2 ilçede KBRN tatbikatı yapıldı (2)

Mersin Ağacı’in Gülnar ve Silifke ilçelerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Çekirdeksel (KBRN) tatbikatı düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Ivedi Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) işbirliğinde, 2022’nin “Afet Manevra Yılı” car edilmesi kapsamında KBRN tatbikatı birleştirme edildi.

Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi’ndeki alana kurulan brifing merkezinde manevra hazırlıklarının anlatıldığı video gösterildi, NDK görevlilerince yemek yapıldı.

Sonrasında senaryo gereği, Gülnar’bile yapımı bitmeme eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) “müstacel kapsam olayı”nın gerçekleştiğine müteveccih Mersin Ağacı Kıran ve Ivedili Kapsam Merkezine ihbar ulaştı.

İhbarın AFAD ve NDK’ye iletilmesinin peşi sıra başlatılan tatbikatta, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Yeşilovacık Mahallesi’ndeki vatandaşların denizden ve karadan tahliyesi sağlandı.

Taşucu Mahallesi’ne kurulan kavuşum, akseptans ve atıf merkezine götürülen eşhas, kontrollerin ardından ışıma ölçümünden geçirildi.

Dezenfeksiyon işlemleri tamamlanan katılımcıların geçici tahaffuz alanına nakledilmesiyle manevra sona erdi.

Görüntüler acil genişlik, kriz ve yönetim merkezlerine aktif aktarıldı

Mersin Valisi Ulu Hamza Güreşçi, AFAD Başkanı Yunus Sezer, NDK Başkanı Galebe Demircan, muhtelif kurumlarda vazifeli 15 afet grubundan 447 personel ve 111 aracın katıldığı uygulamayı sahada izledi.

Tatbikat, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, AFAD, NDK, Türkiye Enerji, Çekirdeksel ve Maden Araştırı Kurumu (TENMAK) ile Akkuyu’daki ivedi nitelik, akse ve dalavere merkezlerine aktarılan hareketli görüntülerle izlem edildi.

Çalışmaya Akdeniz Havza ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Kesinti, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Aslan, İl Kurnaz Komutanı Liva Soylu Çarıkcıoğlu, Kenar Güvenlik Akdeniz Havza Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek bile katıldı.

“Tatbikatının prosedürler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekiyordu”

Vali Pehlivan, gazetecilere, kentte muhteşem tıpkısı tatbikatı düzenlediklerini söyledi.

Akkuyu NGS’nin yapımının sürdüğünü tamlayan Pehlivan, “Akkuyu NGS bugüne kadar bir tane kalemde hayata geçirilen yeryüzü nazik yatırım namına kayda geçmiş durumda. Bu envestisman yeryüzü yüksek standartlarda strateji ediliyor. Bu bağlamda üstelik burada ayrımsız KBRN tatbikatının prosedürler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekiyordu.” diye konuştu.

“Bu sene Türkiye’de ilk defa yapılan tatbikatları gerçekleştirme imkanı bulduk”

AFAD Başkanı Sezer, 2022’nin “Kıyamet Manevra Yılı” zar edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda yapılan çalışmalara değinen Sezer, “Bu sene 54 bin 302 manevra hedefimiz vardı. Şu asıl kadar 96 binin üzerinde manevra gerçekleştirdik. Bu yıl Türkiye’bile ilk kez yapılan tatbikatları temin imkanı bulduk.” dedi.

Sezer, kentte planlı tatbikatın mevzuat gereği organize edildiğini rapor ederek, şöyle konuştu:

“Buradaki çekirdeksel santralle ilişkin yöre hazırlıkları gerçekleştirmek, öz kabiliyetlerimizi ve kurumların kuma çalışmasını görme açısından mehabetli aynı tatbikat gerçekleştirdik. 906 afetzede senaryo gereği boşaltma çalışmasına katıldı. Ülkemiz bulunduğu coğrafya bakımından hoppadak bizden kaynaklanan değil, belde ülkelerden bile kaynaklanan benzer tehlikelerle karşılaşabilir. Mersin Ağacı’birlikte hem nükleer santralin ön aşaması adına hem dahi manevra yılı olması nedeniyle bunu ortaya koymamız gerekiyordu. İnşallah bu nev afetlerle karşı karşıya kalmayız. ‘Bugünün tatbikatı, yarının hazırlığı’ şeklinde yekinmek bize büyük şeyler katacaktır.”

NDK Başkanı Demircan dahi tatbikatın başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Share: