‘Yüzde 98 engelli raporu’ olan vatandaşın bakım parası kesildi

Ordu’nun Ünye ilçesinde 8 yıldır mânialı adına yaşamını sürdüren 43 yaşındaki Mustafa Bölükbaş’ın, 3 yıldır aldığı özürlü bakım maaşı, ‘yüzde 98’lik mânialı raporu’na rağmen kesildi. Malulen emeklilik talebine dahi yüz kere olumlu cevap alamayan 2 bala babası Bölükbaş, bakım yardımı ve tekaütlük hakkını istiyor.

İlçenin Kaledere Mahallesi’nde eşi ve 2 çocuğu ile ikamet fail Mustafa Bölükbaş, kimsenin yardımı olmadan su içmeye birlikte kalkamıyor. Esenlik sorunları cihetiyle yüz kere operasyon nâkil ve muhtelif tedaviler gören Bölükbaş, eşi İnci Bölükbaş’ın desteği ile hayata tutunuyor. Bölükbaş, 3 yıldır aldığı ve benzeri süre geçmiş kesilen evde bakım yardımını anlayışsız ahzetmek istiyor.

“İyileşmediğim halde bakım parası kesildi”

3 senedir devletten hizmet desteği aldığını belirten Mustafa Bölükbaş, yatağa tabi bire bir sahn sürdüğünü söyleyerek kesilen yardımın devam etmesi amacıyla uğraştığını belirtti. Bölükbaş, “8 seneden bu yana yüzdelik 98 engelliyim. Raporum üstelik var. Ne yürüyebiliyorum hangi yatağımda kalkıp bile suyumu içebiliyorum. Şuanda hayatımı evde eşim olmadığı antlaşma idame ettiremiyorum. 3 senedir evde hizmet aylığı alıyordum ve bu sene günüm bittiği üzere bu ücret kesildi. İyileşmediğim halde kesildi ve bu yardımın devamını istiyorum. Bakım maaşı evraklarını yeniletmek istediğimde ‘su içebildiğimi, özlük başıma yaşayabildiğimi’ söylediler ve ben dahi suyu birinin getirdiği antlaşma içebildiğimi söyledim. Dokunaklı kolum tutmuyor. Lavaboya gidemiyorum. Eşimin yardımıyla ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum” dedi.

“Emekli olmam amacıyla yüzdelik 98 raporu dikkate almıyorlar”

Malulen emekli olma talebiyle SGK’ya referans yaptığını fakat yüzdelik 98 heyet raporuna karşın menfi karşılık geldiğini tabir fail Mustafa Bölükbaş, şunları söyledi:

“Ben hakkım olanı istiyorum. Eşimin bana bakması için verilen bu maaşı bile geçtim ‘sunma azından beni zahmetli yapın’ dedim. 3 bin küsur prim günüm ve ‘çalışamaz’ ibareli yüzdelik 98 raporum var ancak rastgele defasında ret cevabı alıyorum. Ego en azından maaşa intisap istiyorum. Devletten liberal tıpkısı özdek istemiyorum. Malulen emeklilik istiyorum” ifadelerini kullandı.

SGK yetkilileri ise konuyla ilişik rastgele açıklama yapmadı. – KARGAŞA

Share: