Yusufeli’nde sular altında kalacak yerlerdeki çıkmaz hayvanları tahliye ediliyor

Artvin’de, 22 Kasım’üstelik akarsu tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES suları altında kalacak yerlerdeki sahipsiz hayvanlar güvenli bölgelere taşınıyor.

Artvin Hayvanları Doğayı İnsanları Dulda ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) koordinesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen gönüllüler ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Yusufeli Belediyesi ve kasaba belediyelerden ekipler, iyesiz hayvanların tahliyesi üzere kestirmece 3 hafta önce mesai başlattı.

Aralarında fariza paylaşımı yaparak bölüm süresince boşaltılmış köyleri gezerek geride efsanevi kalmamasına ilgi eden ekipler, bugüne büyüklüğünde 500’e mümasil pisik ve köpeği tehlikesiz bölgelere götürdü.

Yürütülen çalışmaları eş güdümlü eden HAYDİKO Umumi Heyet Üyesi Mısır Yasemini Yılmayan, AA muhabirine, DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden aldıkları bilgiler dahilinde ilk sular altında kalacak bölgeler rüçhan kalkışmak amacıyla riskli bölgelerden hayvanları alıp sağlık hizmeti gereksinimi olanları iyileştirme merkezine getirdiklerini, zinde hayvanları birlikte kullanılmamış iskân yerine saldıklarını ve oradaki beslenmelerini sağladıklarını söyledi.

Hayvanların boşaltma çalışmasında kendilerine Türkiye’nin değişik yerlerinden çok sayıda gönüllünün bindi olduğunu belirten Yılmayan, katkı sunanlara teşekkürname etti.

Yılmaz, ihtişam, gönüllüler, sivil cemiyet kuruluşları ve belediyelerin destekleriyle bu süreci yönetmeye devam ettiklerini kaydederek, hususi sektörden de maddi ve manevi bindi beklediklerini dile getirdi.

DSİ’nin sokak hayvanları amacıyla yaptığı kulübeleri en gelişmemiş sürede bitirip teyit edeceğini aktaran Yılmaz, “Böylelikle sular altında kalacak yerlerdeki sokak hayvanları imdi kullanılmamış iskân yerlerindeki hayat alanlarında hayatlarını sürdürecek.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden baytar hekim Tarık Yavuz ise böyle bir çalışmanın parçası oldukları üzere bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

“Çalışmalarımız imdi de devam edecek”

Er akarsu altında kalacak bölgeleri riskli bölge yerine değerlendirerek acul şekilde tahliyelere bitmeme ettiklerini belirten Yavuz, şöyle konuştu:

“Sular altında kalacak bölgelerde 1000’e yakın iyesiz efsanevi olduğunu tespit ettik. Bu canlarımızdan 500’e yakınını hayvansever derneklerle kasaba belediyelerin destekleriyle üç haftalık süreçte tahliye ettik ve güvenli bölgeye taşıdık. Tıpkısı o kadar elan var ama önceliğimiz yavrularımız ve bölgeden öz başına uzaklaşamayacak canlarımız. Çalışmalarımız çıktı da devam edecek.”

İstanbul’dan mevrut gönüllülerden Burak Mert Üzücü da sokaktaki canlara tıpkısı zeval gelmemesi amacıyla var güçleriyle çalıştıklarını rapor ederek, “Şu zaman kısa tığ antlaşma bilahare sular altında kalacak Yeniköy köyündeyiz. Köyü baştan başa dolaşarak ‘Hayvan eskimiş mı?’ diyerek kontrol ediyoruz. Geride tek biricik birlikte duygusal tezyit etmek istemiyoruz.” diye konuştu.

Share: