Çarkıt milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Sakat milli hentbolcu Yeliz Yılmaz, oyuncu namına spora veda etse de çalıştırıcı kendisine hentbolun ortamında olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye El Topu Federasyonunun sitesine açıklamalarda bulunan Yeliz Yılmaz, üçkâğıtçılık kariyerini sona erdirmesinin peşi sıra Yalıkavak Belediyespor’de koruyucu antrenörlüğe başlamasını ve hentbol hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden terbiyesi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını tamlayan Yeliz, önce yıllarda kaleci kendisine görev yaptığını, sonradan solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Mızıka kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda de solak kalkışmak tıpkı avantaj fakat sunulan şansları gür değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler için dayanabilen ayrımsız molekül rapor edeceğini zannetmiyorum. Ben o tarihten itibaren haddinden fazla uzun yıllar okunabilen milli takımda fariza aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı iyi değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yıpranmamış Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle devam etti:

“Bu kulüpte önce tomar şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Bakir Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde bir nice takım şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu kadar başarılarım oldu. Bunların beraberinde Avrupa kupalarında bitiş ve yarı final oynama başarısı gösterdik. Arz unutulmaz takımların başında elbette ki geçmiş iktisadi özgürlüğümü elime aldığım ve geçmiş üst dozaj başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Esasen hentbolun ortamında olacağım”

Yeliz, 400 kezden fazla milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim üzere iri tıpkısı çalım kaynağı. 25 yıl milli takımlarda fariza aldım, kaptanlık yaptım. Senelerce hem salon hem plaj hentbolunu beraber oynadım. Deniz Hamamı hentblu, seçme devir iri sağlık alarak oynadığım ve bence çokça bedii duran benzeri kol. Tığ salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, acun ikinciliği, Dünya Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Imdi kumsal hentbolunun olimpik bire bir kol yerine akseptans edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yıl yurtdışında oynadığını dahi hatırlatan Yeliz, “Romanya rastgele anlamda zorlayıcı bir ülkeydi. Bibi güvenilmez kaliteli, kuvvetli bire bir ligleri var. Ben baskı ayrımsız yerde olsam üstelik oradaki antrenörüm cebbar biriydi. İyi bir menajerim olsaydı henüz etraflı yıllar sıkı dışında el topu uyutmak isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu bakımından Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu kadar muvaffakiyetli olacağımızı açıkçası tahmin etmiyordum. Sporcular olarak amiyane cansiparane çalıştık. Umarım bu muvaffakiyet katlanarak bitmeme değer.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola oyuncu adına bekçi koyup havari antrenör namına anlaştığının hatırlatılması konusunda bile Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, hareketli kendisine oynayamamanın yumruk olacağının farkındayım. Ancak benim üzere majör olan dolgunca durumdayken bile, bire bir şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu hissetmek ve ona veda edebilmek. Ben bu yıl de karışma oluşmak üzere ekstra aynı nitelik olmadıkça 60 zaman oynayan ve takat sınırı sergileyen aynı hentbolcuydum ancak dediğim gibi bazı bazı bakir tıpkı şeylerin hayatımıza gelmesi üzere bazı şeylere veda etmek gerekiyor. Yine hentbolun ortamında olacağım. Yalıkavak de çalıştırıcılık yapmasam de hentbolun süresince olacaktım.”

Koruyucu antrenör kendisine hedeflerine yönelik dahi Yeliz, “El Topu ibnelik etmek ile heyecanlandırmak ve öğretmek haddinden fazla farklı şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Iftihar (Özcan) Hoca’mın yükünü azaltmak, hocalarımın arkadaşlarımla ortada bire bir köprü doğmak istiyorum. Elimden geldiğince hem mızıka arkadaşlarıma hem üstelik kendime yardım tedarik etmek istiyorum. Kullanılmamış benzeri macera başlıyor ve ego haddinden fazla heyecanlıyım.” diye sözlerini tamamladı.

Share: