Apartmanlarının yıkımını izleyen depremzedeler, hatırası olan eşyalarını kurtarma umuduyla bekliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da, tıpkısı bölümü yıkılan apartmanın sakinleri, yıkımını hüzünle izledikleri binanın enkazından hatırası olan gâh eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.

Yeşilyurt ilçesi Turgut Özal Mahallesi’ndeki 6 eğik Oğuzhan Apartmanı’nın tıpkısı kısmı, 6 Şubat’ta meydana mevrut ikinci sarsıntıda yıkıldı. Hasar belirleme çalışmalarının peşi sıra apartmanın kontrollü yıkımı üzere polis ekipleri, asayiş önlemi alarak bölgeyi çevirici ve bulaşan trafiğine kapattı.

İş makineleriyle yıkımı gerçekleştirilen binanın sakinleri da çalışmaları mahzunane izlem etti. Enkazdan çıkabilecek eşyaları almak için bölgede bekleyen daire sahipleri, kurtarabildikleri fotoğraf albümü ve bazı hususi eşyaları aldı.

Sivas Kangal Ululuk Hastanesi’nde fariza özne düz hekim doktor 29 yaşındaki Erkan Polatdemir, AA muhabirine, geçmiş depreme nöbetteyken yakalandığını, Adıyaman’daki dedesi ve anneannesinin çöküntü altında kaldığını öğrendiğini söyledi.

Polatdemir, Malatya’daki evine uğramadan geçtiği Adıyaman’a, yolların kapalı olması nedeniyle ince müddet sonradan ulaşabildiğini, dedesi ve anneannesini ise kurtaramadıklarını anlattı.

Yolculuğu sırasında aldığı azık ürünleri ve suyu, Adıyaman’birlikte enkaz başındaki insanlara dağıttığını belirten Polatdemir, sonrasında birlikte sağlıkçı yerine müzaheret ettiğini dile getirdi.

Dairesinde haddinden fazla sayıda eşyası ve anıları olduğuna bel fail Polatdemir, “Öğrencilikten kalan, benim için maneviyatı çokça faziletli eşyalarım var. Özellikle bağlamam vardı. Babamın özlük umum yapımı ve benim benzeri derinti emeğim vardı onda. Tekrar kemanım vardı. Kitaplar, hatırat, öğrencilikten kalma aynı sürü armağan, yük… Herhangi Bir biri benim üzere deme taşıyordu.” dedi.

Polatdemir, ufak dahi olsa eşyalarını kurtarma düşüncesiyle değme zaman enkazın başına geleceğini sözlerine ekledi.

“Anısı, hatırası var. Yani parayla alınamaz, istesek de bulamayız”

Polis memuru 52 yaşındaki Erdoğan Başpınar dahi 14 yılının geçirdiği apartmanda kurduğu iyi dostluklarından ve komşuluklarından bahsetti.

Başka tıpkı yerde satın aldığı eve, ocak sahibinden mutlu olduğundan ve komşularını bırakmamak amacıyla gitmediğine değinen Başpınar, “Burada hatıralarımız var. Deminden bu enkazda hangi bulabiliriz, çıkarabiliriz ona bakacağız. Bire Bir foto da bulsak ‘bizim amacıyla hatırası, anısı var’ diyeceğiz ve alacağız.” diye konuştu.

Başpınar, komşularına ait ara sıra eşyaları bulduğunu dahi belirterek, şunları söyledi:

“Muhafaza ediyorum, kendilerine vereceğim. Bunun de anısı, hatırası var. Yani parayla alınamaz, istesek üstelik bulamayız. Bu saatten bilahare ferasetsiz dahi dönemeyiz. ‘Buna şükür’ diyoruz. Canımız sıhhatli. Kelimelerle anlatılamaz. Çok ayrı benzeri gündü. Kar bire bir yandan, depremler benzeri yandan. Yani biz burada o kıyameti yöntemince yaşadık.”

Share: