Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bartın’da madencilerle buluştu Açıklaması

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Geçtiğimiz yıl eroin ihracatında 6 bilyon dolarla rekor kırdık. Bu yıl bu 6 milyar doları de aşacağız. Cemaziyelevvel ithal ettiğimiz ürünleri zaman daha çok ihraç ölçü ağıl geldik.” dedi.

SELIM Parti İl Başkanlığını musahabe ederek Komutan Turhan Kalaycı ve partililerle bire bir araya gelen Dönmez, Türkiye Cümbüş İletim AŞ (TEİAŞ) eliyle kestirmece 300 milyon teklik yatırımla Bartın Tevhit Uran Bölgesi’nde (OSB) hayata geçirilen 380 kW Trafo Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Daha bilahare Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde madencilerle ayrımsız araya mevrut Dönmez, ilk defa darülfünun üçüncü sınıfta okurken Ereğli’dahi kömür ocağına teknik yolculuk yaptıklarını belirterek, “Belki elimizi kömüre üstelik sürmedik. Çıktığımızda birbirimizi tanıyamaz ayla gelmiştik. Giren kardeşimiz 8 saat orada kömürle uğraşıyor. Yabancılar ne derse desin, kömürün karası, altının sarısından henüz zer.” dedi.

Son dönemlerde ilkin Batılı ülkeler görünmek amacıyla iklim değişikliğiyle mücadele anlamında kömür aleyhine kimi planlar ve programlar açıklandığını fakat atmosferin ve havanın insanlığın kuma değeri olduğunu vurgulayan Dönmez, “Korumamız gerekiyorsa alay malay üstelik koruyacağız ama bugün kâffesi kömür peşinde. Ne oldu birlikte bütünü kömür peşinde? Gaz olmayınca bütünü kömüre yöneldi.” diyerek konuştu.

Dönmez, kömür rezervleri açısından serencam aşama varlıklı ülkelerden biri olan Türkiye’dahi serencam keşiflerle kestirmece 20 milyar titrem kömür rezervi olduğuna belen ederek, şunları paylaştı:

“Linyit ve maden kömürü… Bunun 1,5 milyar tonu bu havzada. kara elmas ve son adım nitelikli kömürden bahsediyoruz. Amma almanak üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton ortada değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı 1000 yılda bitiremezsiniz. Onun için de diyoruz ki, kim üretirse üretsin, üretim artsın, istihdam artsın. Burada ihtimal ihraç edecek büyüklüğünde üretmiyoruz. Yıllık 30 milyon titrem kömür ithalatı yapıyoruz. Bugünkü rakamlarla baktığınızda 300-400 dolar ortada değiştiğini hesaplayacak olursak, az daha 10 bilyon dolar kömür ithalatı var. Içtima altında duruyor, izin edin çıkartalım.”

Eroin ocaklarında yıpranmadan ufuk erken tekaütlük olduğuna, bazı bazı istihdam sayısında azalmalar yaşandığına, bu durumun bile üretim planlarını etkileyebildiğine dikkati calip Dönmez, “Temas müessesenin üretim planı var. Ona dair kendisine iş gücü planlaması yapılıyor. Rüfeka birlikte yine çalışıyorlar. İmkanlar ölçüsünde bunları inşallah kararlaştırdıktan sonraları Cumhurbaşkanımıza bildirme edeceğiz. Icabında burada hakeza aynı duyuruyu yeniden yapacağız.” dedi.

“Geçkin ithal ettiğimiz ürünleri bugün imdi ihraç haysiyet ağıl geldik”

TTK’de çalışan sayısının 6 bini düzlük altında kalkışmak amacıyla 8 bin 600 olduğunu anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

“Üretim artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz lazım. Üretim artışını sağlayacağız, hem üstelik gelişim kazalarını elan de azaltmış olacağız. Ne kadar mekanize olursak size da faydası var. Gövde gücünü daha bir iki kullanmış olacağız. Fakat bu coğrafya kömür madeninin yer bilimsel yapısı uyarınca çarpık çurpuk değil. Kömür üstelik bu coğrafyadaki akıntı ve formasyonu bire bir şekilde yapmış durumda. Beyaz Zehir ocaklarında mekanize sistemlerin anlaşılan açıların üstünde mesai kabiliyetleri yumruk ama ona rağmen mühendislerimiz AR-GE yaparak, sanayicimizle teşrikimesai yaparak edisyon şartlara karşın buraya saf mekanize sistemleri hayata geçiriyor. Kömürde alın terinin payı erdemli ama aklımızı kullanır, düşünce terimizi de katarsak o ahit hem siz hem üstelik idarelerimiz bahtiyar olacak.”

Dönmez, madenciliği önemsediklerini dile getirerek, “Bu sektörde 142 bin çalışan var. Aileleriyle ve taraf kollarıyla baktığımızda herhalde 5’le çarpmamız geçişsiz. En birkaç natamam milyon insanımız bu işten ekmek yiyor demektir. Geçtiğimiz yıl maden ihracatında 6 bilyon dolarla rekor kırdık. Bu sene bu 6 bilyon doları birlikte aşacağız. Geçkin ithal ettiğimiz ürünleri zaman imdi ihraç boy bos arkaç geldik.” diye niteleyerek konuştu.

Madencilerle ilgili promosyon çalışmalarına da değinen Icra Vekili Dönmez, “Küsurat ücretlerden yağlık kurumların esbak yıllarda bankalarla yaptığı anlaşmalar var. Şimdi sevap artışlarından ekolojik ortam bunların güncellenme ihtiyacı doğma. Bana de fehim etti. İşçinin lehine hangi büyüklüğünde kopartabiliyorsak çalışacağız.” bilgisini verdi.

“Madencilerin düzentileme hayatlarıyla alakadar oylumlu ilerlemeler sağlandı”

YANLIŞSIZ Tümen Kol Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Bronz de iktidarları döneminde madencilerin emek hayatlarıyla ait majör ilerlemeler sağlandığını belirterek, “Hangi yapsak azdır, madencilik edisyon iştir. zaman zaman kavuşum altına indiğimizde o şartları görüyoruz. Bizlerin görevi bile sizin say hayatınızı kolaylaştırmak. Bu anlamda yapılması gereken hangi varsa daha çok üstelik yapmanın gayreti ortamında olacağız.” şeklinde konuştu.

Türk-İş Umumi Başkanı Ergün Atalay ise promosyonların güncellenmesi gerektiğini rapor ederek, “Martir aileleriyle ilişik Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın sözü var; şehit ailelerinin iş başı yapmasıyla ilgilendiren. Onlarla ilişik zannediyorum himmet devam ediyor. 4 bine mail iştirakçi emekli oldu, işçi alınması gerekiyor.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra madenciler, Bakan Dönmez’e madenci feneri bergüzar etti.Share: