‘Yüzde 98 özürlü raporu’ olan vatandaşın hizmet parası kesildi

‘Yüzde 98 sakat raporu’ olan vatandaşın hizmet parası kesildi

Malulen emeklilik taleplerine üstelik münasebetsiz cevap geldi

ORDU – Ordu’nun Ünye ilçesinde 8 yıldır mânialı kendisine yaşamını sürdüren 43 yaşındaki Mustafa Bölükbaş’ın, 3 yıldır aldığı sakat bakım maaşı, ‘yüzdelik 98’lik sakat raporuna karşın kesildi. Malulen emeklilik talebine dahi defalarca olumlu yanıt alamayan 2 çocuk babası Bölükbaş, hizmet yardımı ve tekaütlük hakkını istiyor.

İlçenin Kaledere Mahallesi’nde eşi ve 2 çocuğu ile durma fail Mustafa Bölükbaş, kimsenin yardımı olmadan akarsu içmeye üstelik kalkamıyor. Esenlik sorunları sebebiyle yüz kere faaliyetler geçiren ve muhtelif tedaviler gören Bölükbaş, eşi İnci Bölükbaş’ın desteği ile hayata tutunuyor. Bölükbaş, 3 yıldır aldığı ve benzeri müddet ilk kesilen evde hizmet yardımını ansız ahzetmek istiyor.

“İyileşmediğim halde bakım parası kesildi”

3 senedir devletten bakım desteği aldığını tamlayan Mustafa Bölükbaş, yatağa bağımlı bir maltalık sürdüğünü söyleyerek kesilen yardımın devam etmesi amacıyla uğraştığını belirtti. Bölükbaş, “8 seneden bu yana yüzdelik 98 engelliyim. Raporum birlikte var. Hangi yürüyebiliyorum hangi yatağımda kalkıp bile suyumu içebiliyorum. Şuanda hayatımı evde eşim olmadığı devir idame ettiremiyorum. 3 senedir evde bakım aylığı alıyordum ve bu yıl günüm bittiği için bu sevap kesildi. İyileşmediğim halde kesildi ve bu yardımın devamını istiyorum. Bakım maaşı evraklarını yeniletmek istediğimde ‘su içebildiğimi, öz başıma yaşayabildiğimi’ söylediler ve ben üstelik suyu birinin getirdiği devir içebildiğimi söyledim. Yaslı kolum tutmuyor. Lavaboya gidemiyorum. Eşimin sayesinde ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum” dedi.

“Emekli olmam amacıyla yüzdelik 98 raporu dikkate almıyorlar”

Malulen mütekait olma talebiyle SGK’ya başvuru yaptığını ancak yüzdelik 98 gök bilimi raporuna rağmen karşıt yanıt geldiğini tabir fail Mustafa Bölükbaş, şunları söyledi:

“Ben hakkım olanı istiyorum. Eşimin bana bakması için verilen bu maaşı de geçtim ‘sunma azından beni zahmetli yapın’ dedim. 3 bin kesir prim günüm ve ‘çalışamaz’ ibareli yüzde 98 raporum var ancak seçme defasında ret cevabı alıyorum. Ego arz azından maaşa bağlanma istiyorum. Devletten liberal aynı madde istemiyorum. Malulen tekaütlük istiyorum” ifadelerini kullandı.

SGK yetkilileri ise konuyla ilişik her izah yapmadı.

Share: