Castrol Ford Team Türkiye, Kocaeli Rallisi’nde zihayat pilotlarıyla muvaffakiyet peşinde koşacak

Taze pilotları ile Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğu kazandıran ve iddiasını parçalanmamış kategorilerde sürdüren Castrol Ford Team Türkiye, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü ayağı olan Kocaeli Rallisi amacıyla hazırlıklarını tamamladı.

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya göre, Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü ayağı olan Kocaeli Rallisi, bu sene 16-18 Ilkgüz tarihleri beyninde gerçekleştirilecek.

131 kilometresi hususi aşama tevessül etmek amacıyla toplanmış 404 kilometre uzunluğundaki Kocaeli Rallisi’nde, Castrol Ford Team Türkiye, tüvana pilotları ile tamam grup mücadele edecek.

Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uğrunda düzenlenecek seremonik tevessül ile başlayacak yarışma, ferda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde saha düzlük servis çıkışından tevessül alacak.

İlk günkü uğraş 6 özel etabın tamamlanmasının peşi sıra 18.23’te akıbet bulacak. İkinci dönme ise pilotlar saat 10.00’de başlayacak mücadelede, 3 özel etabı geçerek 18 Eylül Ilişki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezindeki bitme podyumuna isabet etmek üzere yarışacak.

Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki esaslı geçmişi ile bu yarışta birlikte araç listesinde sunma çokça tercih edilen makine markası olurken, Ford Otosan’ın Bataklık ve Yeniköy fabrikalarına da aile sahipliği yapan Kocaeli’bile 39. kez düzenlenen ralli, Castrol Ford Team Türkiye üzere birlikte ayrı aynı öneme sahip.

Castrol Ford Team Türkiye’nin 22 yaş ortalamalı tendürüst kadrosu, şampiyonayı domine ederken Kocaeli’nin kuzeyindeki toprak zeminli orman yollarında önderlik için uğraş edecek.

Ayrıca mızıka pilotları haricinde çolpa ve dinç pilotlardan oluşan toplamda 20 kol Castrol Ford Team Türkiye ve Fiesta Rally Cup çatısı altında Kocaeli Rallisi’nde Ford Fiestalarıyla tevessül alacak.

Türkiye Gençler Şampiyonası’nın evvel 3’ü Castrol Ford Team Türkiye’den

Bu yıla kalburüstü ayrımsız baş özne Castrol Ford Team Türkiye’nin taze ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Zinde Pilotlar Şampiyonası’nın geçmiş 3 sırasını kapatmış durumda.

1’inci tam 4 çeker Ford Fiesta R5 ile Ali Türkkan, 2’nci sırada Ford Fiesta R2T ile Birey Sarıhan ve 3’üncü tam Ford Fiesta Rally4 ile Efehan Kalem Erbabı bulunuyor. Castrol Ford Team Türkiye tıpkı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Markalar Şampiyonası liderliğinde saha alıyor.

2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışında şampiyonluk üçüncülüğüne yerleşen ve ikinci yarışta şampiyonluk ikinciliğine yükselen Mehabetli Türkkan, Co-pilotu Burak Erdener ile gelişigüzel Türkiye Ralli Şampiyonasında şampiyonluğun arz nazik adaylarından biri namına Kocaeli Rallisi’ne iddialı başlayacak.

Yarış öncesinde yer zeminde Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu ve takımın tayyareci koçu Gaye Bostancı ile yaptığı testlerde aracıyla uyumunu arttıran ve eskimemiş ayarlar deneyen Mualla Türkkan, Kocaeli Rallisi’nde temposunu elan birlikte yüksek tutarak zirvede olmayı hedefliyor.

Türkiye Ralli Canlı Pilotlar Şampiyonası’nın 3’üncü sırasında yer düz ve güzeşte yıl Kocaeli Rallisi’nde etkileyici etap dereceleriyle dikkati calip 1999 doğumlu Efehan Kalem Erbabı, Co-pilotu Kutay Ertuğrul ile gelişigüzel bu yıl çokça sevdiği Kocaeli Rallisi etaplarında, esbak yıllardan elan hayat dolu olan aracı Fiesta Rally4 ile iki çeker araçların ortada zirvede kendine saha keşfetmek istiyor.

Ford Fiesta R2T ile 1998 doğumlu Birey Sarıhan, Co-pilotu Sevda Akal ile yarışırken, bu yıl sezonun başında kaybettiği puanlarla Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 4’üncü sırada kâin Ümitcan Özdemir ve Co-Pilotu Batuhan Memişyazıcı da kaybettiği puanları dümbelek kazanmayı ve şampiyona yarışına karışma olmayı hedefliyor.

Fiesta Rally Cup’ta uğraş kızıştı

Castrol Ford Team Türkiye marifetiyle 2017’den beri kullanılmamış formatıyla bitmeme eden ve Ford Fiestalar üzere özel adına planlı Fiesta Rally Cup, temas yaştan görmüş geçirmiş pilotları ve ati vaat fail tüvana pilotları profesyonel aynı ekibin parçası haline getirirken, bu yıl eskisinden üstelik henüz ateşin konseptiyle dikkati çekiyor. 4 çeker ve 2 çeker oluşmak üzere iki yeni kategorinin elan eklendiği kupada önce üç yarışma böylelikle savaş henüz de kızıştı.

Fiesta Rally Cup’bile serencam iki yarışın galibi Serhan Türkkan-Koray Akgün ikilisi kupada şef durumdayken 4 çeker Fiesta Rally3’lerle yarışan rakiplerinin arasında iki çeker aracıyla vakit kaybetmeden 9 fakül farkla ikinci tam bulunan Burak Antet ise tıpkı zamanda Ford Fiesta Rally4 ile Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu mücadelesi veriyor.

Sezon başından beri dengeli ve artan temposuyla dikkati çekici Aka Ünver ise sadece 1 benek farkla kupada 3’üncü sırada düzlük alıyor.

Sezonun önce rallisini kazanarak Fiesta Rally Cup liderliğine oturan Erol Akbaş, sonrasında şanssız sabık iki yarışın arkası sıra 4’üncülüğe kadar geriledi. Akbaş, kudretli olduğu Kocaeli Rallisi etaplarında tekrardan zirve mücadelesine ortak olmak istiyor.

Uluslararası sporculara birlikte berrak olan Fiesta Rally Cup’a İran’dan katılan grup Saber Khosravi ve co-pilotu Hamed Majd, R1-ST sınıfında kazandıkları puanlar ile sınıflarının liderliğinde bulunuyor.

TOSFED Ralli Kupası’nı bile Fiesta Rally Cup pilotları domine ediyor

Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarının içerisinde ralli sporunun aksakal isimlerinden Oğuz Gürsel hesabına koşulan TOSFED Ralli Kupası’nı birlikte Fiesta Rally Cup pilotları domine ediyor.

Kupanın umumi klasmanın önceki 3 basamağında Fiesta Rally Cup pilotları bulunuyor. Fiesta R2 ile yarışan Hakan Gürel kupanın lideriyken Fiesta Rally3 ile yarışan Uzun Şapçılar kupada ikinci sırada, Şapçılar’ı Fiesta R2 ile Erdem İlbaylı takip ediyor.

Türk ralli sporunda taze yıldızları esermek amacıyla güzeşte sene uçucu kadrosunu iri oranda yenileyerek daha birlikte gençleşen ve 22 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin sunu canlı ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye, 25. sezonunda 15. şampiyonluğu hedefliyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 20’nin üstünde makine yarıştıran Castrol Ford Team Türkiye bu yıl, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Co-Pilotlar Şampiyonluğu, 2022 Türkiye Ralli Tendürüst Pilotlar Şampiyonluğu ve 2022 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu amacıyla uğraş ediyor.

Share: