2 bin 655 km ayaklık çevirerek 23 şehri dolaştı

Aza bağışına ilgi koymak için bisikleti ile Adana’dan yola çıkan 44 yaşındaki Eksiksizlik Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km ayaklık çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu düşünce tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Kemal Yücel, kendisini sosyal tartı projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Güdük sürece evvel organ aktarımı sırası bekleyen tıpkı kişiye canlıdan canlıya karaciğerini de bağışlayan Yücel, bambaşka temel ve babaların birlikte enik acısı çekmemesi için uzuv bağışı konusuna ilgi buyurmak hesabına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km ayakçak çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini rapor fail Eksiksizlik Yücel, “Töz hücre ve aza bağışı üzerine sosyal bilinci arttırmak amacıyla 10 Ağustos tarihinde çiftteker ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede tahminî 6 bin kilometre ayakçak çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, aktarım bekleyen hastalara akıllıca donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar haddinden fazla kusurlu bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve uzuv bağışının hem önemini anlatıyorum hem dahi hangi büyüklüğünde gösterişsiz tıpkı cerrahi müdahale olduğunu anlatıyorum. Ego 9 yıl evvel çağa acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside asıl babaların benim gibi bala acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 şehir gezdim. 23 kent içerisinde tahminî 2 bin 655 kilometrede kaide çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi da canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Mualla Utku adında bire bir oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu arama amaçlı hastaneye götürdük ve arasında tümör olduğunu öğrendik. Bunun üstüne emanet karşı tıpkısı uğraş başlattık. Doktorlar işler olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Beyin tümöründen operasyon oldu fakat 9 günlük yaşam mücadelemizi maatteessüf kaybettik. Ayrıksı çocuklara hayat vermesi üzere rahmetlik oğlum Yüce Yengi’nun organlarını bağışladım. Köle tahminî 14-15 ay ilk tek tanımadığım aynı hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum hayat kurtardı hem de ben ona laik benzeri cet olduğumu göstererek gönüllü namına aza bağışı yaptım ve tıpkısı hastanın hayata tutunmasına araç oldum. Yaşadığım enik acısını ayrıksı çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası için ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın ardından Karadeniz yaka yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın esasen o rotayı takip ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve peşi sıra Iye Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Teşrinievvel günü turumu Adana’birlikte noktalamak.” – SAMSUNShare: