“Çıpa Tahakküm” sanıklarının bilgili karşısına çıkacağı tarih galiba oldu

Çipo polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı argüman edilen firmalara müteveccih ölçülü “Çıpa Yumruk” soruşturmaları kapsamında açılan davaların tarihi anlaşılan oldu.

Buna bakarak yanlışlık örgütü kurucusu olduğu tez edilen Erol Domestik’in bile aralarında bulunduğu 17 sanıklı önce ülkü, Ankara 21. Kilolu Ukubet Mahkemesi’nde 23 Kasım’da görülecek.

Aynı anket kapsamında 46 sanıklı ikinci davaya ise Ankara 33. Korkulu Ukubet Mahkemesi’nce 18 Kasım’da başlanacak.

17 sanıklı önceki sorun

İddianamede sanıkların, demir çelik sektöründe cümbüş gösteren ve ekonomik sıkıntıya düşen fabrikaları yeniden amal kuzuluk getirileceği vaadiyle devraldığı, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar vasıtasıyla piyasaya sürdüğü, bu süreçte tahakkuk fail Katma Değer Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattığı belirtiliyor.

Bu kapsamda sanıklar Erol Evcil (Eşrefoğlu), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “suç örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 sene 6’şar ayak tabanı ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline esir etmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “cürüm örgütüne organ görünmek”, “kamu kurumlarına yönelik ayyarlık” ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline tutmak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 sene 9 ayak tabanı, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne organ görünmek”tan 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istek ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte arkalama” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Evcil, Patent Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerel Şengül ve Salih Domestik’in üstelik 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

46 sanıklı ikinci dava

Ankara 33. Bati Ukubet Mahkemesinde görülecek ikinci davanın iddianamesinde birlikte paravana şirketler üzerinden piyasaya aylı miktarda çipo satan sanıkların, bu muamelat karşılığında fatura kesmedikleri kadar ödemeleri elden alıp düzme faturalarla devleti zarara uğrattıkları aktarılıyor.

İddianamede kayran verilen vergi müfettişleri raporuna bakarak, şüphelilerin bu yöntemle 1 bilyon 436 milyon 81 bin teklik amme zararına illet olduğuna bel ediliyor.

“Teşekkül kurucusu” olmakla suçlanan Hüseyin Eryılmaz ile “teşkilat yöneticisi” oldukları tez edilen Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Yenmiş İzgi ve Soner Eryılmaz’ın 4 yıldan 8’er yıla, “suç örgütü kapsamında müteselsil şekilde amme kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklar Ahmet Halas, İhsan Göymen, Yılmayan Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Endişe, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kaya, Arzu Güllabi, Gökay Demirel ve Fatih Harman’ın “suç örgütüne üye görünmek”fecir 2 yıldan 4’er yıla, “yanlışlık örgütü kapsamında müteselsil şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”fecir 10 yıldan 35’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları kâm ediliyor.

Sanıklar Muhammed Kuvvet Güney ve Bekir Eryılmaz “cürüm örgütüne örgen kalkışmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla, Hüseyin Demirel, Muhsin Eryılmaz ve Tamer Uslucan’ın ise “cürüm örgütüne arkalama”dan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi isteniyor.

Mehmet Daşçi, Ahmet Bircan, Haydar Erdoğan, Duran Ünal, Melih Meriç, Kilolu İnsan, Harun Alp, Bahir Satılmış ve Hasan Melik Uysal’ın, “suç örgütü kapsamında müteselsil şekilde amme kurumlarına müteveccih ayyarlık”fecir 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanıklar Serkan Aykaç, Özcan Tayınlamak, Mehmet Kayırıcı, Turgut Denizoğlu, Necmi Sürgüveç, Osman Çil, Havva Soluk, Oral Çil, Sağ Kip, Topluluk Adil Boyacı, Maharetli Yüksel, Osman Desise, Burhanettin Cins, Musa Eşma ve Nurettin Bingöl’ün, “kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 4 yıldan 10 yıla büyüklüğünde cezaevi ve “suçtan elde edilen gelirin iki kaskatı büyüklüğünde adli mal cezasına” mahkum edilmeleri isteniyor.

Share: