Hareket bölgelerinde sporun sağaltım ve rehabilite gücünün önemi

Eksiksiz Spor İşletmeleri İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği kentlerde sporun tedavi ve rehabilite gücünden faydalanılması gerektiğini söyledi.

Başkan Güler, yaptığı açıklamada, hareket bölgelerinde düzlük düz çadır ve taşımalık kentlerde spor etkinlik çadırlarının çabucak kurulması gerektiğini belirterek, “Sporun faydaları arasında iyileştirici, sağaltım ve rehabilitasyon gücü kabilinden heybetli faydaları var. Zelzele bölgelerinde alelhusus çocuklar üzere spor faaliyetlerinin ivedilikle başlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nın balaban tahribatını düşürmek ve gazilerin hayata ahenk sağlaması amacıyla pilates egzersizlerini bati adına uyguladığına aksan işleyen Güler, “Cahillik ve Spor Bakanlığı zelzele felaketi sırasında çokça muhteşem amal yaptı. Sayın Bakanı’mızdan ricamız spor federasyonları vasıtasıyla hareket bölgelerinde acil spor aktiflik çadırları kurarak çocukların yaşadıkları travmayı daha acele atlatmalarının sağlanması. Bilcümle federasyonların hareket bölgelerinde kişi branşlarıyla ilgilendiren spor aktiflik çadırlarını kurmaları gerekiyor.” şeklinde düşünce belirtti.

Depremlerin etkilediği illerdeki spor tesislerinin nazik uymazlık gördüğüne dikkati calip Nihat Güler, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor salonları için hasar belirleme çalışması yapmalı. Spor salonları yeniden açılmalı ve pres sahipleri ile antrenörler normalleşme sürecine kadar maddi ve manevi desteklenmeli. Yer Sarsıntısı bölgelerinde yıpranmamış yapılacak spor tesislerine ayrı tıpkı ehemmiyet verilmeli. Henüz erdemli kapasitede tesisler yapılmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: