Aksaray’daki yağışlar üreticilerin yüzünü güldürdü

Aksaray’daki yağışlar üreticilerin yüzünü güldürdü

Başkan Efe: “Üzerimize ölü toprağı saçılmış aynı haldeydik”

AKSARAY Nüfusunun yüzdelik 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’birlikte baran yağışları üreticilerin yüzünü güldürdü. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Ağabey ülkede yaşanan sarsıntı ve kuraklığın ardından, “Üzerimize ölmüş toprağı saçılmış bir haldeydik” dedi.

Tarım ve hayvancılık alanında ülkenin heybetli üretim merkezlerinden biri olan ve nüfusunun yüzdelik 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da 2 gündür aralıklarla devam fail baran yağışı üreticilerin yüzünü güldürdü. Kent genelinde tamlık bölgelere baran yağışı düşerken, yağışlar aralıklarla bitmeme ediyor.

Ülkede yaşanan depremle alay malay herkesin moralinin kenef olduğunu, birde yaşanan kuraklıkla birlikte “Üzerimize geberik toprağı yayılmış bir haldeydik” diyerek açıklamada bulunan Aksaray Kültür Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Kabadayı, “Birlik çiftçi arkadaşlarımıza bu fazlalaşan yağışlar esaslı hayırlı olsun. Yaşadığımız depremden sonraları tahminî 30-40 gündür filhakika morallerimiz bozuktu. Yağmayan yağışlarla gelişigüzel güzel üzerimize ölü toprağı saçık bire bir haldeydik toplum namına. Haddinden Fazla şükür dünden beri bölgemizde yağan yağışlarla beraber heyecanımız biraz yükseldi, hevesimiz yükseldi, sunu azından bir hayalimiz oldu. Yoksa kişmiri düşünüyorduk ‘Bu yağışsız durumda ekinler ne olacak? Baharlık mahsulat ne olacak?’ diye niteleyerek. Anadolu’daki akarsu durumumuz doğrusu mahsus. Aykırı sularımız çekildi, bununla birlikte haddinden fazla şükür hiç sürekli geceli gündüzlü istediğimiz ölçüde yağışımız var. İnce teferruatlı, yavaş yavaş. Şita mevsimini gani geçirmedik amma inşallah bahar dönemi henüz gani peki. Ürünlerimiz, verimlerimiz elan pir tamam, servet kazanırız. Bu yağışlarla birlikte ürünlerimizde baskı olanaksız inşallah ama göl ve barajlarımızda mesele olacak. Alelhusus istimal sularımızda. Şu baran 15-20 dönem bizi ileriye atar ama ondan sonradan inşallah daha yağacaktır” dedi.

Yağmur yağışını değerlendiren maraba Muammer Felek (48), “Haddinden Fazla şükür muhtemel yağışlarımız yağdı, inşallah iyi olur. Çiftçinin ümidi çok, masrafı de çok. İnşallah çıktı dolgunca olur. Yağışlarında devamı gelir inşallah. Ülkemiz artımlı benzeri yıl geçirir temennisinde bulunuyoruz. Bizim arpa, buğday, çavdar, hepsinden var. Baharlık mahsulat ekilecek. Aşina yeraltı suyu bile azaldı ülkemizde. Yağmurumuz yağdı ama inşallah kıraçtaki ekinlerde kazanç bu yağmurumuzla. Bağımlı zayiatı bile var ama hangi büyüklüğünde de olsa bereketli evet inşallah daha çok. Çıkışlar evet, ilkbahar gübreleri atılır diyerek beklenti ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir farklı çiftçi Koçak Akçay ise “Yağmurun yağmasıyla gelişigüzel pespaye sevindik. Allah’a haddinden fazla şükür şimdiki yağmurlar bizi az buçuk rahatlattı. Bundan ahir Allah’ımın verdiği rahmetlere ihtiyacımız var. Şükür edeceğiz buna. Şimdilik mahsullerimiz buğday, sulama yapılacaktı bizi rahatlattı çok şükür” diye konuştu.

Share: