Enflasyona inat çayı 1 TL’ye satıyor

– Enflasyona inat çayı 1 TL’ye satıyor

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 25 yıldan bu yana kahvehane işleten Mustafa Karayaz enflasyona direnim, 1 liraya çay satışı yapmasıyla dikkatleri üstünde topluyor.

Sayı Farkı öz fiyatlarının 3 liralık ile 15 lira beyninde değiştiği Ayvalık’ta, 1 TL’ye sattığı çaylar yardımıyla evinin geçimini ferah ferah sağlayabildiğini belirten Mustafa Karayaz, yıllarca 25 kuruştan sattığı çayı geçen sene 1 liraya yükselttiğini ve enflasyona rağmen fiyatını da arttırmayacağının altını çizdi.

1 TL’nin üzerinde çay satışı yapanların aşkın kazanma psikolojisini yaşadığını savunan Karayaz, “1 teklik de bizi kurtarıyor. Tanrı bin artağanlık versin. Ben dünyalık kazanıyorum. Tamam hesabını yapmadım ama artağanlık versin yine üstelik yevmiyemiz ve evinimizin masrafı çıkıyor. Hassaten Ayvalık’ta tümce çayı 1 TL’ye indirse da ben 25 kuruşa indireceğim. Zira çay, çaydanlıkta durduğu antlaşma 10 liraya satılsa dahi mülk kazanmaz. Çay ant daima olacak. Çaydanlık dönecek. O yüzden birlikte herkese tavsiyem şudur; 10 tane öz satacağınıza, fiyatı gergin tutun 100 kıta öz satın” dedi.

Kıraathanenin müdavimlerinden Ateşin Büyükadalı ise; Ayvalık’ın tek yerinde 1 TL’ye öz satılmadığını kaydederek, “Ama burada kahveci 1 liraya öz satarak servet kazanabiliyor. Bile Ayvalık genelinde odun-kömür sobasıyla ısıtılan kıraathane kalmadı. Kömürün torbasının sunu beş altı 150 TL olduğu bire bir dönemde, kömürle ısıtılan bire bir kahvehanede 1 TL öz içebilmek de bir dokunulmazlık” diye niteleyerek konuştu.

Share: