Çöküntü altından çıkartılan 14 günce buzağı himaye altına makbuz

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yaşanan hareket sonrası depresyon altından çıkartılan 14 günce buzağı siper altına makbuz.

Türkiye’yi 6 Şubat’ta vuran Kahramanmaraş depremlerinin peşi sıra, Hayvanları, Doğayı, İnsanları Siper ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) zelzele bölgesinde kâin sokak hayvanlarına sakim üzere seferber oldu.

Gerek bölgede bulunan sokak hayvanlarına mama ve ağızotu desteğinde bulunan gönüllüler, göçük altında mütezayit canları de kurtarma devam ediyor.

Kurtardıkları buzağıya ‘Chorlot’ adını verdiler

Kahramanmaraş Elbistan’a kapalı Kullar köyünde zelzele günü doğan buzağı, 14 zaman sonra gerileme altından çıkartıldı. Annesi enkaz altında kalarak ölen buzağı HAYDİKO gönüllüleri veteriner hekimleri marifetiyle önce müdahalesinin arkası sıra teferruatlı tedavisi için Adana’daki hususi tıpkısı çiftliğe götürüldü. Keyif durumun şu entelekt iyi olan buzağıya ‘Chorlot’ adı verildi.

Konuyla ait izah yapan HAYDİKO Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Yılmayan, “7 Şubat itibariyle Elbistan’da kontrol istirdat çalışmalarına çalışkan bindi çevirmek ekiplerimizle alay malay çalışmalarımıza başladık. Buraya gelirken ağırlıklı hayvanlara müzaheret edeceğim diye niteleyerek düşünürken, karşılaştığımız görünüş bizleri içten üzdü. Efsanevi yahut âdem ayırtmadan sahada ihtiyaç olan herhangi bir şeye elimizden mevrut koşmaya çalıştık. Biz genelde pisik ve köpeklere çalışacağımızı umduk. Iri ölçüde enkaz altından çevrilmiş eskimiş tıbbı müdahaleye ihtiyacı olan kurtarılmayı muntazır klinik ihtiyacı olan bire bir çokça hayvana yardım ettik. Ara Sıra tırmandık, bezen enkazın içine girdik kimi vakit vince çıktık karşımıza enteresan vakalarda imdi, bunlardan benzeri tanesi Chorlot oldu. Elbistan’a sınırlanmış bir köyde kriz altında 14 çağ kaldıktan bilahare kurtarıldı. Adana’ya götürdük. Baytar doktor müdahalesini yapıyor umarız yaşatabiliriz ” ifadelerini kullandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: