İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kermen olduğu öğrenildi

İsveç’te online im özne Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye ayyarlık suçundan iadeli etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kermen olduğunu yazdı. Kale’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’da 3 bankaya yönelik kurnaz dolandırıcılığı suçlanması dolayısıyla İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kermen’nin Haziran 2012’da korunma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kermen’nin İtalya’da 2 sene arızi sığınmacı celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 gözyaşı nazik İsveçli biriyle evlendiğine özen çekilen haberde, Kermen’nin bu evlilik yardımıyla İsveç’te habitat ve emek izni aldığına meni edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’da Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı tabir edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek amacıyla kült değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kermen’nin ismini üstelik Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç kerem televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki aynı kişinin Türkiye’ye iadeli edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin benzeri genişlik olduğunu söylemişti. Johansson “Erdemli Mahkeme durumu seçme zamanki gibi inceledi ve iade amacıyla ayrımsız bariyer olmadığına karar verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’bile 14 sene delik cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: