Bitlis yerel haberleri: Bitlis’te gerçeğini aratmayan manevra

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde 7 kurumun katıldığı “çoklu yaralanmalı trafik kazası” tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Bitlis Belediyesi, 112 Ivedi Sağlık Hizmetleri, Millî Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Afet ve Ivedili Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Arama ve Istirdat Derneği (AKUT), güven, itfaiye aracı ve İl Esenlik Müdürlüğüne ilişkin 45 personel ve 18 kurgu ile anatomi ve yaralanmalı trafik kazalarına çalışkan ve akıllıcasına müdahale yapabilmek amacıyla tünelde “çoklu yaralanmalı trafik kazası” tatbikatı yapıldı. 45 personelin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği 3 dertli ve 1 kişinin hayatını kaybettiği kazaya engelleme edildi. Araçta sıkışan yaralıya evvel müdahale UMKE, AKUT ve esenlik ekipleri tarafından olay durumunda yapıldı. Ardından önceki müdahalenin yapıldığı yaralılar 112 Müstacel Servis ekiplerine tasdik edilerek hastaneye sevkleri sağlandı. Ekiplerin yaptığı makyajlar ile adeta gerçeği aratmayan tatbikatta koku kesen görüntüler oluştu.

Bitlis İl Keyif Müdürü Emine Kübra Mütedeyyin Demiray, “Bugün burada 8 Ağustos Tüneli’nde tünel içi çokça birey yaralanmalı trafik kazası tatbikatını paydaş kurumlarla gelişigüzel gerçeğe mail şekilde icra ettik. Kısaca 18 vesile, 45 personelimiz bu tatbikata katıldı. Senaryo gereği direksiyon hakimiyetini kaybeden çoban tüneli gidiş geliş akışına kapattı, Ivedili 112 ekiplerimiz yönlendirildi. Çoklu yaralının ve sıkışan yaralıların bulunması sebebiyle UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri de çağrıldı. Bitlis Belediyesi itfaiye ekipleri birlikte beklenen ayrımsız coşkunluk ihtimaline değer çağrıldı gine. Karayolları Tünel Hizmet İşletme Şefliği ve Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri da geldiler ve farklı tüneli trafik şeklinde akışa açtılar. Tığ burada 112, AFAD ve UMKE’nin sıkışan yaralıları çıkarması sonrasında acil arkalama uygulandı. Sonrasında akıllıca afiyet tesislerine nakli sağlandı. Kestirmece 9 aydır 782 trafik kazası anonsuna tığ yanıt verdik ve bu sebeple bu tatbikatların elan kesif yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle tatbikata burada bize katılan hissedar kurumlara, Bitlis Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE, 112’den katılan arkadaşlara ve basın mensuplarına teşekkürname ediyorum” dedi. – BİTLİS

Share: