Artvin’de Kadınlar Tarikatlarda Yaşanan Çocuk İstasmarını Ihtarname Etti

MAKSAT İSTANBULLU

Artvin Eş Dayanışma Platformu, İsmailağa cemaatine sadık Hiranur Vakfı’nın kurucusu olduğu Yusuf Aydın Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken tarikat üyesi Kıymet İstekli ile dini nikahla “evlendirilmesi” ve yaşanan çocuk istismarını protesto etti.

Artvin park yeri önünde geçkin yapılan basın açıklamasına Artvin Kadın Tesanüt Platformu’nun beraberinde; Terbiye-Sen, CHP, Sol Öğür, Halkevleri, Artvin Barosu, DİSK ve Artvinli kadınlar katıldı.

“TARİKATLAR VE CEMAATLAR ŞERIF OLUŞUMLAR OLSAYDI BİR ZAMANLAR YERE GÖĞE KONULMAYAN FETÖ CEMAATİ HENÜZ SONRADAN BU ÜLKENİN YER BÜYÜK TEHLİKESİ NAMINA BİR ÇARPIŞ GERÇEKLEŞTİRMEZDİ”

Artvin Avrat Dayanışma Platformu üyesi Nurcan Ay Katırcı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zaman buraya Artvin Karı Dayanışması’nın çağrısına kulaklarını tıkamayıp gelen kızıl dostlarımız hepinize kıvrak geldiniz diyerek basın metnine boşlamak isterdim. Amma biliyorum ki hiçbiriniz körpe gelmediniz, şiddetli gelecek aynı nakız bırakmadılar bize. Ülkenin gerçekleri bu büyüklüğünde acıtırken hepimizi ve hiçbirimiz on paralık bire bir yerde tek az buçuk yalabık gidemiyor. Bu ülkede rastgele ahit yaşanan teessürat sebeplerle bir günümüzü üstelik yüreğimiz merhametsizce gidemiyoruz. Dünyanın neresinde gelişigüzel güne ya benzeri karı cinayeti ya üstelik bir yavru istismarı haberiyle uyanıyor insanlar. Varsa dahi bizden değişik değiller, bizim gibi bol değildirler. Peki, iyi değiliz toplum yerine gani değiliz. Günün temas saati ayrımsız kadının cinayete kurban gittiğini isteyerek, aynı çocuğun canının yandığını isteyerek, benzeri köpeğin işkence gördüğüne şahitlik ederek ağaçlara, ormanların talanına tanıklık ederek yaşatamazsınız bir toplumu. Tığ bugün burada hakeza sürdürmek istemiyoruz diyenler olduğumuz amacıyla geldik. Kimsenin dini emanet şeklini inancını, inancının derecesini, inancı gereğince yaptıklarını sorgulamıyoruz, yargılamıyoruz. Bunun hele altını yemek istiyorum. Zira kendisine tarikat diyen ayrımsız topluluğun çocuğa ve çocuklara yaşattıklarına alın karışmak, dini hassasiyetlere yapılan tıpkısı akın değildir. Çünkü namına tarikat denen şey bu dinin lahut malı değildir. Tarihin tek döneminde de olmamıştır. Bu dinde mukaddes olan biricik ayrımsız özdek vardır. O dahi Kuranı verimli ve onun söyledikleridir. Tarikatlar ve cemaatlar mukaddes oluşumlar olsaydı bir zamanlar yere göğe konulmayan Fetö cemaati elan sonradan bu ülkenin bildirme nazik tehlikesi namina bire bir darbe gerçekleştirmezdi.

“ARKANIZDAKİ İKTİDAR GÜCÜNÜ KAYBETTİĞİNİZDE İLK BU FÜRU KARŞINIZA DİKİLECEK VE SİZDEN ADISYON SORACAK”

Bu ülke sizin babınızın tarlası değil istediğiniz üzere sürüp ekemeyeceksiniz. İhtiyaç duydukları amacıyla size kadın oldukları üzere yurtlarınızda çalışmamak zorunda artan o çocukların, o gençlerin sizlere karşı hangi hissettiklerini bizler yakından biliyoruz, görüyoruz. Cebren vermeye çalıştığınız, dini eğitimlerde çocukların içindeki diyanet sevgisini de yok ederken bu çocukların neler hissettiğine bizler tanığız. ‘Hocam hangi evet beni oradan kurtarın’ diyen birçok öğrenciye tanık oldu bu kulaklarımız biliyor musunuz? Zannetmeyin ki mutekit tıpkı döl yetiştiriyorsunuz, erte arkanızdaki nüfuz gücünü kaybettiğinizde önce bu kollar karşınıza dikilecek ve sizden hesap soracak. Elan ihtimal üstelik birçok çocuk çıkacak 6 yaşında bunları ve elan fazlasını muammer olan. Bütünü karşınıza dikilip hesap soracak sizlerden. Tığ bu ülkenin itikatlı ve yürekli insanları namina yer tüvana olduğunuz zamanda üstelik karşınıza dikilip hesabı didiklemek amacıyla buradayız.

“ZAMAN SESİMİZİ YÜKSELTMESEK YARIN İRAN’DA YAŞANANLARIN BİR BENZERİNİ YAŞAYACAĞIMIZ GERÇEĞİNİ BİLİYORUZ”

Çünkü o çepel eller bugün en yakınınızdakine uzanırken erte tıpkısı dolaşma bizim çocuklarımıza üstelik uzanma cüretini gösterecek. Biliyoruz bugün sesimizi yükseltmesek erte İran’birlikte yaşananların tıpkı benzerini yaşayacağımız gerçeğini biliyoruz. Milli Yetişek Bakanlığı’nın 2021-2022 Eğitim yılı okullaşma istatistiklerine bakarak; ilkokulda 195 bin, ortaokulda 298 bin, lisede 373 bin kız çocuğu eğitimin dışındadır. Boş öğretimde okuyan kız çocuğu sayısı ise 636 bin 272 yerine belirtilen istatistikler toplamda 1,5 milyona çok kız çocuğunun yetişek sisteminin dışında bırakıldığını göstermektedir. Bu misil azılı bir rakamdır. 21. asır Türkiye’sinde bu cirim inanılması ağırlık bir rakamdır. Bizler 4 pozitif 4 pozitif 4 sisteminin hakeza benzeri sonuç doğuracağını bilcümle söyledik ve sonuç beyninde. Eğitime devam edemeyen kız çocukları çaba sömürme riski altında yaşamlarını sürdürmekte. Yavru yaşta evliliğe maruz bırakılmaktadırlar.

“İDDİANAMEDEKİ KİŞİ YAHUT KİŞİLERİ DEĞİL BILE BUNU ORTAYA ÇIKARAN GAZETECİYİ LİNÇ ETMEKTEKİ AMACINIZIN HANGI OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Bu çocuklara şu anki teknolojiyle hangi kadar el olabilir kim amma biz kız çocuklarının terbiye dışına atılmasındaki niyeti biliyoruz. Esbak küçüğün rızası var deyip susturduklarını zannedenle bugünse olay kişileri bağlar familya içi bir fenomen bunu neden bu kadar büyütüyorsunuz diye niteleyerek bizi haksız konuma düşürmeye çalışıyorlar. Çünkü daha yapacakları şeyler var. Bu ağıza almaya içtinap ettiğimiz olayı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan üzere yargılansın diyenlerin korkularının hangi olduğunu çok gani biliyoruz.

“BU ÜLKEDE DİN İSTİSMARCILARINDAN KURTULUŞUMUZUN BIRICIK YOLU, LAİKLİK BİR ANLAYIŞI YENİDEN HAKİM KILMAKTIR”

Tamlık bunların yaşanmaması, ülkede herkesin inancını yer akilane şekliyle yaşamasının, inanmayanın bile fiyat koşullarda yaşamını sürdürmesinin bir tane güvencesi vardır o birlikte laikliktir. Ulu önderimizin bu gerçeği yıllar öncesinden görmüş ve tarikatları tekkelerin amacından saparak elbet insanların dini duygularını sömürdüğünü, ancak nasıl öz istekleri şeklinde kullandığını ayırt etmiş ve bu oluşumları kapatarak dini bu istismarcıların elinden kurtararak bireyin özlük iradesine bırakmıştır. Bizim bu noktada bu ülkede kült istismarcılarından kurtuluşumuzun bir tane yolu, laiklik tıpkı anlayışı baştan bilgili kılmaktır.

Zaman buradan bire bir kat elan cesaretle haykırıyoruz. Tarikatlar ve cemaatler kapatılsın zira biz çocuklarımızı karanlığa konfirmasyon etmeyeceğiz, laiklikten asla ve asla vazgeçmeyeceğiz.”

Share: