Kaçkar Dağları’nda “heliski” heyecanı bitmeme ediyor

Avrupa’ya yakınlığı ve kar kalitesi ile yerel ve yabancı kayakçıların gözdesi haline gelen Kaçkar Dağları, helikopterli kayak adına aşina “heliski” tutkunlarını ağırlamayı sürdürüyor.

Helikopterle dağın zirvesine bırakılan kayakçıların sert yamaçlar ve faziletkâr eğik yerlerde kaydıkları spor dalı olan heliski, Türkiye’de 2005 yılından itibaren Kaçkar Dağları’nın Rize sınırları içinde artan Çamlıhemşin, İkizdere ile Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapılıyor.

Çamlıhemşin ilçesine merbut Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilen heliski sporu, Türkiye- İsviçre ortaklığındaki Turkey-Ayder Heliski Havacılık ve Turizm Şirketi yoluyla yürütülüyor.

Bölgede ustalık çalışmaların tamamlanmasının peşi sıra üç helikopterle 16 yabanlık sportmen kafilesiyle başlayan faaliyetin üçüncü haftasında İsviçre, İspanya ve Fransa’dan mevrut 20 nefis sporcu kafilesi düşünce keyfini çıkarıyor.

Elverişli albeni koşullarının yanında kar kalınlığının 1 metrenin üzerinde olduğu bölgede kayan sporcular üzere güvenlik en son seviyede tutuluyor.

Sporcular, zirvelerin yanında kar yağışı dolayısıyla helikopterlerin uçamadığı günlerde karla

kaplı çam ormanları arasında adrenalin kırcı devir geçiriyor.

Bölgeye getirilin kar ara bulucu ile alay malay sporcuların orman içlerine taşınarak burada kaymaları sağlanıyor.

Nisan kocaoğlan ortasına büyüklüğünde sürmesi planlanan aktiflik üzere bu yıl 400’e andıran sporcu akredite oldu.

Share: