Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilgili “Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 bilyon teklik ekonomik fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Hars Merkezi’nde düzenlenen, Çap Su İşleri aracılığıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın genişlik nadir kaynaklarından biri olduğunu tabir eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden yeryüzü büyüğüne kadar tamam canlıların sahn kaynağı olan suyun değme damlasının değerini çok gür vâkıf olmak gerektiğini anlatan Erdoğan, birlik bunlar yanı sıra suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar dayanabilen haddinden fazla alanda hesaplı değere cemaat olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın esas altyapısı olan kişi artışı ve teknolojideki gelişmelerle rastgele güzeşte periyot imdi ihtiyaç duyulan enerjinin en eke kaynaklarından birinin dahi su olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Petrol, kömür, doğal gaz kabil dünyanın mecbur kaynaklarını kaba tüketen fosil yakıtların tersine suyun yenilenebilir tıpkısı güç kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Da taşıl yakıtlar, albeni kirliliğinden, küresel ısınmaya kadar dayanabilen çok soruna da defa açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve saf enerji kaynaklarının ehemmiyetini elan dahi artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir erke üretiminde yer yetişkin imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda pahal avantajlar sağlıyor. Sudan canlılık üretimi, kasaba kirliliğine posta açmayan, beğenilen suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri amacıyla kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma mütehammil haddinden fazla imkanı birlikte getiriyor. Türkiye kabilinden kaynakları bağlı tıpkı devlet için sudan ruh üretimi sebebiyle az içinde küsurat paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması genişlik bir iki gayrı hususlar kadar önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla görevli kuruluşu Mehabet Akarsu İşleri Umumi Müdürlüğü yanında özel sektörü dahi etken şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini ifade etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Doktor Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Içbükey kabil faziletkâr kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin zindelik üretim kapasitesine almanak 1,9 bilyon kilovatsaate mail katkı sağlayacak arz faziletkâr barajımız Yusufeli üstelik bitme aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini henüz aceleci harekete kılmak amacıyla 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri kadem attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sonunda hidroelektrik üretim kapasitemizi bodur sürede 2,5 ikmal artırarak 44 bilyon kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Hali el altında ülkemizin toplam kurulu gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Bire Bir başka ifadeyle ülkemizde yanan seçme 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman dünyada 9’uncu tam saha aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni üretim henüz kazandırıyoruz. Kamu özel sektör hisse senedi birliğiyle 20 değişik ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat kurulu güce ve almanak 2,3 milyar kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize almanak 2,7 bilyon lira soylu erki fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından tafsilatlı yıllar süresince ekonomimize melfuf derece sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, akıbet 20 yılda ülkeye, bugün açılışını yapacaklarıyla alay malay 605 yeni hidroelektrik santrali kazandırmak ve toplanmış rakamı 730’a çıkarmakla çekicilik duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Kendi hükümetlerinden evvel bu sayının elden 125 olduğunu üstelik hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içmece suyu gayeli olanlarla alay malay şimdi bütün baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin bütün su depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün üstüne çıkarmamız sayesinde en kurak mevsimlerde de daha çok susama yaşamıyoruz. Tabiatıyla hidroelektrik santralleri için düz yazı ettiğimiz barajların yetişkin aynı kısmı şehirlerimize içme suyu sağlama ve sulama gayeli kendisine birlikte kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp metin ve daima içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Bütün şunu söyledim, su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa diğer medenisiniz. Hatta ülkemiz sınırlarını birlikte aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Konu üretmedik, gelişim ürettik.”

(Sürecek)

Share: