Gazeteciler TBMM’de, Sıkı Denetim Yasasına Karşı Siyah Maskelerle Açıklama Yaptı: “Matbuat, İfade ve Haberleşme Özgürlüğü Kuşatma Altına Alınacak”

Medya El Birliği Grubu bileşeni matbuat çığır örgütlerinin yöneticileri, TBMM’da milletvekilleri ile birlikte; “sansür yasasına” cebin “yağız maskelerle” açıklama yaptı. Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Magnezit, “Doğru seçimler öncesinde çap kurumlarının, halkın parçalanmamış haberleşme kaynaklarını ayrımsız ahtapot kadar sararak; isterse sıkıştırıp boğacağı, isterse gevşetebileceği ayrımsız yasal düzenlemeye ‘yarayışlı’ diyoruz. Bu yasa bu haliyle uygulanırsa ülkemizde matbuat, tabir ve danışma özgürlüğü balaban bire bir baskı ve kuşatma altına alınacak” dedi.

Medya El Birliği Grubu bileşeni basın iz örgütleri, bugün TBMM Umumi Oturmuş gündemine alınması muhtemel; genel ağ medyası ve sosyal medyaya eskimemiş yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı TBMM’de açıklama yaptı.

Açıklamaya; Basın Konseyi, Çağcıl Gazeteciler Derneği, Diplomatlık Muhabirleri Derneği, Iktisat Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Yasama Kurulu Muhabirleri Derneği, Türkiye Fotoğraf Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası genel başkanları ve yöneticileri katıldı.

Gazetecileri, TBMM Matbuat Kapısı önündeki açıklamalarına; CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, CHP İzmir Saylav Atila Sertel, CHP İstanbul Mebus Yüksel Mansur Kılınç, CHP Ankara Saylav Tekin Bingöl; ÇARE Partisi Umumi Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu; HDP Van Mebus Kınama Esas ve HDP Muş Saylav Şevin Ateşin bindi verdi.

Milletvekilleri de gazeteciler kadar açıklama sırasında yağız maske taktı. Milletvekilleri ayrıca, üzerinde “Basın Hürdür”, “Sansüre Faydalı”, “Müstakil Basın Demokrasinin Gereğidir” ve “Sıkı Denetim Yasasına Yarayışlı” ifadelerinin bağlanmış olduğu dövizler taşıdı.

ÇAKIRÖZER: SANSÜRE, SUSTURMAYA, SİNDİRMEYE ‘HAYIR’ DİYORUZ”

CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, izah öncesinde; şunları söyledi:

“İktidar bloğunun dezenformasyonu önleme gerekçesiyle getirdiği; esasta kül anlamıyla aynı sansür, tamam anlamıyla toplumu sindirme, ilzam yasası olan sosyal iletişim araçları yasası zaman TBMM Umumi Müesses’nda görüşmelerine başlanacak. Bugün ayrımlı siyasi partilerden milletvekilleri namına bu kürsüyü; meslektaşlarımıza, gazetecilere, onların temsilcisi çığır örgütlerine, basın örgütlerine bırakıyoruz. Tığ dahi görüşlerimizi, içeride, Umumi Kurul’daki görüşmeler sırasında tabir edeceğiz. Ama tek söyleyebileceğim şu: Sansüre, susturmaya, sindirmeye ‘yarayışlı’ diyoruz.”

Medya Tesanüt Grubu namına açıklamayı, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Magnezit yaptı. Aktaş, şunları söyledi:

“TÜM İTİRAZLARIMIZA VE VERİLEN SÖZLERE KARŞIN…: YASA TEKLIFI, bütün itirazlarımıza ve sunulan sözlere karşın, tek ayrım yapılmadan Divan Genel Müesses’na getiriliyor. Adı üzerinde bu yasa, Matbuat Kanunu’dur. Matbuat örgütlerinin, matbuat mensuplarının itirazları dinlenmelidir. 10 matbuat meslek örgütünün, yasaya cebin 10 itirazı, şöyledir… Zaman Umumi Kurul’a geliyor teklif. Bugüne büyüklüğünde, basın patika örgütleri olarak yasanın tedarik aşamasında tığ dinlenmedik. Doğruluk Komisyonu’nda, Dijital Mecralar Komisyonu’nda saraka aldık. Kuruntu ve önerilerimizi ilettik, tekliflerimizi sunduk. Ancak dikkate alınmadı. Amma Meclis kayıtlarına, tutanaklarına geçirdik açıklamamızı. Tarihe aynı mertebe düştük. Bugün üstelik Genel Kurul’da, buradan seslensek, sesimizi duyacaklar. Özellikle nüfuz paydaşlarına çığırmak istiyoruz. Önerilerimizi eleştirilerimizi tıpkı misil daha 10 başlık altında uyarlamak istiyoruz.

İSTENMEYEN HABERİ YAPANIN YANI SIRA KAKAVAN BILE UKUBET TAKANAK: İstenmeyen haberi yapanın yanında bilisiz birlikte ceza matlup, bu düzenlemeyle… İfade özgürlüğünün uğrunda, tarihimizin yer balaban engeli adına dikilecek; 29’uncu husus ile ‘Halkı yanıltıcıyı bilgiyi aşikâre yaymak’ kabilinden bir yıpranmamış cürüm tanımı oluşacak. Muğlak ve ucu açıkça ifadelerle hangi savcının hangi kusurlu bilgiyi yayanlarla ilişkin harekete geçeceği bilinemeyecek. Sosyal medyada eleştirisel paylaşımlar, ‘dezenformasyon’ namına suçlanabilecek. Dalavere haberi yapanın yanı sıra ‘vukufsuz’ ifadesi getirilerek demokrasiyi ve ifade özgürlüğü ilkesini temelinden sarsıp çökertecek, stabil çok uygulamayla yüz yüze kalınacak.

YEREL GAZETELER AĞIR ÇARPIŞ TAKANAK: Domestik gazeteler kısık darbe matlup. Yerli gazetelerimizin temel yaşam kaynağı olan resmi ilan gelirlerinin yüzde 75 oranında azalması söz konusu olacak. Yerel gazeteler bu darbeyi aldığı takdirde müteharrik kısaca 8 bin meslektaşımız amacıyla işsiz kalma tehlikesi doğacak. İnternet siteleri Basın İlan Kurumu havuzuna dahil edilirken, eskimemiş gerçeklik yaratılmadığı üzere, zar pastasından alınan nasip pir küçülecek. Resmi car yayınlama hakkına erbap 953 gazetenin kısaca 30’u koca, izansız kalanı evcil gazetedir. Resmi ilan işaret hakkı muntazır gazeteleri üstelik hesaba kattığımızda yaklaşık 1000 gazete için gelirlerini koskocaman ölçüde kaybetme riski oluşacak.

YEREL CERIDE İLE İNTERNET SİTESİ ARASINDAKİ FARK AZALACAK: Yerli gazete ile genel ağ sitesi arasındaki ayirt azalacak. İnternet olgun sitelerine ilgili mevzuat düzenlemelerinin sonrası yapılacağının belirtilmesi nazik mesafe yaratıyor. Yerli yazılmış basın müktesep hakları açısından, eşit maliyet, bedel fonksiyon yönlerinden zarara uğrayacak. Kurumsallaşmış, varlığını sürdüren, istihdam mucit, senelerce vergisini ödeyerek mesleğe bakım vermiş yerel gazeteler ile benzeri süre önce müesses kurumların değer heykel edinim tehlikesi doğacak.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA UKUBET: Bu çok önemli. İktidarlar tarafından ciddi zahirî içtimai medya paylaşımları yavaş cezaya maruz kalacak. Sadık, usa vurma mesajlaşma uygulamaları; görüşmelere, mesajlara ilgilendiren bilgileri BTK’ya verecek.

İNTERNET BASININA BİR YEREGEÇEN 10 SOPA: Teklifin bire bir nebze olumlu sayılabilecek yanı, internet basınında müteharrik meslektaşlarımıza gazeteci statüsü kazandırması ve bu yolla basın kartı ahiz yolunun açılması. Bu duruma karşın galiba şartlarda genel ağ basınına yönelik dokunaklı yaptırımlar üstelik öngörülmekte. Konfirmasyon ve esirgeme yükümlülüğünü namına getirmeyen genel ağ sitesine, 1 milyar liraya kadar ukubet verilebilecek. ‘Bilim sitesi’ vasfını yitirenler genel ağ sitelerinde çalışan gazetecilerin ferdî hakkı olan matbuat kartı birlikte ellerinden alınacak.

İNTERNET SİTELERİ DAVALARA BOĞULACAK: Kişisel hakların korunması şanlı… Fakat bu haliyle genel ağ siteleri üzere kaotik bir süreç yaşanabilecek.

BASIN KARTININ ANLAMI KALMAYACAK: Gazetecilerin basın kartı taşımasının tek anlamı kalmıyor. Dernek ve tıngır yöneticilerinin, metanetli çok amme çalışanının matbuat kartı almasının önü açılacak. Matbuat kartı komisyonu maddelerinin kanun teklifinin içine konulmasıyla meslek örgütlerinin bu mevzuatı yönetimsel yargıya taşımasının önüne geçiliyor, yasalı zırh kuşanılıyor. Kimin matbuat kartı alıp kimin alamayacağına karar verecek 9 nefis komisyonda gazetecileri kaşkariko edebilecek takkadak iki dil avcısı bulunabilecek, beş üyeyi aracısız İletişim Başkanlığı seçecek.

BANT GENİŞLİĞİ DARALTILABİLECEK: Vukuf Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) içtimai iletişim araçları ve Whatsapp kabilinden haberleşme programlarını çok sıkı denetim ve ceza tehdidi altına matlup. Kullanma bilgilerini vermek evet bile suç işlediği öne sürülen hesaplarla ilgilendiren iş yapmak gibi bunaltıcı yükümlülükleri kabul etmeyen sosyal iletişim araçları şirketlerine 30 milyon TL ukubet ve kapatmayla eş anlamlı sayılabilecek düzeyde yüzdelik 95 bant daraltması cezaları söz konusu olacak.

BASIN İLAN KURUMU UKUBET KURUMU OLACAK: Resmi ilanların adil bire bir şekilde gazetelere dağıtılması amacıyla kurulan ve düşün ve muhteva farkı gözetmeksizin delalet hizmeti yapmakla memur Matbuat İlan Kurumu gazetelere ve internet bilgelik sitelerine hem mal hem ukubet veren bire bir alım olarak şişman yetkilerle donatılacak. Matbuat İlan Kurumu tıpkı monitör ve radyolar üstünde kılıcını sallayan RTÜK kabilinden, bağlanmış ve sayısal medyanın ‘eli silahlı polisi’ haline ati, maalesef

MESLEKİ UĞRAŞ YAPANLARA HENÜZ AĞIR CEZALAR GELİYOR : İtirazlarımızı Sedir’te dile getirirken ‘Tartışmalı bu maddeleri, muğlaklıktan uzak olacak şekilde baştan düzenleyelim, bunlar bizde iri ur uyandırıyor’ dedik, dinlemediler. Mesleki itirazlarımıza cebin adeta cezalandırıldık. Mesleki aranjman ika üzere kurulan kurumlar birer ukubet kurumuna dönüştürülürken şimdiden nokta atışı başlatılan cezalar yaygınlaştırılacak.

Doğru seçimler öncesinde azamet kurumlarının, halkın tam danışma kaynaklarını ayrımsız ahtapot gibi sararak, isterse sıkıştırıp boğacağı, isterse gevşetebileceği bir yasalı düzenlemeye yararlı diyoruz. Tığ gazeteciler, topluma karşı sorumluluğumuz gereği ayrımsız öğün daha hem yasa yapıcıları hem kamuoyunu bu noktada uyarıyoruz ve gelişigüzel mücadeleye çağırıyoruz. Bu yasa bu haliyle uygulanırsa ülkemizde matbuat, anlatım ve tanıtma özgürlüğü balaban aynı sıkıntı ve abluka altına alınacak. Çabucak basına değil, topluma dahi bir abluka ve sıkı denetim baskısı uygulanacak. Basın ve tabir özgürlüğünden yana olan halkımızı, cümle kamuoyunu ve bütün meslektaşlarımızı bu mücadeleye omuz vermeye nida ediyoruz.”

Share: