Zorunlu trafikte tarifeye küçük ay itibariyle üçüncü pansuman

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Bakı Kurumu, (SEDDK) mecburi gidiş geliş sigortasını düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gitti. 1 Eylül’den itibaren lakırtı etmek amacıyla uygulanacak primler maksimal yüzdelik 4,75 artırılacak, otomobillerin gidiş geliş sigortası fiyatları yüzdelik 20, ticari araçların yüzdelik 10 artacak. Ayrıca, hasarsızlık prim tenzilat oranları düşürülecek. Bu aranjman, SEDDK’nın şubattan bu yana mecburi gidiş geliş sigortasında prospektüs ile ilgili yaptığı 3’üncü artım oldu.

Dünya’dan Selçuk Altun’un haberine bakarak, gidiş geliş sigortasında yaşanan sorunlara SEDDK’dan benzeri pansuman elan yapıldı. Sigorta şirketleri, yazdıkları temas 100 TL prim amacıyla, hasar ödemeleri, tazminat karşılıkları, aracı komisyonları, genel masarif derun 200 TL’den aşkın bir yükümlülüğün altına giriyor, bu nedenle üstelik gidiş geliş sigortası poliçesi tahsis etmek istemiyor.

Esasta bu konudaki dengesizliğin geçmiş depar noktası 2021 yılı böylece yaşanan düzey şokuna dayanıyor. O dönemde yaşanan seviye şokuyla artan zerre fiyatları, sonrasında gerçekleşen minimal sevap zamları, bitmeme eden yüksek enfl asyon ortamı gidiş geliş sigortasını sürdürülebilir olmaktan çıkardı. Şirketlerin ağır sıklet zararlar yazması ve bu konuda istemeyerek olması zımnında yıl esasen bu yana neredeyse seçme 2 ayda tıpkısı bakir bire bir kadem atılıyor. İlk yerine, prim artış oranı küçük ay ayında yüzdelik 1’den 1.5’e yükseltildi. Sonrasında bu azamet, mayıstan itibaren flört etmek için yüzde 2.25’e çıkartıldı. Bu dahi yetmeyince SEDDK yaptığı yönetmelik değişikliği ile 1 Haziran’dan itibaren trafik sigortası poliçeleri için mayıs ayında uygulanan maksimal primlere tek seferlik yüzde 25 ekleneceğini duyurdu. Ayrıca, araçların mahrukat cinsine ve çıkarma değerlerine göre prim oranlarına ilişik kendisine uygulayabilecek indirim veya artırım oranı yüzdelik 10’dan yüzdelik 20’ye çıkarıldı.

Bu hamleler birlikte sonuç vermeyince gidiş geliş sigortasında sunu sorunu fena hâlde dönme yüzüne çıktı, SEDDK evvel şirketleri yazılmış kendisine uyardı, sonrasında birlikte genel müdürleri çağırdı. Orak Ayı ayında trafik sigortası lisansına sahip sigorta şirketleri genel müdürleriyle tıpkı araya gelen SEDDK, sorunları birkez elan birinci ağızdan dinledi, rey ve önerileri aldı. SEDDK, bu konuda geçtiğimiz hafta çokça köklü ayrımsız düzenlemeye gitti ve 1 Ilkgüz’den itibaren otomobillerin trafik sigortası fiyatlarına yüzdelik 20, ticari araçlarınkine ise yüzdelik 10 remiks yaptı. Katsayı oranını aylık yüzde 2,25’deri yüzde 4,75’e çıkardı. Basamaklara bakarak değişmekle birlikte, bu ortalamada yüzdelik 18’lik prim artışı anlamına geliyor. Diğer taraftan, ilk kez hususi ve hukuksal çevirgeç ayrımına gidildi. Tarifenin yürürlüğe girmesiyle gelişigüzel arz düşük prim bin 951 liralık olurken, İstanbul’birlikte tüzel bire bir aracın primi 11 bin 874 teklik olacak. Bu birlikte, trafik sigortasında 2022 başından bu yana yüzdelik 100 çoğalma anlamına geliyor.

Gidiş Geliş sigortası mesaisi devam ediyor

SEDDK’nın yıpranmamış düzenlemesini konuştuğum göz temsilcileri, tamlık dertlerin ortadan kalkmamakla birlikte, yaraya pansuman yapıldığını, bu artışın imdi kıymet dengesini sağlayacağını söylüyor. Ayrıca, ekstra aynı düzem şoku elan yaşanmaz ise bu boyutta yeni değer artışları ve aranjman yapılmayacağı düşünülüyor.

Bulunan durumun şirketler amacıyla sürdürülebilir olmadığı, SEDDK’nın maliyetleri güdümlü ayırmak için mutedil ve uzun vadede yıpranmamış adımlar atacağı da belirtiliyor. Anlaşıldığına göre, SEDDK’nın trafik sigortası mesaisi devam ediyor.

Farklı taraftan SEDDK, cuma namazı günkü yönetmelikte aynı fark daya yaptı. Buna göre alım, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin SEDDK tarafından belirlenen sigorta branşlarında veya kül sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden beş altı 30 günden fazla olmamak üzere arızi yerine durdurulabilecek, kaçınmanın devam etmesi halinde bu süreler iki katına kadar artırılabilecek.

Bu kesim eliyle şöyle yorumlandı; “Ego yapmış olduğum aranjman ve eşit artışlarıyla hamle atıyorum, siz birlikte tartı karşı.”

Sonuç itibariyle, bugün halen bazı sigorta şirketlerinin istemeyerek olduğu trafik sigortasında en problemi, ay esasen bakir düzenlemenin devreye girmesiyle birlikte ortadan kalkacak kabilinden görünüyor. 1 Ilkgüz itibariyle taksit seçeneklerinin baştan sunulması ve rekabetin başlaması bekleniyor.

Trafik sigortasında kullanılmamış dönemin ayrıntıları

 

Mecburi trafik sigortası kesmeyene ukubet

 

Share: