Icra Vekili Acılı, “Zayıflık” temalı Yüksekokul Buluşmaları’na katıldı Açıklaması

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Izdıraplı, ilk kez Türkiye Ihtiyarlık Profili Araştırması’nın yapılacağını belirterek “Araştırmayla Türkiye’de yaşlanma hızı, yaşlılığa vabeste sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları kadar zayıflık alanındaki politikalarımıza taraf verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Vekil Kederli, akademisyenlerin katılımıyla ayrımsız otelde düzenlenen “Yetersizlik” temalı 4. Yüksekokul Buluşmaları’na katıldı.

Yüksekokul Buluşmaları’nın Bakanlık politikalarının oluşturulmasına yardım sağladığının altını çizen Üzüntülü, dünya genelinde doğurganlık hızının düştüğüne ve buna koşut yerine yaşlanmanın arttığına dikkati çekti.

Yanık, değişen koca yapıları, çağın getirdiği çabuk değişim ve dönüşümlerin yeni politikalar reprodüksiyon ve hizmet modelleri geliştirmeyi lüzumlu kıldığına meni ederek “TÜİK verileri, ülkemizde 65 gözyaşı üstü kişilerin oranının 1990 yılında yüzdelik 4,3 iken 2021 yılında 2 katından çok artarak yüzdelik 9,7’ye çıktığını söylüyor. Nemli nüfus oranında serencam 30 yıldaki artma göz önüne alındığında, 2030 yılında Türkiye’dahi yaşlı koca oranının yüzdelik 12,9’a çıkacağı öngörülüyor.” ifadesini kullandı.

“Doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü”

Icra Vekili Üzüntülü, doğurganlık oranında da analog tıpkı tabloyla karşı karşıya olunduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“1990’dan 2021’e Türkiye’de doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü. Bu format, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını göstermektedir. Genel anlamda baktığımızda, akıbet 30 yılda yaşanan şahsiyet yapısındaki değiş bir şekilde bitmeme ederse genç şahıs oranının 2030’dahi yüzde 14’e düşmesi beklenmektedir. Dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına yönelik bir gündemimiz var ve bugünden bu süreci planlamamız gerekiyor.”

Türkiye’da serencam 20 yılda keyif, sosyal bakım ve teknolojideki gelişmelere ilişkin namına dirim süresinin uzadığını üstelik nâkil Acılı, çağın gereklerine akla yatkın politikalar soymak üzere eskimemiş imkanları değerlendirdiklerini, bakım hizmetlerine müteveccih yaklaşımlarını birlikte bu tabloyu dikkate alarak yapılandırdıklarını söyledi.

Bakanlığa vabeste huzurevlerinden 14 bin buğulanmış bakım alıyor

Yaşlıların aileleriyle, bulundukları toplumsal çevrede, canlı ve zinde şekilde hayatlarını sürdürebilmesinin temel yaklaşımları olduğunu vurgulayan Yanık, bünye bakım ihtiyacı bulunan yaşlılar için teferruatlı kesiksiz bakım hizmeti, kişi evinde yaşamını aylamak isteyenler üzere evde hizmet, gündüzlü hizmet hizmeti ve afiyet hizmeti desteği kabil değişik destekleri sağladıklarını anımsattı.

Nazır Yanık, 500 binden aşkın mânialı ve yaşlının ailesine evde hizmet ödemesi yapıldığını ayrıca 2016’dan itibaren Buğulu Bindi Programı’nın uygulandığını belirterek şöyle konuştu:

“Ancak kâh durumlarda aile beraberinde bakım atfetmek kabil olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Kurumsal Leyli Buğulanmış Bakım Hizmetleri kapsamında huzurevlerimizde bakıma ihtiyaç duyan tamam yaşlılarımıza dünya standartlarının üzerinde hizmet hizmeti sunuyoruz. Bakanlığımıza bağlı 17 bin kapasiteli, 167 huzurevi ve buğulu hizmet ve rehabilitasyon merkezimizde kestirmece 14 bin yaşlımız hizmet alıyor. Talih genelinde ruhsatlandırılması ve denetimi Bakanlığımız yoluyla sağlanan 261 hususi huzurevimizde de 12 bin 275 yaşlımıza bakım veriyoruz.”

Izdıraplı, Bakanlığa vabeste 37 nehari kuruluşta ise 538 yaşlıya faal yaşlanmalarını destekleyecek çağ hizmet hizmetinin sunulduğunu aktardı.

SOHEP ile nemli erler ve aileleri desteklenecek

Icra Vekili Kederli, “Bildirme Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Siper ve Uluslararası Siper Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi” (SOHEP) ile birlikte bala, avrat, sakat ve buğulanmış bireyler özellikle gelmek üzere hem Türk vatandaşlarına hem bile eğreti ve arsıulusal koruma altındaki bireylere yönelik apotr ve önleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçladıklarını anlattı.

Projeyle nemli bireyler ve bakım veren ailelerini destekleyerek ev birlikteliğinin güçlendirilmesi ve yaşlı refahına katkıda bulunulmasını hedeflediklerini dile getiren Kederli, bu kapsamda Adana, Hatay, Şanlıurfa, Sazak, Bursa ve Osmaniye’dahi “Yatısız Bakım ve Aktif Dirim Merkezi” açılmasının planlandığını ve ilkinin dahi 7 Ekim’da Sazak’birlikte hizmete alındığını anlatım etti.

Türkiye Ihtiyarlık Profili Araştırması ilk defa yapılacak

Huzurevi sakinleri üzere “Kebir Gençler Geçim Bocce Ligi Turnuvaları” düzenlendiğini, hanay boyu öğrenme politikaları çerçevesinde yaşlıların üniversitelerde terbiye almasına imkân sağlayıcı “tazelenme üniversiteleri”ni yaygınlaştırdıklarını, Dijital Ilkbahar Projesi’ni birlikte yürüttüklerini nâkil Acılı, şunları kaydetti:

“Canlı yaşlanmayı eklemek ve yaşlı haklarını yükseltmek için ‘2030 Ihtiyarlama Kavrayış Belgesi’ ve eylem planını hazırlıyoruz. Bu anlayış belgesi doğrultusunda kullanılmamış proje ve programlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yetersizlik alanındaki siyasa ve hizmetlerimizi gözyaşı ve cinsiyet temelinde ayrıştırılmış veriye dayalı aynı yaklaşımla gerçekleştirmeye alelhusus ehemmiyet veriyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz bir nice araştırma var. Türkiye Güçsüzlük Profili Araştırması de önümüzdeki günlerde başlayacağımız araştırmalardan birisi. Bu araştırma ülkemizde ilk kez yapılacak, geleceğe yansımasının bile çokça oylumlu olacağı kanaatindeyiz. Araştırmayla Türkiye’birlikte yetersizlik, ihtiyarlama hızı, yaşlılığa sadık sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları üzere zayıflık alanındaki politikalarımıza alnaç verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz. Ulusal ihtiyarlama politikamız doğrultusunda, parçalanmamış hizmetlerimizi nüfusun muhtelif ve değişen ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde yetiştirmek amacındayız.”

Nezaret bünyesinde oluşturulan birimler

Eş ve Sosyal Politikalar Bakanı Acılı, umum bu çalışmalara sivil toplumun, üniversitelerin ve ayrıksı tamam içtimai tarafların katılımının çok cesim olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda Bakanlık bünyesinde Sivil Toplumla İş Birliği ve Proje Ofis Başkanlığının kurulduğuna, Içtimai Taraflarla İş Birliği Kurulunun oluşturulduğuna dikkati çekti.

Sivil Cemiyet Önsezi Belgesi ve 2022-2023 Gösteri Planı çerçevesinde yapılan Yüksekokul Buluşmaları’nın elan ilk “kadının güçlendirilmesi”, “yavru” ve “aile” temasıyla düzenlendiğini anımsatan Izdıraplı, “ihtiyarlık” temasıyla gerçekleştirilen bugünkü buluşmadan dahi verimli sonuçlar alınacağına inandığını vurguladı.

Vekil Izdıraplı’ın konuşmasının peşi sıra derinti, basına tutkun devam etti.

Share: