reyonlara yerleştiriliyor. Bu şekilde 50 bin kıyafetin döngüsünü sağladık. Aynı dümbelek tahavvül projesi gibi, bire bir toplumsal girişimcilik projesi yerine adlandırabiliriz burayı. Hızlı ayrımsız şekilde bölgeden geldikten bilahare bizim aynı vabeste spor salonuna ihtiyacımız var diye düşündük ve burayı aldık. Burada Deneyimsizlik Merkezi yetkilileriyle, cahillik liderleriyle ve gönüllülerle beraber mücahede yapıyoruz. Bizim bu çalışmamızı eş adına 81 diyar Kızılay şubelerimize attık. Beş Altı gündür beşinci günümüz bizim balaban kent belediyeleri marifetiyle diğer Kızılay şubeleri aracılığıyla bile bu şekilde bir eko sistemin kurulduğunu görüyoruz, izleme ediyoruz. Gâh şubeler, belediyeler bu anlamda bizden vukuf da alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Depremzede canlı fahri oldu”

Hat üssü Kahramanmaraş olan depremlerden iri çapta etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesinden ailesiyle alay malay Karaman’a gelen Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencisi İsmail Irade Akça birlikte, “Kızılay butik mağazasında gönüllü adına kendisi gibi depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılanması üzere yapılan çalışmalara bindi oluyor. İskenderun’dan gelerek Karaman’daki Toyluk ve Spor Bakanlığına sadık öğrenci yurduna yerleştiklerini dile getiren Beyazca, “Ego de gereksiz durmamak üzere buraya yardıma geldim. Oradaki print durumu gördük o yüzden buradaki arkadaşlara arkalama ediyoruz. Boşta duracağımıza buraya gelelim dedik. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayır çalışmalarının evire çevire gittiğini kaydeden Beyazca, “Buraya aileler geliyor. Onlara koruyucu olmaya çalışıyoruz. Ne ihtiyaçları varsa veriyoruz. İhtiyaçlarını giderdikten bilahare onlarda gidiyorlar” dedi.

Butik mağazasına bile ihtiyaçlarını gideren depremzedeler birlikte Karamanlıların kendilerine seçkin konuda yardım ettiklerini söyleyerek teşekkürname etti.

Share: