ÇEVIK MALZEMELERLE YAPILAN KÜTÜPHANELER, ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

AĞRI’da, okullarda ağız ağıza atılan malzemeler kullanılarak kurulan kütüphaneler, özgün ortamıyla öğrencilerin hem okuma isteğini artırdı hem bile idraksiz dönüştürülebilir atıkların kullanımıyla ait bilinçlenmelerine ulama sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ ile Milli Terbiye Bakanlığı’nın ‘Kütüphanesiz Ekol Kalmayacak’ projeleri kapsamında, Ağrı’daki 13’ü rate atıktan doğmak için toplam 600 okulda katalog kuruldu. Okulda ve çevrelerinde kullanılmayan malzemelerin izansız dönüşüme kazandırılması için yapılan kütüphanelerden yararlanan öğrenciler, öğrendikleriyle artık hiçbir atık malzemeyi çöpe atmadıklarını belirtti.

Ağrı Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, Milli Yetişek Bakanlığı’nın ‘Kütüphanesiz Meslek Kalmasın’ projesi kapsamında 600 okulda kütüphane kurduklarını belirterek, Bunlardan 13’ü ağız ağıza akim atılan malzemelerden oluşturuldu. Hele bu kütüphanelerimizde öğrencilerimiz elan istekle kitap okuyup, sıra geçiriyorlar. Tezkere okumanın yanı sıra bu kütüphanelerimiz bir zamanda hars sanat merkezleri yerine dahi kullanılıyor. Buralarda değişik yarışmalar düzenleniyor. Zımnında bu kütüphanelerimiz ilimize coşku getirdi. Çocuklarımız kütüphanede sıra eylemek için fert atıyorlar. Ayrıca kütüphanelerimiz çocuklarımız için seçme devir kilitsiz küreksiz. İstedikleri vakitte girip çıkabiliyorlar. İlimizde yürütülen ‘Okulum Benim Evim’ projesi kapsamında bile akşam geç saatlere kadar öğrencilerimiz gelip faydalanabiliyor. Kütüphanelerimiz aynı zamanda işsiz malzemelerden oluşturulmaları yönüyle öğrencilerimize istihsal alışkanlığı bile kazandırdı. Buralarda öğrencilerimiz hem üretiyor hem de severek tezkere okuyorlar diye niteleyerek konuştu.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ SINIFÇA GELİP KİTAP OKUYORLAR’

Kaynak ilçesindeki Başsavcı İhsan Eroğul Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Hakikat Çelik, okullarında atık plastik malzemeler, meyve ve sebze kasaları, tırtıl, okulun eski yatakları, sıralar, masalar, sandalyelerin birlikte duvara çizilen mülevven resimlerle kurdukları kütüphanede öğrencilerin, abes vakitlerinin çoğunu değerlendirdiğini kaydetti. Atık malzemelerden yaptıkları kütüphanenin otantik ve natürel ortamıyla bağ çektiğini anlatan Çelik, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ölçülü ‘Sıfır Atılan Projesi’ kapsamında bizler üstelik okulumuzda atık malzemelerden oluşan kütüphanemizi kurduk. Kütüphanemizi sarıklı ve öğrencilerimizle 10 periyot gibi gücük sürede kurduk. Pansiyonumuzda metruk ranzalardan, eften püften ürünlerden, makine lastikleri kabil malzemelerden faydalandık. Öğrencilerimiz için çok evire çevire okuma ortamı oluştu. Kampanya çerçevesinde kütüphanemize kitaplar birlikte kazandırdık. Şu an 1500’ün üstünde kitabımız var. Bunların yanında birçok oyun malzemelerimiz dahi var. Öğrencilerimiz amacıyla haddinden fazla güzelce benzeri imkan oldu. Haftanın mahsus günlerinde mektup okuma saatlerimiz var. Öğrencilerimiz sınıfça gelip kitap okuyorlar. Bunun dışında bile abes vakitlerinde gelip zamanlarını değerlendiriyorlar. Şu dakika bu kütüphanemizle gelişigüzel kaymakamlık içerisinde sunu aşkın mektup kıraat oranına ulaşan ekol konumuna ulaştık. Bu kitabevi, aynı zamanda öğrencilerimize üstelik farkındalık yarattı. Herhangi Bir malzemeyi atmıyorlar. Atılan malzemeleri değerlendirmeye başladılar. Evlerinde mütenevvi çalışmalar yapıyorlar. Gine okulda anaokulu öğrencileri üzere atık malzemelerden çeşitli oyuncaklar yapmaya başladılar. Yani bu kütüphaneler çokça taraflı benzeri şekilde öğrencilerimiz üstünde müspet sorumluluk bırakmış durumda dedi.

‘TASARRUF ETMEYİ ÖĞRENDİK’

Okulda eğitim gören 11’inci derslik öğrencisi Ödül Işık ise atık malzemelerden katalog kurma aşamasında, arkadaşlarıyla atıklardan çeşitli materyaller yapmayı öğrendiklerini belirterek şöyle konuştu

2022 yılı gücük ay ayında kütüphanemizi hoca ve arkadaşlarımızla yaptık. Esasen burası atık materyallerden oluşan çok pir benzeri tezkere okuma yeri. Geçen yıl atılan tekerlekler, kasalar, sıralar, sandalyeler gibi malzemeleri kullanarak yaptık. Bize çokça şişman faydası oldu. Henüz öncesinde dahi elhak okulumuzda makbul mahsus kıraat saatleri vardı. Bu kitabevi kıraat isteğimizi arttırdı. Okuma saatlerinde buranın ortamından ortalık öğretmenlerimizden müsaade isteyip kütüphaneye gelip kitap okuyoruz. Burası bize atık materyalleri istimara alışkanlığı dahi kazandırdı. Burayı yaptıktan bilahare imdi atılmış malzemeleri lahzada çöpe atalım değil üstelik elbet değerlendirebiliriz diye niteleyerek düşünüyoruz. Bu düşünceyle atılan temas malzemeyi eskimemiş bire bir malzeme haline getirebiliyoruz. Gene evlerimizde birlikte bu atık malzemeleri değerlendiriyoruz. İllaki atık herhangi bir malzemeyi evet aile için evet da dallar amacıyla beğenilen oyuncağa dönüştürebiliyoruz. İster istemez hepimizde oluşan fikriyat bunlar. Kütüphanemizde çokça çok mektup var. Biz çok memnunuz. Kitapların yanında satranç kadar baziçe setlerimiz bile var. Esasen herhangi bir materyalin işe yaradığını gördük. Bunları elbet kullanacağımız eke. Bu kütüphanelerin bize kıraat alışkanlığının yanı sıra yeryüzü balaban katkısı, atılmış malzemeleri çöpe atmak hesabına bambaşka şekillerde kullanabileceğimizi göstermesi oldu. Genişlik basitinden her şeyden tasarruf etmeyi öğrendik diyebilirim.

Share: