Başkan Soyer, Kocatepe’den İzmir’e taşınacak Türk bayrağını teslim etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde Kocatepe’den İzmir’e Zafer ve Anma Yürüyüşü yapacak kafileyi Afyon’a uğurladı. İstiklal mücadelesi ruhunu 100 sene sonra baştan yaşatacak tutum kafilesine Türk bayrağını teslim fail Başkan Bronz Soyer, “Atalarımızın zafere uzanan adımlarını izlemekten hava duyuyoruz. 9 Ilkgüz hoppadak İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’bile İzmir’üstelik sonlanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü amacıyla barhana yola imdi. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün katılımcılarını Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyon’a uğurladı. Komutan Soyer zaman kafileyle Afyon Dereçine’da buluşacak.

Uğurlamada Başkan Tunç Soyer’e Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Güre İzmir fahri takımı, kafiledeki sporcular ve haddinden fazla sayıda İzmirli eşlik etti. Törende Komutan Tunç Soyer, “100 yıl önce atalarımız bu cennet vatanı bize ısmarlamak için olağanüstü aynı yengi kazandı. O zafer yolculuğu 100 yıl ilk başladı. Kanları, canları pahasına kazandıkları o zaferle eskimemiş tıpkısı ihtişam kuruldu, Cumhuriyet kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, tüm bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla iftihar ediyoruz. Bugün gelecek nesillere gene bu benzersiz vatanı sevimli etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu nüfuzkâr zaferin evvel adımlarını kovmak için zaman İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz çıplak olsun, ayağınıza taş değmesin” dedi.

“100 yılı tesit etmek herhangi bir kula şans gayrimümkün”

9 Ilkgüz’bile baştan İzmir’bile buluşacaklarını tamlayan Komutan Soyer, “9 Eylül vakit kaybetmeden İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Yeni ayrımsız devlerin, Cumhuriyet Altını’in başlangıç tarihidir. 100 yılı tebrik etmek değme kula felek olmaz. Bizler bu nedenle çokça şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını algı ediyoruz. O yüzden çok gururluyuz. 9 Ilkgüz’birlikte Gündoğdu Meydanı’nda balaban bir coşkuyla karşılaşmak amacıyla hepinize iyi yolculuklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Komutan Soyer kamer celi bayrağı kafileye birey etti

Başbuğ Soyer 400 kilometrelik tarihi seyahat süresince taşınacak ve sonuç durağı 9 Ilkgüz’dahi İzmir’birlikte düzenlenecek kurtuluş törenleri olacak Türk bayrağını Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Çetin’e konfirmasyon etti.

Başbuğ Soyer Dereçine’birlikte Galibiyet Yolu’na katılacak

Bugün Afyon’a akım edecek Başbuğ Soyer, geçmiş adına Iri Taarruz öncesi mehabetli ordumuza kucak açan Dereçine’ye gidecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocatepe’den başlayıp İzmir’üstelik sonlanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü çerçevesinde etkinlikler Şişman Tecavüz öncesi Türk ordusuna kucak açan Dereçine’üstelik 24 Ağustos akşamı başlayacak. Küşat İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Mürtefi Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın konuk kendisine katılacağı “Barış ve Türkiye Söyleşisi” ile yapılacak. Tıpkı tün ünlü sanatçı Haluk Levent de tayf algı. Dinleti sonrası yandaki Yeşilçiftlik Kasabası’na düzenlenecek 8 kilometrelik ahali yürüyüşüne katılacak barhana, geceyi dahi oba kampında geçirecek.

Zafer Yolu

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Iri Taarruz’a ilgilendiren son hazırlıklarını cebe arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni mülakat edecek kafile, Şişman Atak’un tarihi sene dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Yengi Yolu’nda yürüyecek. Tıpkı çağ ilk Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak kafile, sabah saatlerinde düzenlenecek anma törenlerinden bilahare İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı dağcı, sporcu ve fahri gençlerden oluşan ana yol kafilesi ise istiklal mücadelesinin hürriyet ve bağımsızlık coşkusuyla mayalandığı 400 kilometrelik Galebe Yolu’nu bire bir atalarımızın geçtiği karye ve kasabalardan tabanvay, 14 günde İzmir’e varacak.

Kurtuluş günleri kutlanacak

Güzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin peşi sıra Dumlupınar’a yürüyecek ekip, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’bile düzenlenecek etkinliklere dahi katılacak. Banaz, Yardımcı, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonraları İzmir’e akıllıca ilerlemeye bitmeme edecek kafilenin akıbet durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in kurtuluş törenleri olacak. Tutum kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları andaç toprağını de Cumhuriyet Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

Tarih söyleşileri ve çalgı dinletileri

Kafileye biçim süresince duraksız ekipleriyle lojistik bindi sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde toplumsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek kurtuluş ve utku coşkusunu civar halkıyla birlikte yaşayacak. Kamp akşamlarında köy halkının dahi davetli olacağı sıra söyleşileri ve enstrüman dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve Nutuk ödül edilecek. – İZMİR

Share: