Güney Afrika hastalık Rusya ve Çin’le kuma tatbikat yapacak?

Güney Afrika, Rusya ve Çin ile eş askeri manevra ika kararı aldı. Donanma tatbikatı 17 Şubat’ta Hint Okyanusu’nda Cenup Afrika kıyısında başlayacak ve 10 gün sürecek.

Armada tatbikatının, Moskof kuvvetlerinin Ukrayna’ya girmesinin bir numara sene dönümünde olması dolayısıyla ABD marifetiyle eleştirildi.

Cenup Afrika, Milli Defans Gücü (SANDF) silahlı kuvvetlerinden 350 çalışanın tatbikata katılacağını duyurdu.

Rusya, Zircon hipersonik füzeler haiz Amiral Gorshkov savaş gemisini tatbikata gönderecek. Bu füzeler sesten dokuz hatim hızlı debi edebiliyor ve bin kilometre menzili var.

Güney Afrika Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nden Denys Uygun, Moskova’nın Ukrayna savaşındaki başarısızlıklarının aksine silahlı kuvvetlerinin elan çokça aktif olduğunu göstermeye çalışacağını söylüyor.

SANDF tatbikatla ait mufassal bire bir izah yapmadı fakat üç mevki 2019 yılında yaptıkları tatbikata birer çekişme gemisi göndermiş; antrparantez yakıt ve tetkik gemileri dahi onlara katılmıştı.

Tatbikat neden tartışma yarattı?

Beyaz Saray sözcülerinden biri Aile ayında “MEMLUK’nin Ukrayna’ya cebin yabani tıpkı kavga yürüteç Rusya’yla manevra eden umum ülkelerle ilişik endişeleri olduğunu” söylemişti.

Güney Afrika işgalle ilişik Birleşmiş Milletler’üstelik ayıplama yapmamış, ABD ve Avrupa’nın Rusya üstünde uyguladığı yaptırımlara katılmamıştı.

Ayrıca müeyyide muteber Moskof oligark Alexey Mordashov’un Nord süperyatının Cape Town Limanı’na girmesine izin verildi.

Yine müeyyide geçerli Rus kargo gemisi Lady R’nin Güney Afirka armada üssüne angarya boşaltmasına cevaz verilmişti.

Güney Afrika 2011’den beri Fransa ve Almanya’yla olduğu kabilinden KÖLE ile birlikte dört kuma manevra gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Cenup Afrika Dışişleri Bakanı Dr. Naledi Pandor, Ocak ayında Acımasız mevkidaşının ziyareti sırasında “Her ülke dünya çapında dostlarıyla kuma askeri tatbikatlar düzenliyor” demişti.

Cenup Afrika hastalık katılıyor?

Cenup Afrika Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Elizabeth Sidiropoulos, ülkenin tatbikata iltihak sebepleri ortada silahlı güçlerinin mali kendisine yeterince desteklenmemesini ve er sayısının az olmasını birlikte gösteriyor.

Donanma öncelikleri zat karasularındaki balıkçıların ve çiftliklerinin koruması ile Hint Okyanusu’ndaki korsanlarla cidal.

Sidiropoulos, korsanlıkla çarpışma kabilinden konularla başa çıkmak üzere değişik ülkelerle birlikte debi etmesi gerektiğini söylüyor.

İktidar partisi ANC’nin Rusya’yla bitli bağları var.

Londra merkezli karın kuruluşu Chatham House’dan Dr. Alex Vines, bunun 1994’ten eski parafin azlık yönetimi yıllarına dayandığını söylüyor.

“ANC’deki sunu buğulu liderlerin Moskova’yla birey bağları var. Zira onlardan destek almışlardı. Bu Cenup Afrika’nın Ukrayna’dan muhit Rusya’ya sırtını çevirmesini sonuç kademe pres tıpkı ağıl getiriyor.”

Rusya, Çin ve Cenup Afrika ayrıca BRISC üyesi olduğu için zaman dahi bağları yaşayan.

Brezilya ve Hindistan’ın bile üyesi olduğu ekip dünyanın bazen reis gelişen ekonomilerini düzen ediyor.

Rusya ve Çin ne istiyor?

Sidiropoulos bu yılki tatbikatın sair ülkelerden haddinden fazla Rusya’ya vergi sağlayacağını söylüyor:

“Rusya bibi gücünü koruyabildiğini ve dünya genelinde müttefikleri olduğunu gösterecek. Dünyanın Rusya’ya alın olmadığını, hoppadak Batı’nın ona karşı olduğunu gösterecek.”

Vines, Çin’in öz limanlarından Afrika’ya giden ticari sefine rotasını kilitsiz küreksiz tutmak istediğini vurguluyor.

Aynı zamanda Hint Okyanusu’nda armada gücü inşa etmek istediğini tamlayan Vines, “Bu, donanmasını arsıulusal sulara çıkarmakla ilişkin. Çin halihazırda Gün Doğusu Afrika kıyısındaki Cibuti’yi korsanlarla uğraş için armada üssü adına kullanıyor ve daha fazla asıl temizlemek istiyor” diyor.

Share: